Boleče afte v ustih
Jasen vzrok za nastanek aft ni znan, so pa nenevarne in se ozdravijo same. Pojavijo se pri osebah vseh starosti, nekoliko pogostejše so pri mladostnikih in ženskah. Lahko se pojavijo samo posamezne afte ali pa se jih pojavi več naenkrat.
Afte so površinske okrogle ali ovalne rane na ustni sluznici, ki so zelo boleče. Jasnega vzroka za njihov pojav ne poznamo, znani pa so številni dejavniki, ki prispevajo k pojavu aft, kot so družinska nagnjenost, pomanjkanje železa, vitaminov kompleksa B, folne kisline ali cinka, prebolevanje nekaterih virusnih ali bakterijskih okužb, kar je povezano z zmanjšanjem imunske odpornosti organizma, pa bolezni prebavil, nekatere endokrine motnje, kot so sladkorna bolezen, alergije, hormonske motnje, ter stres, ki prav tako zmanjša imunski odziv organizma.
Afte niso nalezljive
Nastanek aft se pogosto napoveduje z ostro omejeno bolečino ali pekočim občutkom na ustni sluznici kak dan ali dva pred njihovim nastankom. Imajo značilno belo, sivo ali rumeno barvo, ki je zaradi vnetja obdana z rdečim robom. Ločimo manjše, velike in herpetiformne afte. Majhne so pogostejše in so lahko velike le milimeter ali dva, lahko pa so tudi nekoliko večje, vse tja do enega centimetra. Izginejo v tednu ali dveh. Velike afte so večje od enega centimetra. Zdravljenje traja dlje, tudi do šest tednov. Za razliko od manjših aft lahko puščajo za seboj večje brazgotine. Zapleti zaradi aft so redki, lahko se razvije glivična ali bakterijska okužba. Ker afte niso nalezljive, se vam ni treba bati, da bi jih prenesli na koga drugega.
Najpogosteje se pojavljajo na notranji strani ustnic, na jeziku, lični sluznici ali na ustnem nebu. Velike afte se pojavljajo redkeje in se pojavijo na nebu ali žrelu. Afte ne nastanejo na koži niti na zunanjem delu ustnic. V dotiku s kisom, limono, pekočimi začimbami in kruhovimi drobtinami se razjede močno razbolijo. Bolečino pa povečajo tudi vroče jedi. Posebno otroci postanejo razdražljivi, jokavi, neješči in se lahko odzovejo z visoko telesno temperaturo.
Kako si lahko pomagamo sami
Afte je najbolje začeti zdraviti čim prej po tem, ko začutimo zbadanje ali srbečico, kar se pogosto zgodi že kakšen dan pred njihovim pojavom. Z zdravljenjem bolj ali manj uspešno ublažimo bolečine, skrajšamo trajanje obolenja in preprečimo, da bi se znova pojavile. Te navadno izginejo po 10 do 14 dneh, ko se poškodovana sluznica obnovi. Ob bolečinah lahko vzamete šibek analgetik, kot je na primer paracetamol. Brez recepta je v lekarni na voljo ogromno pripravkov, ki pomagajo zaceliti poškodovano ustno sluznico in hkrati olajšajo bolečino. Lokalni anestetiki ublažijo bolečino predvsem v akutni fazi, saj omrtvičijo sluznico, ne skrajšajo pa časa celjenja sluznice. Tudi ledeni obkladki bodo pomagali ublažiti bolečino, poskusite pa lahko tudi z izpiranjem s fiziološko raztopino.
Dobra ustna higiena je zelo pomembna tako v preprečevanju razvoja aft pa tudi, ko se celijo. Previdni bodite med ščetkanjem zob, da se ne poškodujete z zobno ščetko. Če je zaradi bolečine ob razjedah ščetkanje preveč boleče, je primerno dvakrat na dan uporabljati ustno vodo, ki deluje antiseptično in zmanjša količino prisotnih bakterij, gliv in virusov v ustni votlini. Pri lajšanju aft vam lahko pomagajo izdelki, ki vsebujejo hialuronsko kislino, ki je ena od temeljnih komponent veznega tkiva in sestavni del zdrave ustne sluznice. Zaščitni karboksimetilcelulozni geli ob nanosu ustvarijo na sluznici poseben film in zmanjšajo draženje razjede v ustih ter tako pripomorejo k hitrejšemu celjenju. Po izbruhu aft se je treba izogibati vroči, trdi, kisli ali pekoči hrani in pijači. Dobri izidi zdravljenja aft se lahko dosežejo tudi z različnimi rastlinskimi pripravki, še posebno s tistimi, ki vsebujejo tanin, zaradi antiseptičnega delovanja. Pomaga tudi uživanje jogurta ali propolisa.
Če kljub previdnosti in samozdravljenju težave z aftami trajajo dlje kot dva tedna in so bolečine hude, je treba obiskati zdravnika. Podobno velja tudi, če se afte združijo v večjo razjedo ali se pojavljajo zelo pogosto. Tudi ustne razjede, ki so povezane s splošnim slabim počutjem, povišano telesno temperaturo ali drugimi težavami, ali razjede, ki se ne glede na dodatne težave ne zacelijo v treh tednih, zahtevajo obravnavo pri zdravniku.