Bolnik po odstranitvi ledvice
Nefrektomija je odstranitev dela ali celotne ledvice. Izvedemo jo pri bolniku s poškodbo ali boleznijo ledvice. Najpogostejši razlogi za odstranitev ledvice so tumor ledvice, policistična bolezen ledvic ter funkcijska okvara levic zaradi različnih kroničnih obolenj, kot so sladkorna bolezen, povišan arterijski tlak.
Vzrok odpovedi ledvice so lahko tudi infekcijska obolenja ali pa toksičen vpliv nekaterih zdravil. Dokaj pogost vzrok je tudi zapora sečevoda zaradi ledvičnega kamna in posledična retrogradna okvara ledvice. Vzrok odstranitve ledvice je
Delna ali popolna odstranitev ledvice
Pri delni odstranitvi ledvice se odstrani le del okvarjene ledvice in preostali del organa lahko še vedno opravlja svojo funkcijo. Pri popolni odstranitvi ledvice se poleg organa odstranijo še pripadajoča okoliška tkiva, kot na primer nadledvična žleza, sečevod in maščobno tkivo. Operativni poseg je lahko izveden klasično ali laparoskopsko. Pri klasičnem posegu se ledvica odstrani skozi večjo operativno rano v trebušni steni. Pri laparoskopskem posegu pa se napravi manjši rez in skozenj odstrani ledvico pod kontrolo kamere v posebnem instrumentu. Neposredno po operativnem posegu so le redki zapleti, največkrat se vname operativna rana in nastane krvavitev. Delovanje ledvice se zmanjša le, če je okvarjeno delovanje tudi druge ledvice.
Po operaciji
Okrevanje traja približno dva tedna. Dva meseca po operativnem posegu je možno pričeti z lažjim fizičnim delom, po treh mesecih pa tudi s težjimi opravili. Ker je odstranitev ledvice dokončen poseg, je treba ohraniti delovanje druge ledvice, ki bo sedaj prevzela celotno skrb nad filtriranjem in izločanjem različnih snovi iz telesa. Ljudje z odstranjeno ledvico morajo še posebno biti pozorni na to, da živijo zdravo, tako da je uravnan krvni tlak ter vrednosti maščob in krvnega sladkorja. V hrani je treba omejiti vnos večjih vrednosti soli. Bolnik se mora izogibati kajenju, alkoholu in zdravilom, ki vplivajo negativno na delovanje ledvic.
Kdaj in kolikokrat k zdravniku
Na kontrolni pregled k zdravniku je potrebno iti takoj, če se pojavijo otekline oziroma se nabira tekočina v telesu, nastanejo težave pri odvajanju urina ter spremembe barve urina ali se v urinu pojavi kri. Pozornost velja nameniti tudi povišani telesni temperaturi ali mrzlici. Bolnik mora piti dovolj tekočine. Če bolnik z odstranjeno ledvico potrebuje uvedbo novega zdravila na primer v dežurni ambulanti ali v tujini, je treba zdravnika opozoriti, da je bila odstranjena ledvica.
Kontrolni pregledi pri zdravniku so potrebni določeno obdobje po operativnem posegu, kasneje pa le pri tistih osebah, kjer je treba spremljati napredujoče kronično obolenje, ki je povzročilo okvaro ledvice. Spremljajo se laboratorijski parametri funkcije delovanja ledvic, vrednosti arterijskega tlaka. Ultrazvočno pa se spremlja morfologija preostale ledvice. Če je bil razlog odstranitve ledvice maligni tumor, so potrebni kontrolni pregledi v krajših časovnih obdobjih.
Za konec je treba omeniti, da je odstranitev ledvice zadnji ukrep, ki se izvede takrat, ko je nujno potreben, ob tem pa je treba upoštevati nadaljnja navodila zdravnikov, da se ohrani delovanje druge ledvice in prepreči nastanek ledvične odpovedi, ki lahko vodi v uvedbo dialize ali potrebe po presaditvi ledvice.
Milan Rajtmajer, dr. med., spec. splošne in družinske medicine