Branje za praznične dni
Pomladni čas prinaša upanje, dnevi so polni sonca in vedno daljši, večeri mehkejši in v zraku je vonj zemlje in dišečih rož. Praznični dnevi naj se pretočijo v ure miru in branja; morda vas bodo zamikale tele kratke zgodbe in pesmi o pomladi in veliki noči.
Izpolnjena želja
Pomlad. Čas prebujenja narave, priprave zemlje, sajenja. Prispodoba mladosti človeškega življenja. Kar zdaj posejemo, to poleti žanjemo, jeseni pobiramo. Mnogi dnevi so prepredeni z utrujenostjo, saj še nismo navajeni večje sončne toplote. A vse neprijetnosti odtehta razcvetela lepota, ki nas radodarno obdaja. V vrtincu pomladnega veselja pozabimo morebitne bolečine in se radostimo ob pogledu na ozelenelo pokrajino. Vsepovsod klije novo življenje in vse to nam bogati dušo, zato lažje opravljamo vsakodnevne obveznosti. Zdi se, kot bi neke prijazne nevidne sile prepredle telesa z novo močjo za delo in ustvarjanje.
Nato se kmalu približajo velikonočni prazniki. Vse priprave in obredja se nas bolj dotaknejo, če v tistih dneh sonce k nam še radodarneje pošilja božajoče žarke. A včasih se zgodi, da nam jo vreme prav pošteno zagode.
Bilo je pred nekaj leti, najbrž bo že desetletje od tega. S posebnim veseljem sem pričakovala praznike. Vrt in gredice so bili že prekopani, veliko sva z mamo že posejali. Vinograd je bil obdelan in pripravljen na nove poganjke. Če sem le utegnila, sem počistila še kakšno mejo ob poti. Poleg tega sem bila zaposlena, to pa je zahtevalo svoje.
Kljub stiski s časom sem se rada udeležila obredja v cerkvi. Blagoslov jedil pa imamo v prekrasni podružnični cerkvi na vrhu sedemsto metrov visokega hriba. V pomladnem dopoldnevu je to nekaj, kar res sede v dušo že zaradi veličastnega razgleda. Tam vsekakor ni težko začutiti presežne božje bližine.
Odkar živim tukaj, sem dvakrat ali trikrat odnesla košaro tja k blagoslovu. Zadnja leta jo odpelje kar hčerka in za vnuka je to vedno nekaj posebnega.
Večkrat sem si tiho želela, da bi bila prosta to praznično soboto in s ponosom odnesla dišeče dobrote. Ne vem, če vsi občutijo, kar občutim jaz. Poleg simbolov Jezusovega trpljenja in vstajenja vedno znova občutim globoko hvaležnost za vse darove narave, pridelke, zdravje in navsezadnje priložnosti v življenju, da nam je sploh dano vse to pridelati ali za možnost kaj dokupiti. Besede hvaležnosti prebivajo v srcu, četudi mi marsičesa ni dano uresničiti. S posebnim zanosom tudi zdaj vsako leto pripravim velikonočne dobrote. Zavedam se pomena življenja, vstajenja. Nikoli ni tako hudo, da se človek ne bi pobral in našel nadaljevanja in smisla.
Tistega leta se je vreme prav posebej skisalo. Že v petek zvečer je deževalo, kot bi kdo zlival vodo iz škafa. Hitela sem s kuhanjem jajc, da pa so dobro pobarvana, so potem pričali raznobarvni odtisi na prstih vnukov. Šunka se je hladila v shrambi. Utrujena sem se odpravila spat, saj sem pričakovala, da bo sobotno delo v trgovini najbrž precej naporno.
Ko sem zjutraj odprla vrata, pa sem samo presenečeno obstala. Pozdravilo me je nenavadno jutro, zunaj je bilo več kot dvajset centimetrov mokrega snega. Hitro sem očistila poti in stopnice ter opravila pri živalih. Žalostno sem se ozrla na grede z rožami, ki so izginile pod belo preprogo.
Vedela sem, da je pred mano dolga in naporna pot na delo. Zanašala sem se na staro pando, ki me še nikdar ni pustila na cedilu. Srečno sem pripeljala do cilja.
Dopoldan me je poklicala hčerka: »Midva sva se zaman zaganjala v klanec. Z avtom brez štirih pogonov se ne da priti nikamor. Najbrž boš kar ti peljala popoldan k blagoslovu v farno cerkev!«
Ko sem pozneje vozila proti domu, je bila glavna cesta splužena. Sneg je padal z dreves in sonce se je sramežljivo kazalo izza oblakov. Pot domov je bila lažja.
Rožam se še ni uspelo izviti izpod težke neprijazne odeje. Cvetočo breskev je polomilo. Kakšna čudna idila! Komaj rojeno pomlad je presenetil zapozneli sneg.
Kmalu sem vzela pripravljeno košaro in se odpeljala. Ugotavljala sem, da je sneg pravzaprav neko znamenje, ki je povedalo, da ne more biti vedno tako, kot smo si zamislili. Brstenje pomladi, mladost in velike želje marsikdaj prekine drugačna usoda. Večkrat si želimo nemogoče, imamo načrte, a se vse obrne drugače. Najbolje je vsak dan dobrohotno sprejeti z vsemi težavami in blagoslovi.
Nato me je prešinilo spoznanje, da se mi je pravzaprav izpolnila drobna velikonočna želja.
Po spletu nenavadnih okoliščin sem spet nesla k žegnu. Na zunaj je bilo bolj podobno božičnim praznikom, a v duši enako doživetje kot nekoč. Morda si kdaj kaj po tihem želimo in včasih se celo zgodi, da se to potem izpolni in uresniči na prav poseben način.
Marija Bajt
Fotografija: Can Stock Photo
Sočutnost človeškega srca
Velikonočni čas imam od nekdaj rada. Ne le zaradi dišeče šunke, orehove potice in drugih dobrot, ki jih skrbne gospodinje postavijo na mizo, ob kateri se zbere vsa družina. Poseben čar imajo tudi zaradi prebujajoče se pomladi in vonja po zemlji, po življenju, ki brsti vsepovsod. In upanja, veselja in radosti, ki polni človeška srca. Vsako leto je tako – spoštljivo in veličastno. Zato pa so prazniki, si rečem. Da se umirimo, si odpočijemo, si naberemo novih moči in na polno zajamemo življenje v svoje dlani.
Velikonočna sobota je bila v naši družini vedno poseben dan, poln hvaležnosti in pričakovanja, kdo bo odnesel pripravljene dobrote v cerkev k žegnu. Ob določeni uri smo se tako zbrali pri vaški kapeli, ki je bila tisti dan še posebno lepo okrašena, in prejeli blagoslov za prinesene jedi. Ko sem bila še otrok, sem radostno stopala poleg mame, ki je nosila pleteno košaro, in pri tem zvedavo opazovala ljudi, ki so prihajali iz hiš. Tisti dan so se mi zdeli drugačni kot sicer. Bili so bolj topli in prijaznejših pogledov, lepo urejeni in v nedeljskih oblačilih so mi zdeli prav gosposki. Nekateri.
Med njimi so bili tudi takšni, ki so živeli v svojem svetu, odmaknjeni od drugih in zaznamovani zaradi udarcev usode, ki jim ni prizanesla. Tudi v Minkini družini je bilo tako. Stanovali so v majhni, polleseni hišici, ki jim jo je gospodar oddajal za njihovo pomoč na kmetiji. Oče je bil precej starejši od mame in slabega zdravja, zato je za lačna Minkina usta večinoma skrbela mama, zanjo pa so ljudje govorili, da včasih rada kaj spije. Ne samo govorili, tudi zasmehovali so jo in se norčevali iz njenih besed, ki so se ji zatikale v grlu, kadar je jecljaje želela kaj povedati. Tudi Minka je jecljala in zaradi tega je bila v šoli marsikdaj ponižana in žalostna. Otroci so večkrat posnemali njeno govorjenje, zato je največkrat raje molčala. Če sva šli kdaj skupaj iz šole, sem večinoma govorila jaz, Minka pa je ali pokimala ali odkimala, ko sem jo kaj vprašala. Včasih sem jo spremila do doma, in če ni bilo nikogar doma, sva se igrali »fuč«. Bila je spretna in sposobna, znala je delati stvari, ki jih meni takrat še ni bilo treba. Kuhala je, pospravljala, prala in skrbela za bolnega očeta, takrat ko je njena mama delala na sosednjih kmetijah.
Tisto soboto, ko smo nesli žegen v cerkev, je bil hladen, deževen dan. »Po snegu diši, pa saj ni čudno, ko je bil božič tako zelen,« sem slišala govoriti ljudi. Tla so bila mokra, tako da je bilo treba košare in cekarje držati v rokah, nismo jih mogli položiti na travo, kot po navadi.
Župnik je že skoraj začel obred, ko smo ju zagledali prihajati. Minka je z drobnimi koraki stopala poleg mame, ki je nosila v eni roki cekar, v drugi pa dežnik in z njim nekam nerodno opletala. Bilo je videti, kot da jo zanaša. »Vsaj danes bi se lahko zadržala,« so si ljudje šepetali med seboj. Minka je v zadregi gledala v tla in hudo mi je bilo zanjo.
Obred je bil hitro končan in ljudje so se napotili nazaj proti svojim domovom. Tudi Minka in mama sta s počasnimi koraki stopali po mehki, razmočeni travi, ko je mami naenkrat spodrsnilo. Ni mogla ujeti ravnotežja, skupaj s cekarjem in odprtim dežnikom je padla po tleh. Deklica jo je poskušala dvigniti, vendar ni zmogla sama. S prosečimi očmi, v katerih je bilo videti sram, je gledala po ljudeh, kdo bi ji lahko pomagal.
Moja mama je bila prva, ki je stopila zraven. S hitrimi gibi rok ji je poravnala krilo, ki je razgalilo njene gole noge, meni pa potisnila v roke cekar, ki je bil moker in umazan od zemlje. »Saj bo šlo!« jo je opogumljala in z Minko jima jo le uspelo postaviti na noge.
Ljudje so hodili mimo, kot da jih dogodek ne zadeva, kot da ju ne poznajo. Nihče jima ni privoščil prijazne besede, ne toplega pogleda, ne voščila za praznike …
Zadnji del poti do doma sva z mamo prehodili sami, vsaka s svojimi mislimi. V tišini. Bila sem ji hvaležna za to, kar je naredila, vendar si nisem upala spregovoriti o tem. Kot bi vedela, kaj ji želim reči, je tiho dejala: »Vedi, v življenju ti bo z jezikom marsikdo pomagal, z rokami pa redki, zapomni si to!«
In nisem pozabila: ne maminih besed, ne Minkinih žalostnih oči, ne njenega nesrečnega žegna. Vsako leto na veliko soboto, ko nesem košaro v cerkev, se spomnim. Življenje je povezano s prazniki, prazniki so povezani s spomini in spomini nas ohranjajo žive. Naj bo tako! Še dolgo.
Marija Deželak
Fotografija: Pixabay
Psalm 44
Pozabljeno je
trpljenje.
Veselimo se:
svetlobe,
zelenih pašnikov,
žive vode.
Vse, kar je bilo požgano,
je ozelenelo.
Razjasnjeni
obrazi žare.
Krepkejši smo.
Do kdaj bo trajal blagoslov?
Psalm 48
Spet so prišli tihi večeri.
Nemiri so pokopani.
Zvezde na temnem nebu
oranžno žarijo
in luna se milo nasmiha.
Sklenila sem roke
in v molku
molila.
Psalm 49
Porazgubila se je
nemarna preteklost.
Pozabljene so stranpoti.
Domači prag vabi.
Drsim po zeleni neskončnosti,
dotikam se lila neba.
Veselim se večnega ritma.
Vsak nov dan je blagoslovljen.
Slavica Štirn