Bučni pire po korakih

23 oktobra, 2023
0
0

Kose rumene buče z lupino spečemo. Lupino pri pečeni buči odstranimo zlahka in meso nato pretlačimo v pire, ki je glavna sestavina številnih bučnih jedi.

Pečico vključimo na 200 stopinj. Če bomo pekli v več pekačih hkrati, nastavimo na gretje s kroženjem zraka. Bučo operemo po zunanji strani, nato jo razpolovimo, ji odstranimo semena, če jih še ima, jo razkosamo na večje kose in v eni plasti položimo na pekač ali na več pekačev. Damo jih v segreto pečico za 25–30 minut. Med peko večkrat odpremo vrata pečice, da odstranimo vlago.
Pekač s pečenimi kosi buč vzamemo iz pečice in kose pustimo, da se nekaj minut hladijo. Ko so dovolj ohlajeni, jim z nožem odstranimo lupino.
Olupljene kose damo v mešalnik in bučno meso pretlačimo v pire. Porabimo ga takoj ali naložimo v posodice. Nekaj dni lahko pire hranimo v hladilniku in porabljamo po potrebi, za dlje pa posodice opremimo z nalepko in zapisom (ime, datum) ter povsem ohlajene shranimo v zamrzovalnik.

KORISTNI NASVETI:
• Nekateri položijo kose buč na pekač z bučno stranjo navzdol, vendar je boljše ravno obratno, z lupino navzdol. Meso se namreč, rado zalepi na pekač med peko in se zapeče nanj.
• Lupina s pečenih kosov buč gre zlahka od mesa. Pri nekaterih sortah buč in če jih pečemo dlje, kar sama odstopi, vendar bodite pazljivi pri daljšem času pečenja. Buče z gostim in čvrstim mesom namreč hitro preveč zapečemo, kar vpliva na okus.
• Bučni pire za omako, juho ali testo za kruh je lahko kakršen koli, za večino slaščic potrebujemo gostega s čim manj vode. V ta namen pire pred zamrzovanjem ali po odtajevanju naložimo na cedilo in počakamo nekaj minut, da voda odteče. Vodo porabimo za bučni sok, kot dodatek rižoti, juhi ali omaki ali pri zamesitvi kruha.