Kajenje nobeni celici v našem telesu ne dene dobro
Vpliva prav na vsako celico v našem telesu. V Sloveniji je tobak med dejavniki tveganja najpomembnejši preprečljivi vzrok smrti. Cigaretni dim vsebuje več kot 7000 kemičnih, strupenih in dražilnih sestavin. Nikotin deluje podobno kot droga, saj sprošča hormon adrenalin, ki telo stimulira, učinek pa po nekaj minutah hitro upade in v človeku vzbudi nelagodne občutke, zaradi česar se znova pojavi močna želja po novi cigareti. Ob prenehanju kajenja se lahko pojavi abstinenčna kriza in odtegnitveni simptomi.
Kaj povzročamo telesu s kajenjem
Povzroča številne vrste raka, različne bolezni dihal, srca in ožilja. Posredno vpliva še na razvoj številnih drugih bolezni, denimo sladkorne bolezni, revmatoidnega artritisa, bolezni oči, motnje erekcije, na imunski sistem, parodontalno bolezen, zmanjšuje kostno gostoto pri ženskah. Pri teh je lahko tudi vzrok zmanjšane plodnosti in zunajmaternične nosečnosti.
Velika težava je pasivno kajenje. Pri kajenju namreč cigaretni dim poleg kadilcev vdihavajo tudi vsi nič hudega sluteči, ki jih obkrožajo. Posebno občutljivi so dojenčki in majhni otroci, nosečnice ter ljudje z boleznimi dihal in kroničnimi boleznimi. V bližini teh se je treba kajenju izogibati, saj niti odprto okno ne pomaga, pa naj bo to v stanovanju ali avtomobilu. Ker avtomobila ni mogoče dovolj zračiti, tudi če imamo odprto okno, se v njem nabere visoka vsebnost strupenih snovi, ki zastrupljajo kadilce pa tudi njihove otroke. Večja kot je izpostavljenost, večje je tveganje za razvoj bolezni in zdravstvenih težav, povezanih s pasivnim kajenjem. Ob dolgotrajni izpostavljenosti tobačnemu dimu se pojavijo resne in nevarne posledice za zdravje, podobne škodljivim učinkom kajenja pri kadilcih. Izpostavljenost tobačnemu dimu, ki pri posamezniku lahko privede le do blagih učinkov na zdravje, lahko pri nekom drugem povzroči hujše posledice.
Najbolj zahrbtna od vseh odvisnosti
Odvisnost od cigaret je najpogostejša in najbolj zahrbtna od vseh odvisnosti, s katero je težko prenehati. Opustitev kajenja zdravju ne koristi le kratkoročno, temveč predvsem dolgoročno. Prej povečano tveganje za srčno-žilne bolezni se eno leto po opustitvi kajenja zmanjša za polovico. Pet let po opustitvi kajenja se zmanjša tveganje za pojav možganske kapi, deset let po opustitvi kajenja se tveganje zaradi pljučnega raka, ki bi povzročil smrt, v primerjavi s tistimi, ki s kajenjem nadaljujejo, zmanjša za polovico. Petnajst let po opustitvi kajenja se tveganje za pojav srčno-žilne bolezni izenači s tveganjem pri nekadilcih.
Nekaterim ustreza takojšnje prenehanje s kajenjem, večini pa postopno zmanjševanje. Večina strokovnjakov je enotnega mnenja, da pripomočki za opuščanje kajenja ne delujejo oziroma le z učinkom placebo. Nadomestka za močno voljo namreč ni. Zadnje čase so zelo priljubljene elektronske cigarete. Proizvajalci teh sicer zares trdijo, da je uporaba njihovih pripomočkov odličen način za prehod iz kajenja tobaka v nekadilstvo in da so ti pripomočki popolnoma neškodljivi. Žal pa to ni čisto res. Vsebujejo nikotin, ki povzroča veliko odvisnost, zvišuje krvni tlak, poveča sproščanje adrenalina in posledično zvišuje srčni utrip, zato je upravičeno pričakovati, da bodo tudi elektronske cigarete negativno vplivale na srce in žilje. Vsebujejo tudi vlažilce, arome, topila in aditive, ki so pri klasičnih cigaretah prepovedani. Problematični so predvsem vložki oziroma dodatki elektronskih cigaret, v tekočini in aerosolu so našli tudi rakotvorne, radioaktivne, dražilne in strupene snovi. Že kar nekaj raziskav je pokazalo, da tudi elektronske cigarete poškodujejo pljuča in da uporaba teh ni zmanjšala števila kadilcev. Verjetnost, da boste z uporabo elektronskih cigaret prenehali s kajenjem, je torej majhna. Zdi pa se, da je elektronska cigareta kljub vsemu manj škodljiva kot klasično kajenje tobaka.
Najboljša možnost je torej še vedno popolna opustitev kajenja. Ker je to za dolgoletne kadilce še kako težko, so na voljo različne oblike pomoči, in sicer telefon SOS, razne skupine in terapije, lekarniški pripravki in zdravila, s katerimi si lahko ublažite abstinenčno krizo in premostite odvajalno dobo.