Ko zaboli peta

6 januarja, 2025
0
0

Vzroki za bolečine v stopalu so različni, od preobremenitve do poškodb in strukturnih nepravilnosti. Boleča peta lahko močno ovira naš vsakdanjik, zato je dobro vedeti, kaj jo povzroča in kako jo je moč preprečiti oziroma zdraviti.

Nepravilen način hoje, zvračanje stopal, ploski stopalni lok, šibke mišice goleni in stopala ter različne prirojene ali pridobljene deformacije prstov so najpogostejši razlogi za bolečine v stopalu. Vse to lahko povzroči žulje, otiščance in bolečine. Nepravilna obremenitev stopal vodi v nepravilno obremenitev kolen in kolkov, zato bolniki neredko potožijo, da jih bolijo cele noge. Tokrat bo poudarek na vzrokih za bolečino v peti, ki je pogosta težava, a se le redko izkaže za resnejši zdravstveni problem.

Najpogostejši vzroki bolečine v peti

Petna kost ali calcaneus, največja kost v stopalu, je na zadnjem delu stopala. Nanjo se priraščata Ahilova tetiva na zadnjem delu in plantarna fascija na spodnji strani. Ti sta pogost razlog oziroma izvor bolečine. Med najpogostejše razloge bolečine v peti sodita plantarni fasciitis in Ahilov tendinitis. Redkejši vzroki so pretrganje Ahilove tetive (ruptura), vnetje sluzne vrečke (bursitis), vnetje sklepa (artritis), stresni zlom in bolezni kosti (Pagetova bolezen, osteomielitis, sarkoidoza, tumor ipd.).

Ahilova tetiva povezuje mečne mišice z zadnjim delom pete. Pri vnetju Ahilove tetive (tendinitis) se bolečina pojavi na zadnjem delu pete. Poškodba se pojavi pogosteje pri posameznikih srednjih let, ki nenadno povečajo količino treninga, še zlasti pri teku. Šibke mečne mišice, pritisk čevljev na Ahilovo tetivo ali zvračanje stopala so tudi lahko razlog za težave.

Pri plantarnem fasciitisu gre za vnetje debelega vezivnega tkiva oziroma traku, ki poteka po spodnjem delu stopala in povezuje peto s prsti. Bolečina se pojavi na spodnjem delu pete, običajno je zbadajoča, predvsem ob prvih jutranjih korakih. Bolečina pojenja, ko se ogrejemo oziroma razhodimo, in se spet pojavi ob večjih obremenitvah oziroma daljši hoji. Ta vezivni trak (aponevroza) je pomemben za vzdrževanje vzdolžnega stopalnega loka, ki nam rabi, da se pri hoji lahko odrivamo, in deluje kot nekakšna vzmet.

Kadar se plantarni fasciitis dolgo ne zdravi, se lahko  na mestu narastišča aponevroze na peto naberejo kalcinacije, ki so na rentgenskem posnetku vidne kot kostni izrastek. Temu pravimo trn v peti. Ta lahko nastane tudi pri nepravilnem načinu hoje, kot je zvijanje stopal navznoter, pri čemer lahko pride do dodatne obremenitve plantarne fascije. To vodi v kronično vnetje, ki sčasoma privede do nastanka trna v peti.

Zdravljenje in preventiva

V primeru hujših bolečin ali vztrajajočih težav v stopalu obiščite izbranega zdravnika. Ta bo pregledal stopalo in verjetno odredil rentgensko slikanje prizadetega predela za opredelitev vzroka težav. Večina bolečin v peti po določenem času samodejno izzveni. Svetujemo počitek, izognite se dejavnostim, ki povečajo obremenitev na področju pete, kot so tek, dolga stoja ali hoja po trdi površini. Hladite boleče področje po 15 do 20 minut vsaj trikrat na dan. Vzemite protibolečinsko zdravilo (paracetamol ali nesteroidni antirevmatik) do umiritve težav.

Zdravljenje je konservativno. To pomeni, da zdravniki odsvetujejo operacijo, saj je sicer mogoče, da se bodo težave ponovile. Poleg tega se lahko dodatno poruši stopalni lok, kar vodi v nove, hujše težave. Ustrezno zdravimo bolečino in vnetje z analgetiki in fizioterapijo. Ob hudih bolečinah pride v poštev lokalna protivnetna in protibolečinska injekcija v okolico bolečega področja. Kirurški poseg je potreben le v redkih primer, in sicer pri trdovratnem trnu v peti ali pri pretrganju Ahilove tetive.

Pri preprečevanju bolečin v peti je zelo pomembna primerna obutev. Slaba podpora, nepravilna oblika podplata ali ponošeni čevlji so lahko razlog za vaše težave. Poiščite nasvet za najprimernejše čevlje ali vložke v specializiranih športnih trgovinah oziroma pri fizioterapevtu. Bolečine si lahko olajšate z mehkimi krožnimi vložki, ki se jih vstavi v čevelj in razbremenijo peto. Aktivnost je zaželena, saj zagotovi ustrezno prekrvitev in omogoči normalno celjenje vseh mikropoškodb. Ohranjajte primerno telesno težo, saj lahko čezmerna teža poveča obremenitev pete in tveganje za poškodbe.

Avtorica: Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine