Lešnikove slaščice iz pečice

23 oktobra, 2023
0
0

Ker je v lešnikih veliko vitaminov in rudnin, sodijo med varovalna živila. Vsebujejo predvsem veliko vitamina E, ki je učinkovit antioksidant. Lešniki so še posebno priporočljiv prigrizek za nosečnice, saj vsebujejo veliko folne kisline. Vendar previdno: imajo veliko kalorij, zato jih grizljajte le po nekaj na dan. Potem ko vam bo dovolj grizljanja svežih, pa lahko pečete iz njih krasne slaščice.

Gozdne energijske ploščice

Sestavine: 250 g ovsenih kosmičev, 100 g arašidovega masla, 1 velika banana, 125 g grobo sesekljanih lešnikov, 25 g suhih borovnic, 120 g medu, 1 žlička cimeta
Banano olupimo in pretlačimo, dodamo med in arašidovo maslo ter s paličnim mešalnikom zmeljemo v gladko zmes. Primešamo še druge sestavine. Zmes porazdelimo po pekaču, obloženem s papirjem za peko, in pečemo 25 minut pri 150 stopinjah. Pustimo eno uro, da se ohladi, in narežemo na poljubno velike ploščice.

Lešnikovi kolački

Sestavine: 240 g moke, 50 g kakava v prahu, 1 žlička sode bikarbone, ščepec soli, 1 zavitek vaniljevega sladkorja, 110 g rjavega sladkorja, 110 g zmehčanega masla, 1 jajce, 240 ml pinjenca
za nadev: nekaj žlic višnjeve marmelade, 200 g sladke ali albuminske skute, 50 g lešnikovo-kakavovega namaza, 50 g sesekljanih lešnikov
Pečico segrejemo na 175 stopinj. V skledi zmešamo moko, kakav, sodo bikarbono in sol.
V drugi skledi v mešalniku penasto vmešamo zmehčano maslo ter rjavi in vaniljev sladkor. Nato dodamo jajce in dobro zmešamo. Dodamo ⅓ mešanice suhih sestavin, premešamo ter dolijemo ⅓ pinjenca. Postopoma izmenično dodajamo suhe sestavine in pinjenec ter vmes sestavine vsakič dobro premešamo. Na koncu dobimo gosto in gladko testo.
Pekač obložimo s papirjem za peko. Z žlico zajemamo testo in kupčke testa razporedimo po pekaču 2 cm narazen. Pečemo od 11 do 13 minut. Ko so kolački pečeni, jih nekaj minut pustimo v pekaču, nato jih preložimo z lopatico in pustimo, da se popolnoma ohladijo.
Višnjevo marmelado segrejemo in z njo tanko premažemo spodnje polovice kolačkov. Albuminsko skuto zmešamo z lešnikovo-kakavovim namazom ter kremo namažemo čez marmelado, potresemo s sesekljanimi lešniki in pokrijemo z zgornjo polovico kolačka.

Freepik
Če hranimo lešnike v lupini na sobni temperaturi, ne bodo uporabni dlje kot mesec dni, olupljene pa moramo porabiti še prej. Lešnike v lupini je priporočljivo hraniti v hladilniku, in sicer v tesno zaprti posodi. Tako bodo ostali sveži do štiri mesece. Shranimo jih lahko tudi v zamrzovalniku, kjer lahko počakajo do leto dni. Če lešnik v lupini potresemo in slišimo jedrce, je že prestar.