Marmelade za domačo shrambo

26 julija, 2021
0
0

Največkrat vkuhamo marmelade iz sadja, lahko pa uporabimo tudi kakšno zelenjavo, kot sta korenje in rabarbara. Zelo veliko zamisli, katere marmelade lahko vkuhamo v posameznih letnih časih, boste našli v nadvse uporabni knjigi Ive Dolenc z naslovom Marmelade, želeji in sadje v alkoholu.

Malinova marmelada

Sestavine: 1 kg malin, 1 kg sladkorja, sok polovice limone

Maline stresemo v posodo in jih zmeljemo v mešalniku. Nato dodamo malinov pire v posodo za kuhanje. Dodamo sladkor in limonov sok.

Pustimo vreti približno 10 minut. Vmes večkrat premešamo. Marmelado kuhamo do želene gostote. Gostoto marmelade preskusimo na krožniku, ohlajenem v zamrzovalniku. Na krožnik damo žličko marmelade, in ko povlečemo s prstom skozi, se vmes naredi prazen prostor.

Marmelado vlijemo v prej ogrete kozarce. Zapremo jih, ohladimo in opremimo z nalepkami.

Rabarbarina marmelada s cimetom

Sestavine: 2 kg rabarbare brez listov, 2 kg sladkorja, 1 neškropljena limona, 4 jabolka, 2 žlici mletega cimeta

Rabarbarina stebla operemo in olupimo. Narežemo jih na 1,5 cm velike koščke. V posodo izmenično nalagamo plast narezane rabarbare in plast sladkorja. Pustimo stati 12 ur. Rabarbara odda veliko soka. Odcedimo ga in zavremo. Tekočina naj vre nekaj minut, nato dodamo rabarbaro in pustimo, da vse skupaj vre pol ure brez mešanja. Posodo samo občasno pretresemo, da se marmelada ne prismodi.

Dodamo zmleto limono, da se bo marmelada hitreje zgostila, lahko pa dodamo pektin, ki ga naredimo iz jabolk.

Kako naredimo jabolčni pektin? Jabolkom odstranimo pečke in jih skupaj z olupki kuhamo v majhni količini vode. Kuhane precedimo in dodamo sok v posodo k marmeladi.

Na koncu vmešamo v marmelado še mleti cimet.

Želiranje preverimo na krožniku, ohlajenem v zamrzovalniku. Na krožnik damo žličko marmelade. Ko povlečemo s prstom skoznjo, se vmes naredi prazen prostor.

Marmelado vlijemo v že ogrete kozarce. Zapremo jih, ohladimo in opremimo z nalepkami.

Korenjeva marmelada

Sestavine: 1 kg korenja, 3 biopomaranče, 800 g sladkorja, sok dveh limon

Korenje umijemo, ostrgamo in ga drobno naribamo. Stehtamo ga in dodamo enako količino sladkorja. Pomaranče dobro operemo. Prerežemo jih na pol in iztisnemo sok. Pečk ne zavržemo, ampak jih damo v vrečko iz gaze. Korenju in sladkorju dodamo nastrgano lupinico ene pomaranče in dobro premešamo.

V stekleno ali plastično posodo damo korenje s sladkorjem in pomarančno lupinico ter prelijemo s sokom pomaranč in limonovim sokom. Pustimo stati 6 ur.

Zmes pretresemo v posodo za kuhanje in dodamo vrečko s pečkami pomaranč. Segrejemo do vrenja in pustimo, da vre eno uro. Večkrat premešamo. Odstranimo vrečko s pečkami.

Če želite bolj gladko marmelado, zmes nekoliko ohladite in jo zmeljite v multipraktiku. Nato jo znova zavrete.

Preskus gostote pri tej marmeladi ni potreben, saj bo dovolj gosta.

Korenjevo marmelado lahko namažete na kruh, še boljša pa je kot dodatek k sladicam, ki niso sočne (brioši, mafini, pice).

 

  Can Stock Photo 

Marelična marmelada

Sestavine: 2 kg marelic, 1 kg sladkorja

Marelice umijemo, jih izkoščičimo in obrežemo poškodovane dele. Narežemo jih na majhne ali večje kose.

Stresemo jih v večjo posodo. Dodamo sladkor in marmelado kuhamo do primerne gostote. Marmelada se hitreje zgosti, če so marelice manj zrele.

Želiranje preverimo na ledeno mrzlem  krožniku, na katerega kanemo malo marmelade – kot je navedeno v prejšnjih receptih. Marmelado vlijemo v že ogrete kozarce, jih zapremo, in ko se ohladijo, opremimo z nalepkami.

Več receptov najdete v knjigi na: https://zalozba.kmeckiglas.com/kulinarika/marmelade-zeleji-in-sadje-v-alkoholu