Martinov jedilnik
Čeprav poznamo za martinovo tradicionalne jedi, lahko marsikaj pripravimo tudi iz sadežev in pridelkov, ki jih vsako jesen radodarno natrosi narava. Recept za gosko s kutino in kostanjem je izbran iz knjige Mirjam Grilc Praznične mize, v njej boste našli zamisli za pogrinjke in jedilnike ob raznih praznovanjih v letu.
Gos, polnjena s kutino in kostanjem
Sestavine: 1 gos (približno 3 kg za 4–5 oseb), 1 zrela rumena kutina, pest pečenega kostanja, sol, poper, maslo, 200 ml jušne osnove ali soka pečenke
Pečico vključimo na 180 stopinj, nato gosko umijemo in jo osušimo. Natremo jo s soljo in poprom, nato napolnimo notranjost z nastrganim koščkom masla, narezano kutino in olupljenim pečenim kostanjem. Zašijemo jo in položimo v pekač s prsmi navzdol. Prelijemo z jušno osnovo ali sokom pečenke in postavimo v vročo pečico. Prve pol ure pečemo pokrito za aluminijevo folijo, nato jo odstranimo in pečemo približno 2 uri in pol (upoštevamo velikost in težo goske). Gos polivamo s sokom, ki se nateka med peko. Na polovici časa peke zvišamo temperaturo na 200 stopinj, gos obrnemo in jo prebodemo. Zadnjih 10 minut peke jo položimo na mrežo, pomažemo z maslom in temperaturo zvišamo, da se hrustljavo zapeče.
Gomolji z zabelo
Sestavine (za 2 osebi): 1 večja koleraba, 1 večja repa, 6 večjih krompirjev, sol, poper; za zabelo: 3 žlice ocvirkov, 1 žlica masti, sol, poper
Kolerabo, repo in krompir olupimo in narežemo na približno enako velike kose. Kuhamo jih lahko posamično, saj se ne kuhajo enako dolgo. Najprej damo v hladno osoljeno vodo kolerabo, ki se kuha najdlje, približno pol ure. V drugi kozici skuhamo repo, v tretji pa krompir.
Pripravimo zabelo: V ponvici segrejemo mast, da se stopi. Nato dodamo ocvirke, jih popražimo in m4ed praženjem večkrat premešamo.
Zelenjavo odcedimo in pustimo na cedilu, da para izpari. Nato jo pretresemo v večjo skledo in zabelimo. Ponudimo še toplo.
Radičeva solata s popečenimi kockami buče in pinjolami
Sestavine (za 2–4 osebe): glavica rdečega radiča, 200 g buče, 20 g pinjol, malo maščobe za peko, bučno olje, jabolčni kis, sol, poper
Bučo olupimo, očistimo in narežemo na majhne kocke. Radič očistimo in narežemo. Stresemo v solatno skledo. V ponev damo kocke buče in jih začnemo pražiti. Po minuti dodamo maščobo in pražimo dalje toliko časa, da kocke na površini nekoliko potemnijo in se zmehčajo. Potem v ponev dodamo pinjole in previdno pražimo z bučnimi kockami še minuto, največ dve. Pri tem pinjole dobijo znamenit vonj in okus.
Pečene kocke buče in pinjole stresemo na radič v skledi. Prelijemo jih z bučnim oljem in jabolčnim kisom, solimo, premešamo in čim prej ponudimo.
Ajdovi štruklji s kostanjevim nadevom
Sestavine: za testo: 200 g ajdove moke, 180 g polnozrnate moke, 50 g masla, 1,25 dl mleka, 25 g sladkorja, 15 g kvasa, sol; za nadev: 230 g pretlačenega kuhanega kostanja, 25 g masla, 1,5 dl kisle smetane, 50 g sladkorja, 25 g medu, 3 žlice mletih mandljev, cimet, 2 žlici piškotnih drobtin, 2 rumenjaka; za zabelo: maslo, drobtine
Ajdovo moko nekoliko poparimo z rahlo slano vodo in pustimo, da se ohladi. Kvas raztopimo v mlačnem mleku, ki smo mu dodali malo sladkorja. Ajdovo moko zmešamo s polnozrnato moko, dodamo mleko s kvasom, stopljeno maslo in preostali sladkor. Pustimo vzhajati od 20 do 30 minut.
Testo damo na delovno površino, posujemo z malo moke, rahlo potlačimo (nič ne gnetemo) in razvaljamo na želeno debelino. Namažemo ga z nadevom (zmešamo vse sestavine za nadev, da dobimo srednje gost nadev) in zvijemo.
Štrukelj kuhamo 25 minut v vreli slani vodi, zavit v pomaščeno aluminijasto folijo. Kuhani štrukelj vzamemo iz vode, razvijemo folijo in ga narežemo. Kose položimo na segret pladenj, potresemo s prepraženimi drobtinicami in ponudimo takoj.
Bučna rulada
Sestavine: 110 g mesa buče maslenke, 3 srednje velika jajca sobne temperature, 140 g sladkorja, 100 g moke, 2 pecilnega praška, 1 čajna žlička cimeta v prahu, 250 g svežega kremnega sirčka, 100 g sveže tekoče smetane, 120 g sladkorja v prahu, 1 žlička vaniljevega izvlečka, 12 polovičk orehovih jedrc (popečenih in grobo sesekljanih)
Buči odstranimo semena in lupino in jo narežemo 1 cm debele rezine. Položimo jih v pekač, obložen s papirjem za peko, in pečemo v pečici, ogreti na 180 stopinj, 20 minut ali dokler se ne zmehčajo. Pečene pretlačimo v gladek pire in počakamo, da se ohladi.
V skledi zmešamo jajca s sladkorjem, dokler ne postanejo svetla in ne narastejo. Dodamo bučni pire, cimet in premešamo. Nazadnje v dveh delih dodamo presejano moko s pecilnim praškom.
Pekač velikosti 37 × 32 cm obložimo s papirjem za peko, vlijemo vanj testo in ga poravnamo. Pečemo v pečici, ogreti na 180 stopinj, približno 15 minut. Z zobotrebcem preverimo, ali je testo pečeno. Vzamemo ga iz pečice, po vrhu potresemo s sladkorjem, nato pa prekrijemo z drugim listom papirja za peko in obrnemo narobe.
Papir za peko, na katerem smo pekli, odstranimo testo zavijemo. Pustimo, da se ohladi.
Pečico segrejemo na 180 stopinj in na pekaču prepražimo orehova jedrca. Vzamemo jih iz pečice, počakamo, da se ohladijo, in jih grobo nasekljamo. V skledo damo sveži sirček, zelo hladno smetano, sladkor v prahu in vaniljev izvleček. Z električnimi metlicami stepamo, vse dokler ne dobimo enotne, precej čvrste kreme. Dodamo sesekljane orehe in premešamo z lopatko.
Biskvitno testo razvaljamo in namažemo s kremo 5 cm do roba, zato da nadev ne bo iztekal. Rulado zavijemo v prosojno folijo in pustimo počivati v hladilniku vsaj 2 uri. Preden jo ponudimo, jo potresemo s sladkorjem v prahu in narežemo.
S klikom na naslovnico polistajte in naročite knjigo BUČE IN BUČNE JEDI.