Mesečna opravila na vrtu v februarju
![](https://vlastakunej.kmeckiglas.com/wp-content/uploads/2025/02/15-01.jpg)
Februarja je praviloma še hladno, a že čutimo, da so sončni žarki iz dneva v dan močnejši in rastline v zavetju na južni in jugozahodni strani se zaradi njih že postopno prebujajo. Sokovi se začenjajo pretakati, noči pa so še zelo mrzle, zato rastlin ne sejemo prekmalu na prosto. Na Primorskem pa je v tem času že precej dela.
OKRASNI VRT
Konec meseca pognojimo trato. Če je v trati mah, uporabimo gnojilo, ki vsebuje apno. V tem času tudi presajamo ali sadimo sadna drevesa, grmovnice, vrtnice. Seveda zemlja ne sme biti zmrznjena. Narežimo si veje zgodaj cvetočih grmovnic, na primer forzitije, vrba, lesnike ali kutine. Če jih damo v vazo s toplo vodo na hladno mesto v stanovanje, bodo zacvetele. Preverimo, ali je zaščita pred mrazom še na svojem mestu, saj je prav pozno zimsko nihanje temperatur lahko usodno za naše rastline.
Če so temperature primerne, lahko režemo okrasne rastline, razen zgodaj cvetočih grmovnic. Vendar ne hitimo s tem opravilom, saj ne bodo zaradi zgodnjega rezanja nič prej ali lepše cvetele.
Korenine trajnic, ki jih hranimo v kleti, malo zalijemo in posode postavimo na nekoliko svetlejše in toplejše mesto. Pozimi cvetoče lončnice zalivamo kot navadno, pazimo le, da ciklam ne zalivamo po gomoljih. Božični kaktus, klivije in balkonske rastline zdaj počivajo, zato jih pustimo pri miru. Ko se pri klivijah pokažejo cvetni popki, jih pognojimo. Na kakteje v tem času kar pozabimo, samo v toplih dneh jih malo orosimo z mlačno vodo. Temperatura prezimovališča kaktej naj ne bo višja od 15 stopinj.
Sobnim rastlinam sproti odstranjujemo porumenele liste, da ne začnejo na zemlji gniti.
V vlažno šoto, pesek ali žagovino plitvo posadimo prve gomolje gloksinij in begonij ter jih postavimo v topel, svetel prostor. Ko zrastejo od 5 do 10 centimetrov visoko, jih presadimo na stalno mesto.
ZELENJAVNI VRT
Na Primorskem že sejejo na prosto peteršilj, korenček, kolerabico, grah in bob ter sadijo čebulo in šalotko. Na zavetrnih legah lahko sejete tudi drugod, odvisno seveda od vremena. V tople grede in zabojčke na okenskih policah že lahko sejemo vso zgodnjo zelenjavo (zeleno, por, solato za zgodnjo pridelavo, paradižnike, paprike in jajčevce), vendar moramo vsem sejancem zagotoviti enako mero svetlobe – zabojčke in lončke obračamo, toplo gredo pa večkrat prezračimo. Čas za setev je od februarja do sredine aprila. Iz tunela in z gred pobiramo radič, motovilec in blitvo, na izpraznjena mesta pa nasujemo kompost ter posejemo solato in redkvico, ki nam bosta v veselje že aprila.
SADNI VRT
Prvo spomladansko opravilo – rez sadnega drevja – naj počaka do konca tega meseca ali začetka marca. Takrat se po drevesih že začnejo pretakati sokovi in lahko ločimo cvetne od listnih brstov. Če režemo prezgodaj, bodo spomladi z vso silovitostjo pognali vodni poganjki, če malo pozneje, denimo marca, pa bo drevje bolj umirjeno v rasti. V času brstenja škropimo z bakrovimi pripravki v kombinaciji z mineralnimi olji. Tako razkužimo drevesa in jih nekoliko zavarujemo pred boleznimi in škodljivci. Ne prehitevajmo, saj pri nizkih temperaturah škropivo nima svoje funkcije. Breskve škropimo proti breskovi kodravosti, pazimo, da ne zamudimo pravega trenutka – spremljamo razvoj drevesa in informacije o razvoju bolezni na spletu. Vedno dobro opazujte drevesa, s pravilnimi agrotehničnimi ukrepi se lahko izognete škropljenju. Zdaj je tudi pravi čas za rez in razmnoževanje jagodičja.