Mesečna opravila v vrtu
Marec je mesec, ko bi na vrtu že radi delali, srbijo nas prsti, a se zavedamo, da ne smemo prehitevati narave. Hladne in mokre zemlje še ne moremo obdelovati, pa tudi temperature se lahko ponoči spustijo še krepko pod ledišče.
Okrasni vrt
Ko se tla posušijo, pripravimo trato za pomlad in poletje: pograbimo krtine, prazna mest pa na novo posejemo. V suhem vremenu zalijemo in pognojimo rastline (iglavce, rododendrone, azaleje, vrtnice). Obrežemo vrtnice, v toplo gredo ali nekam na toplo sejemo enoletnice, kot so enoletne astre, petunije in plamenice. Na sončen ali polsenčen prostor sadimo lilije, gladiole in perzijske zlatice (ranunkule). Na stalno mesto sejemo na prosto prezimno trdne enoletnice, kot so enoletni ostrožnik, enoletna krizantema, kalifornijski zlati mak, klarkija, perla, modri glavinec, tribarvni slak, vrtni ognjič, zajčji mak, repati ščir in druge. V skalnjaku posadimo alpske rastline na že pripravljene gredice ali v korita. Obrežemo preveč razrasle in pretegnjene rastline ter odstranimo odmrle dele.
Marec je primeren za sajenje cvetočih okrasnih grmovnic, kot so forsitija, dojcija, vajgelija, jasmin in druge. Zdaj sadimo tudi žive meje iz belega trna, gabra, kaline in češminov.
V tem času presajamo lončnice. Sadimo vse rastline, ki jim je postalo v posodah pretesno. Potrebujemo dobro zemljo oziroma primeren substrat. Tudi za južne rastline, posajene v posode, je v prostoru, kjer prezimujejo, čedalje bolj toplo, tako da začnejo poganjati. Zato je zdaj pravi čas za obrezovanje visokostebelnih rastlin. Sobne rastline, ki v tem času bujno cvetijo, gnojimo. Pognojimo tudi listnate rastline, ki v toplem stanovanju rastejo kljub zimskem času – to so fikus, asparagus, aralija in filodendron.
Zelenjavni vrt
Če vreme dopušča, opravimo prve setve na prosto. Sadimo čebulček in šalotko (vršički morajo biti tik nad tlemi), česen, grah, bob; sejemo rdečo redkvico, korenček, peteršilj, solato, špinačo, pastinak. Gredice pokrijemo z zaščitno kopreno. V toplo gredo sejemo blitvo, por, zeleno, glavnato solate, zelje, ohrovt, brstični ohrovt in rdečo peso. Setev kmalu razredčimo. V toplih območjih sadimo zgodnji krompir, v hladnih pa počakamo še tri ali štiri tedne. V zaščitenem prostoru sejemo še bučke, kumare, artičoke, lubenice in melone. V toplejših krajih presajamo v rastlinjake paradižnik, papriko in bučke, konec meseca tudi kumare.
Robustna zelišča, na primer peteršilj in korenasti peteršilj ter kumino, lahko že sejemo kar na prosto, seveda, če vreme to dopušča. Ker v hladnem vremenu te rastline kalijo zelo počasi, priporočamo, da zaradi preglednosti vržete vmes še nekaj zrn redkvice, ki bo hitro vzklila in dozorela. Od sredine marca lahko sadite tudi odporna trajna zelišča, kot so pelin, citronska melisa, luštrek, dobra misel, drobnjak in zimska čebula.
Sadni vrt
Še vedno sadimo sadna drevesa in grmičke ter nadaljujemo rez sadnega drevja. Upogibamo poganjke in razpiramo veje. Oljke obrezujemo tako, da vzdržujemo nizko rast drevesa. Pregledamo tudi mlada drevesa in mlade grmičke ter jih utrdimo, če jih je dvignila zmrzal. Začnemo z gnojenjem in zastiranjem. Cvetove po potrebi zaščitimo s slano. Preverimo kole, mreže in vezi. Takoj ko razmere dovoljujejo, sadimo jagodne pritlike v pripravljeno zemljo.
Marjeta Hrovatin