Negujmo roke ob uporabi razkužil

18 marca, 2020
0
0

Pogosto umivanje in uporaba  razkužil, ki morajo vsebovati najmanj 60-odstotni etanol, zato da so učinkovita, pa roke zelo izsušujeta. Razkužila z alkoholom bomo uporabljali zagotovo še kar nekaj časa, in če rok ne negujemo dovolj, lahko razpokajo in nastanejo nadležne, boleče ranice.

Najprej, kar zadeva mila: ko boste naslednjič kupovali milo, bodite pozorni, ali vsebuje  vlažilne sestavine, kot so oljčno olje, karitejevo maslo, aloe vera, da se izognete odstranjevanju naravnih olj s kože. Po umivanju z milom in uporabi razkužil pa redno uporabljajte še olja, maslo in druga naravna mazila.

Koža na rokah ima manjšo sposobnost zadrževanja vlage, zato je bolj nagnjena k suhosti kot koža na drugih delih telesa. Dodatna nega z oljem bo pospešila obnavljanje in celjenje, hkrati pa bo tudi ustvarila boljšo zaščito, ki jo poškodovana koža še toliko bolj potrebuje. Dovolj učinkovita negovalna sredstva imamo že doma, na primer oljčno olje, ki ga nanesemo na roke večkrat na dan takoj potem, ko si jih umijemo. Oljčno olje, ki ga imamo v kuhinji vedno pri roki, učinkuje vlažilno med kuhanjem večkrat na dan nanesemo nekaj kapljic oljčnega olja na roke in ga temeljito vmasiramo.

Za nego rok sta blagodejna tudi domače ognjičevo in rmanovo mazilo, ki bosta kožo navlažila in nahranila in zacelila že nastale ranice ali razpoke.

Fotografija: Can Stock Photo

Fotografija: Can Stock Photo

Karitejevo maslo je  že dolgo znan in zelo priljubljen naravni izdelek za nego ne le rok, temveč tudi  obraza in telesa.  Čeprav je v trdni obliki, se že v stiku s kožo ob telesni temperaturi stopi, postane prijetno mazljivo in se hitro vpije v kožo. Na njen ustvari varovalno plast, ki zadržuje vlago in tako preprečuje, da bi se izsušila. Obnavlja jo in neguje. V Je naravni vir vitaminov in rudnin, v njem je veliko vitaminov A, C in E, oleinske in stearinske maščobne kisline. Vsebuje cimetovo kislino, ki pomirja vnetja. Znano je, da celi rane in opekline ter preprečuje nastajanje brazgotin. Zdaj si ga lahko na primer naročite v kateri od spletnih trgovin in ga uporabite tudi za nego telesa.

Ko se karitejevo maslo raztopi, nekaj kapljic zmešamo z mlekom za nego telesa, lahko pa uporabljamo tudi samo raztopljeno karitejevo maslo. To ustvari na telesu varovalno plast, ki preprečuje izsušitev kože, ji vrača mehkobo ter je odlično za zaščito in obnovo kože. S čistim karitejevim maslom si namažemo tudi grobo kožo na komolcih, kolenih in petah.

Pomembno je, da si mažemo roke čim večkrat, povsem dovolj je oljčno olje, arganovo, ricinovo ali košček masla, ki ga odškrnemo pri kuhanju. Potem ko si roke umijemo, jih obrišemo in si čim prej nanesemo maščobo, ki se bo tako bolje vpila v kožo, kot če bi bila ta suha.

Za nego kože na rokah so odlična naravna olja, poleg oljčnega tudi mandljevo olje, arganovo olje, ricinovo, kokosovo, jojobovo … Olje lahko uporabimo tudi za nego telesa, saj je v tem času koža zelo izsušena: po prhanju ga nanesemo na mokre dlani in ga počasi z masažnimi gibi vtiramo v kožo, dokler ne bo ta vsrkala vsega olja