Poljub je varnejši od rokovanja

23 oktobra, 2017
0
0

Poletje se je čisto zares poslovilo in hladnejši jesenski dnevi se poznajo tudi na našem zdravju. Začelo se je obdobje prehladnih obolenj, kašljanja, smrkanja in kar še sodi zraven. Prehladi so v bistvu silno zoprna stvar, čeprav navadno minejo sami po sebi. Še posebej, če v tem času veliko počivamo in si pomagamo z domačimi zdravili.

Bezgov čaj in C vitamin

Eno od uspešnih zdravil proti prehladu je zagotovo bezgov čaj. V skodelico vrele vode stresemo dobro žličko posušenih bezgovih cvetov, pokrijemo, pustimo, da se cvetovi namakajo 5 do 10 minut, precedimo in čaj je pripravljen za uživanje. Dnevno popijemo vsaj tri skodelice takšnega čaja. Sicer pa je tinktura iz bezgovih jagod uspešna tudi v boju z gripo. Dvajset od trideset kapljic takšne tinkture zaužijemo trikrat do štirikrat na dan. Takšno domače zdravilo naj bi se uživalo tri dni. Bezgove jagode so že stoletja znane kot odlično pomagalo proti gripi. In sodobne raziskave so pokazale, da so bolniki, ki so jih uživali v obliki tinkture, veliko lažje in hitreje preboleli gripo kot ljudje, ki tega niso uživali.

Ob prvih znakih smrkanja si lahko pomagamo tudi z vitaminom C. Pa ne samo tako, da ga uživamo v obliki tablet ali živil, ki ga vsebujejo, temveč tudi tako, da ga v obliki prahu – kupimo ga v lekarni – vdihnemo skozi nos. Tako bomo C vitamin prenesli neposredno na nosno sluznico in z njegovo pomočjo že v začetku zatrli nastanek prehlada. Je pa res, da je takšno vdihovanje C vitamina skozi nos malce neprijetno, saj zbada in peče.

Če pa drugega nimamo pri roki, nam bo v pomoč tudi pest morske soli, ki jo bomo dali v vročo vodo.

Boleče grlo

Običajno sodi k prehladu tudi boleče grlo in tudi tu si lahko pomagamo s tem, kar najdemo v domači shrambi. V četrt litra tople vode damo dobro žličko morske soli, pomešamo, da se sol stopi in to grgramo. Sol bo zagotovo ublažila bolečino.

Pri bolečem grlu si lahko pomagamo tudi z limoninim sokom. V kozarec tople vode stisnemo sok limone in tudi to grgramo oziroma si s tem izpiramo usta. Kislo okolje, ki ga ustvari limona, je namreč vse prej kot prijazno in primerno za bakterije in viruse, ki nas napadajo.

Več nasvetov preberite v 42. številki Kmečkega glasa