Slikar kmečkega življenja
Vlasta Kunej
Kmečki glas

Sreda, 4. september 2019 ob 12:08

Odpri galerijo

Pieter Bruegel: Žetev

Slike nizozemskega renesančnega slikarja Pietra Bruegla starejšega so nastajale v davnem 16. stoletju in so izraz strahu in stisk tedanjega človeka, njegovega veselja in vitalizma pa tudi idej tedanjega obdobja. Danes lahko kar nekaj njegovih slik vidimo v Dunajskem muzeju umetnostne zgodovine. Pred njimi se ustavljajo obiskovalci, si jih natančno ogledujejo in vedno tudi nasmihajo. Na njih je namreč kup podrobnosti in hudomušnih domislic iz vsakdanjega življenja preprostega človeka in dlje ko jih gledaš, vedno odkriješ kaj novega.

Pieter Bruegel je bil tudi slikar fantazijskega sveta, na katerega je vplival eden najbolj presenetljivih slikarjev svojega časa, Hieronymus Bosch s svojimi demoni, polživalmi in stroji, slikal je tudi biblične in mitološke prizore. Toda kljub vplivom je bil Bruegel samosvoj: iz boschevske fantastike je prešel v značilne slike nravi. Na njih je množica posameznih iz življenja posnetih prizorov raztresena po prostoru, ki ga zaradi večje pripovedne jasnosti nekoliko nagne h gledalcu. Značilna dela te smeri so Otroške igre, Flamski pregovori in Boj med pustom in postom. V teh slikah ni nobene vezanosti na kak zgodovinsko pomemben dogodek, v njih vlada samo čisto veselje nad raznolikostmi življenja, ki jih slikar podaja z rahlim, nevsiljivim humorjem, rahlo satiro in neprisiljeno vzgojnostjo.

Že v teh slikah je dvignil Bruegel žanr visoko nad svoj čas. Toda najbolj je zaslovel s svojimi prizori iz kmečkega življenja, s katerimi je povzdignil tudi žanrsko krajinsko slikarstvo 19. stoletja na Flamsken in Holandskem, in realistične prizore napolnil z novo vsebino. Zaradi tega si je pridobil vzdevek Kmečki Bruegel.


ODLIKE BRUEGLOVE UMETNOSTI

Deloval je v času severnoevropske renesanse, za katero je značilno realistično upodabljanje ljudi ter zavedanje njihove smrtnosti in minljivosti posvetnega. Vendar v središču njegovega zanimanja ni bilo plemstvo, slikarja so zanimali predvsem meščani in kmetje, ki so morali trdo delati, njihovo življenje pa je bilo vpeto v naravo in njene cikle. Posebej priljubljene so njegove podobe kmečkih del, v katerih ima pomembno mesto krajina. Njegova dela predstavljajo hvalnico naravi, ljudje pa so le del celote. Mnoge upodobitve se nanašajo na kmečko življenje, trdo delo ljudi in njihovo spoštovanje vaških šeg.

Odlično je znal izraziti razpoloženje v pokrajini, tu so ljudje le delček nje, na drugih slikah pa je zelo nadrobno prikazoval ljudi pri različnih opravilih, delu, zabavi ali igri. Ti prizori gledalcu vedno privabijo nasmešek na ustnice, saj so polni podrobnosti, ki se jih nikoli ne naveličamo gledati. Poleg kmečkega človeka in njegove tesne povezanosti človeka z naravo je slikal tudi svetopisemske prizore in Kristusove prilike ali parabole, mitološke teme in alegorije. Te slike pozivajo h krščanskemu življenju ali pa nosijo moralna sporočila, taki so Flamski pregovori, ki v bistvu prikazujejo človeško zlobo in nespamet.

<style>
  .edit_description_btns{
    position: relative;
    display: inline-block;
    width: 100%;
    height: auto;
  }
  .edit_description_btns .btn_confirm{
    position: relative;
    display: inline-block;
    float: left;

    font-family:

Vrnitev lovcev

ČLOVEK JE LE DEL NARAVE

Brueglovi prizori narave so prežeti z idejo, da je vesolje racionalno urejeno in ima popolno sestavo, v njem je vsakemu živemu bitju odmerjeno njegovo mesto, človek pa mora to mirno sprejeti in se vdati v usodo. Slikar je te ideje o racionalno urejenem vesolju vnašal tudi v svoje slike podob letnih časov, ki tako kot vsa njegova dela prikazujejo veliko več kot samo golo resničnost.

Podobo narave, ki se ji človek mora prilagoditi in ji pripada tako kot živali in rastline, dobro vidimo na sliki Vračanje črede, na kateri so živali, ljudje in narava upodobljeni v enakih barvah in barvnih odtenkih. Čeprav imajo osebe na sliki večjo vlogo, pa barvna skladnost kaže, da jim je že vnaprej usojeno biti del vesoljnega prostora, urejene celote. Tako kot številne Brueglove slike tudi ta govori, da človek ni toliko gospodar narave, kolikor je del nje – komaj kaj je razlike med barvnimi toni živine in njenimi pastirji. Slika Vračanje črede je iz cikla, ki upodabljajo mesece in najverjetneje ponazarja november.

Za Brueglovo krajinsko slikarstvo je značilno, da je slikar opazovalec toka v naravi, ciklične menjave letnih časov. Ideja ni nova, poznal jo je že srednji vek, v katerem so slikarji pogosto upodabljali koledar s podobami mesecev, na primer januarja fevdalni gospodje vabijo goste na razkošen banket, februarja kmetje sekajo les … V Brueglovi umetnosti pa je, kot rečeno, vedno narava tista, ki kaže menjave letnih časov: na primer drevesa in živali, ljudje so komaj del pokrajine, ki se razprostira pred gledalcem.

To se posebno pokaže na sliki Vrnitev lovcev. Slika se morda na prvi pogled zdi kot realistična podoba pokrajine, vendar se v njej kažeta Brueghlova velika umetnostna nadarjenost in stilizacija. Na njej ni nobenih senc, prevladujeta dve hladni barvi, bela barva snega in in bledo siva neba in ledu. Ljudje, drevesa, psi, ptice so temni ali črni, pravo nasprotje barvam življenja: zima prinaša spanje in smrt.

Njeno pravo nasprotje je slika Košnja. Barvni razpon na njej je veliko bogatejši, na njej je polno zanimivihi nadrobnosti. Utrujene grabljice so obrnjene proti gledalcu in ena od trojice strmi naravnost v nas, to je zares redek prizor v umetnikovih delih. Sledi jim skupina žensk s košarami; to ustvarja ritem v sliki, vtis plesa, s tem pa vitalizma, veselja nad življenjem in sozvočja z naravo. Podobno barvno razkošna je slika Žetev, kjer žanjci utrujeno počivajo in jedo v senci drevesa, nekateri pa vztrajajo pri žetvi in vezanju snopov.

Vsaka od slik mesecev ima prevladujočo barvo barvo, slika Žetev je polna rumene barve, povsem drugačen je Mračen dan, ki predstavlja januar ali februar, v zamolklih rjavo rdečkastih tonih, z naslikano podobo vasi in divjega zimskega severnega morja v ozadju. Možaka nabirata vrbove veje za utrjevanje zidov in ograj, značilno opravilo zimskih mesecev. Toda v središču slike niso ljudje, marveč narava v svoji divji sili. Vračanje črede, Lovci v snegu, Žetev, Košnja in Mračen dan so peterica slik, ki so ohranjene od cikla dvanajstih mesecev.

Brueglove slike je treba videti skupaj, pravijo poznavalci, jih primerjati eno z drugo, kajti šele takrat se nam pokaže umetniška razsežnost njegovih del del. Nikoli prej ni bila narava v spremembah letnih časov tako slikovito zajeta, nihče do tedaj ni slikal narave tako drugače, s tako odsotnostjo čustvenosti, a vendar s tolikšno pripovedno močjo.

 

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 12. Feb 2020 at 16:12

160 ogledov

Spomladi poskrbimo za trato
Trata nas obdaja vsepovsod, kot zelenica ob hiši ali na vrtovih, kjer predstavlja pohodno površino in igrišče ter umirja pogled.  Ustrezajo ji blage zime in zmerno topla poletja ter pogost rahel dež. Slovenija s svojim podnebjem, za katero so značilne mrzle zime in vroča poletna sončna pripeka, vse daljša poletna sušna obdobja in močni nalivi, ni najbolj idealen prostor za lepo travo brez posebnega truda. Ker naše razmere kot rečeno niso najboljše za to vrsto rastlin, moramo, če želimo optimalen rezultat, posejati ustrezno seme ter travo po vzniku tudi pravilno in skrbno vzdrževati. Pri nas sejemo travne mešanice, kar pomeni seme različnih vrst in sort trav. Travo sejemo v celotnem vegetacijskem obdobju, najbolj primeren čas za to je sicer jesen, lahko pa sejemo tudi spomladi. Več preberite v 8. številki Kmečkega glasa

Thu, 6. Feb 2020 at 15:06

294 ogledov

Pohod po Poti kulturne dediščine Žirovnica
Na slovenski kulturni praznik je po Sloveniji vsako leto veliko brezplačnih dogodkov in prireditev. Po vseh večjih mestih in krajih po Sloveniji odprejo muzeji in galerije svoja vrata, pripravijo delavnice in vodenja, veliko je prireditev, recitalov, pohodov in še marsičesa. Osrednji dogodki bodo v soboto, 8. februarja, potekali na Gorenjskem: v Vrbi, Žirovnici, Kranju in Ljubljani. Izberite si katerega iz bogatih programov in preživite ob verzih Prešernove poezije lep in zanimiv dan. Največ dogodkov bo potekalo v krajih, kjer je pesnik živel in delal. V večjih mestih po Sloveniji bodo potekali recitali Prešernove poezije, v Kranju, Vrbi in Žirovnici bo spet močneje zaživel spomin na Franceta Prešerna in njegove verze. »Koder sonce hodi, venec je vasi, ki so srce kulture vsej Sloveniji,« s tem sloganom organizatorji vabijo na tradicionalni Pohod Po poti kulturne dediščine Žirovnica, ki povezuje rojstne hiše velikih mož slovenske kulture. Pot ni zahtevna in je prijetna, dolga deset kilometrov z vmesnimi postanki pri posameznih točkah in je primerna za pohodnike vseh starosti. Poteka krožno, njena začetna in končna točka je Prešernova hiša v Vrbi. Povezuje rojstne hiše Franceta Prešerna v Vrbi, Matije Čopa v Žirovnici, Frana Saleškega Finžgarja v Doslovčah, Janeza Jalna na Rodinah in spominski čebelnjak Antona Janše na Breznici. Na pohod se lahko odpravite v organiziranih skupinah od 8. ure do 9.30 izpred Prešernove rojstne hiše v Vrbi. Tega dne je med 8. in 16. uro ogled vse muzejske hiš prost.

Wed, 5. Feb 2020 at 15:59

202 ogledov

Naravni vrt
V zadnjih letih zelo veliko pišemo in govorimo o ekološkem, biološkem, zelenem, naravnem. Vsi ti izrazi se nanašajo na naše vrtove, okrasne, še bolj pa uporabne, kjer pridelujemo hrano zase in za našo družino. Čeprav imamo navadno zelenjavni vrt in sadovnjak nekoliko ločena od preostalega vrta, se vse skupaj prepleta. Živali, ki so na vrtu, ne vedo, kaj je zelenjavni, kaj sadni in kaj okrasni vrt. Gibljejo se tam, kjer imajo najboljše razmere za življenje. Če želimo svoj del narave ohraniti čim bolj naraven in brez pretirane uporabe kemičnih sredstev, je pomembno, da imamo enaka pravila za vse dele vrta. Prvo pravilo je, da je vse, kar uporabimo na našem vrtu, naravnega izvora. Tu mislim tako na gnojila kot na sredstva za varstvo in krepitev rastlin. Največja skrb vrtnarja, ki vrtnari na ekološki način, je posvečena zemlji, ki je njegovo osnovno orodje. Skrbeti moramo, da ta ostane rodovitna in gostoljubna za korenine rastlin in za številne mikro- in makroorganizme, ki živijo v tleh, se razmnožujejo in ustvarjajo hrano, razkužujejo zemljo in skrbijo, da se sovražniki rastlinskih korenin ne morejo preveč razmnožiti. M. H. Več preberite v 7. številki Kmečkega glasa

Wed, 5. Feb 2020 at 10:10

286 ogledov

Vrata so obraz domačije
Vrata doma so ena najopaznejših arhitekturnih prvin hiše ali gospodarskega poslopja. Nekoč so bila lesena, masivna, brez poslikav ali rezbarij. Pozneje so bila vrata premožnejših domačij okrašena, vanje so lastniki vrezovali letnice, jih krasili z motivi vinske trte, ptički, monogrami, podobami zavetnikov. Obiskovalcu ponujajo dobrodošlico in povedo nekaj o sedanjem in preteklih lastnikih, na lepa vrata bo ponosna vsa generacija. Tudi danes ima marsikatera domačija lepo ohranjena stara vrata. Če krasijo vhod v vašo hišo vrata z zanimivimi detajli, podatkom ali zgodbo, nam pošljite fotografijo s kratkim besedilom o vratih na naslov: Kmečki glas (Vrata so obraz domačije), Vurnikova ulica 2, 100 Ljubljana, ali na e-naslov: vlasta.kunej@czd-kmeckiglas.si. Objavljene fotografije bomo nagradili s knjigo. Izbrane objavljene fotografije bodo nagrajene s knjigo Založbe Kmečki glas!   Spoštujmo dediščino!

Tue, 4. Feb 2020 at 14:57

622 ogledov

Slaščice s suhimi slivami
Pozimi, ko ni veliko svežega sadja, lahko pogosteje uporabimo sušeno, na primer suhe slive, iz katerih pripravimo aromatične sladice. Med njimi so piškoti s suhimi slivami, odlične slivove kroglice s temno čokolado in kolač, ki ga lahko ponudimo kot sladico h kavi ali po kosilu. PIŠKOTI S SUHIMI SLIVAMI Sestavine: 125 g masla, 1 dl mleka, 300 g sladkorja, 2 jajci, 450 g moke, 1 žlička pecilnega praška, 1 žlička cimeta v prahu, 1 žlička muškatnega oreščka, ½ žličke mletih nageljnovih žbic, 250 g mehkih suhih sliv V posodi stepemo maslo sobne temperature in sladkor, nato dodamo jajci in stepamo tako dolgo, da dobimo masleno zmes. V drugi posodi pomešamo presejano moko, pecilni prašek in začimbe. Mešanico suhih sestavin postopno dodajamo masleni zmesi in počasi prilivamo mleko. Nazadnje vmešamo slive, ki smo jih sesekljali na drobne koščke. Ni treba, da testo počiva. Takoj ga lahko oblikujemo v kroglice v velikosti drobnega oreha. Polagamo jih na pekač, prekrit s papirjem za peko. Piškote pečemo 10 do 12 minut v pečici, ogreti na 180 stopinj. Testa je dovolj za približno 100 piškotov. Veče receptov najdete v 5. številki Kmečkega glasa in na http://zalozba.kmeckiglas.com/kulinarika/podezelske-sladice

Thu, 30. Jan 2020 at 12:30

192 ogledov

Razmnoževanje dalij
Dalije so že od nekdaj sestavni del naših okrasnih vrtov, zato kar težko verjamemo, da je njihova domovina Mehika in da so naše regine tam divje rastoče trajnice, visoke tudi dva metra. V sorodu so s topinamburjem, sončnicami in regratom. Dalije pri nas na prostem ne prezimijo, zato gručaste gomolje jeseni pospravimo v zabojčke in damo v neogrevan prostor, denimo klet ali garažo, kjer počakajo do pomladi. Pomembno je, da je temperatura prostora nad lediščem in da ni presuho ali prevlažno. Dalije razmnožujemo na tri različne načine, spomladi z deljenjem gomoljev. DELJENJE GOMOLJEV To naredimo tako, da ima vsaka nova sadika vsaj en presušen ostanek lanskoletnega stebla. Ob njegovi osnovi se skrivajo brsti za novo rast. Lahko jih opazimo že pri delitvi ali pa šele čakajo na prebujenje. Če so zaradi višje temperature v prezimovališču že odgnali, jih previdno ohranimo, če so pretegnjeni, jih lahko tudi skrajšamo. Delitve se lotimo previdno, da ohranjamo gomolje nepoškodovane. Pomagamo si z vrtnimi škarjami ali s kuhinjskim nožem z žagastim rezilom. Vedno si moramo zapomniti, da zgolj odtrgan ali odrezan gomolj brez ostankov lanskoletnega razrastišča, kjer so skriti brsti, ne more odgnati. Več nasvetov najdete v 6. številki Kmečkega glasa

Prijatelji

plavec jozziliute88edita editaRevija o konjihKmečki glasDarja ZemljičMarinka Marinčič Jevnikar Geza GrabarFranc FortunaBarbara RemecDragica HericKristijan Hrastar

NAJBOLJ OBISKANO

Slikar kmečkega življenja