Vreme Naročite se
Kratka zgodba o nekem srečanju
Kolesje zgodovine teče, časi se spreminjajo, v človekovi zavesti, tam nekje na dnu spomina pa ostajajo rane in odrgnine, ki se nikoli povsem ne zacelijo.
Vlasta Kunej KMEČKI GLAS
Kmečki glas

Petek, 15. September 2023 ob 08:49

Odpri galerijo

Can Stock Photo

Tako se v kmečki krčmi srečata Franc, nekdanji komunist, in Jože, doma z velike kmetije, ki je doživela povojno usodo velikih kmetij. V njunem pogovoru se razpirajo teme in dogodki iz preteklosti pa tudi sedanjost, ki ju Bojan Bizjak pretanjeno prepleta in s tem izpiše umetelno drobno črtico.
V. K.



Odrgnine
»Jože, a si danes v molitvi?« reče Franc in si pogladi bele, lepo negovane brke. Nekoliko zardel je, mogoče tudi od žganja, ki si ga je navsezgodaj privoščil doma, potem pa šel po kruh in vse drugo seveda. Postanek v majhnem predmestnem bifeju, to je bila zanj kapela, kot jo je krstil. Tam se je dobival z vaščanoma, ki sta obstala v mestu, in skupaj so obujali spomine, kako je bilo pred desetletji, zdaj že vsi blizu osemdesetih.
»Ja, lahko bi molil, ja, če še znaš, ti bivši komunajzer,« mu je oponesel Jože in se oprijel svojega kozarca – tako je grel rdeče vino, ni maral hladnih pijač, tudi poleti ne.
»Kaj bi mi to kar naprej očital. Daj no. Boš še en glaž, a boš?« ga je spravljivo vprašal Franc.
»Danes, no. Včeraj sem bil pri kardiologu in pravi, da motor še dobro dela, da včasih malo preskoči, kot kozliček, veš,« se je tajal Jože.
»Ja, ja, kozliček. Vi ste jih imeli ja, koze, kozličke, tudi ovce pa eno kravo, a ne?« je Franc zapičil šilo pogovora vanj.
»Imeli, imeli, najprej je bilo veliko ovac, potem je naš dedek kupil kozo, pa še eno, potem jih je bilo skoraj trideset, če še kaj vem. Ne bi ti znal natančno povedati, koliko jih je bilo. Ko sem bil še mulec, sem jih pasel visoko zgoraj, kjer je opuščena senožet mejila na državno. Ja, pa je bilo včasih tisto naše, hočem reči, od naše rodovine, če še veš,« se je Jože povsem razvezal in otresel tiste težke tuhtavosti, ki je lep čas posedala z njim in ga ogrinjala v nejevoljo, malo zaradi pregleda, malo pa tudi zaradi zavedanja, da je minljivost usojena vsem.
»Ja, največji grunt ste imeli pred sto leti. Potem se je pa razparceliral med otroke starega Ivanca. Vem, poznam vašo zgodovino. Tvoj brat Stane je pa kmetijo razširil in se lotil govedoreje, pa taka smrt … Bil sem logar in sem videl karte posestev, malo sem raziskoval to, da veš. In ko sem pregledoval, koliko gozda ste imeli. Hudiča, čez štirideset hektarjev, si misliš? Po vojni je vse nase napisala država, zdaj je spet vse privatno, kaj hočemo, tako je. Vaša kmetija je pa še zmeraj velika, čez dvajset hektarjev je vsega skupaj, kaj?« navdušeno pravi Franc in si gladi brke. »No, da ne bova na pol kričala, lahko prisedem?« vpraša.
»Sedi sedi, bom še jaz dal za rundo, saj se ve, iz katere hiše sem, a?« se je nasmehni Jože privzdignil staromodno baretko, vso potlačeno, ponošeno, na robovih mastno, in si pogladil ostanek trdih sivih las, bogato zaraščenih, predvsem na temenu, kjer so se nagajivo kodrali.
»Imeli ste, ja imeli, pa nobeden ni bil skopuški, to pa že moram reči, to pa res. No, pa sedem, do dvanajste imam čas, potem pa bom moral po vnukinjo, tako to je, obveznosti, nimaš kaj.«
»Vidiš, jaz teh težav nimam. Moja dva kavboja sta ostala ledik in fraj, ni vnukov in mislim, da jih tudi ne bo. So pa drugi iz našega rodu poskrbeli za zarod, samo po moji strani jih ne bo, taka je ta reč,« tesnobno reče Jože in se ozira pa malem lokalu, skoraj praznem, le dva delavca stojita ob pultu in se slinita okrog nove natakarice, ki z rdečimi lasmi daje občutek divjosti in pripravljenosti za vnemanja. Zažvižga in ji naroči novo rundo, za Franca, se razume kozarček milobnega žganja in mineralno vodo. Pa pomisli, tale ga še nese, madona, žganje v dopoldnevu, bog se usmili, pa jih ima že čakaj devetinsedemdeset let je star, mlajši od mene, to že, ampak … No, ne pretirava, to vem, sva govorila o tem, hčerka je zdravnica, pa …
»Ah, zarod, najprej otroci, ti zrastejo, dobijo otroke, potem pa že ti drugi zrastejo in spet dobijo otroke. Kolo se vrti, nimaš kaj. Nas je bilo osem, dragi moj, osem na naši mali kmetiji. Res ne vem, kako nas je mama spravila gor, repa, krompir, kozje mleko – ena koza je bila kupljena pri vas, dobra, dobra … In kako sem s kanglico šel po kravje mleko dol k Žanovim, bog se usmili. Mama je pri njih a na njivah in pomagala na jesen, spravilo krompirja, repe, listje za nastilj je grabila, še drva je pomagala metati na traktorsko prikolico, potem v šestdesetih, ko so spodnji imeli prvi traktor. Poleti ni bilo nič, si šel in prinesel tisto kanglico. Kozje je mama porabila, največ, res, za dober kozji sir, da smo ga imeli doma, za malice, večerje. Včasih je vsak dobil dva kuhana krompirja in košček sira, pa je bila večerja. Veš, enkrat pa, bog se usmili ...« zavzdihne Franc.
»Ja, se spomnim, se. Tri punce pet fantov. Punce so se kar dobro omožile, od fantov pa, če prav še vem, si se oženil ti, drugi pa ne. Eden je šel v nemčijo, eden, tisti, ki je delal v cementarni, Bine, je umrl mlad, druga dva sta pa šla v mesto, eden je končal celo v Mariboru. Rajko pa v Kopru, ne? In zdaj je tudi pri vas zaklenjena hišica. Dostikrat grem tam mimo in kar vidim vašo mamo, vso v črnem, s kozo na povodcu. Pa vrt je imela, lep vrt, v tisti globači pod cesto. Čakaj, kaj si hotel povedati?« je Jože znižal glas in se zgledal vanj, v modre, še zelo žive oči, v nagajive gube, v rdečino.
»Hotel sem ti povedati, kako je šlo mleko enkrat v nič, to. Marec je bil, tako kot zdaj, že toplo je čez dan. Ponoči, saj veš, kako je tam zgoraj pri nas, je pa sneg stisnilo, da se je naredila ledena skorja. In jaz vzamem bratove smuči, da bom hitreje doma. Saj veš, če si šel malo na desno na hrib, si se lahko kar spustil dol do sosedovih. Za nazaj pa si šel na levi breg in si se spustil do doma. In grem. Dol je šlo, ker je bil tam sneg še trd, pomrznjen, lepo je šlo. Ko sem lezel na levo v grič, pa se je skorja že malo lomila. No, pa pridem na vrh in gledam našo hišo. Si bom upal spusti se, sem se spraševal, ker nisem bil vajen tistih velikih smuči, zame prevelikih, težko sem obračal z njimi. Pa sem se spustil. Šlo je zmeraj hitreje, prekleto hitro je šlo. Pa sem komaj zavil mimo gnoja, pa mimo stare hruške potem pa ni več šlo, zabrisalo me je, kanglica je odletela in se odprla, mene so pa tiste preklete ledene skorje oribale, da sem bil ves odrgnjen, po obrazu, po rokah; še po hrbtu sem bil, ker mi je pulover in srajco potegnilo navzgor. Dolge krvave praske sem imel. Ko sem prišel domov, me je najprej videla ena od sester, začela je jokati in klicati mamo. Kričala je, mama, mama, Franc ima pa krvav obraz. Rad bi se videl takrat, kakšen sem bil, tak, ves opraskan.
Pa pride mama, no, to je bila pridiga. Umila mi je obraz s krpo in milnico, potem natrla z žganjem. Ti hudič, kako je peklo, na rokah, na obraz, na hrbtu. Mati so pa drgnili in drgnili … Pa so se obdržale nekaj časa tiste odrgnine, so se. Sem bil ko kakšen indijanec. Vidiš, tako je to bilo,« pokima Franc.
»Vem, marca je ponoči še zmrzovalo in so se res delale ledene skorje. O vem, tudi sam sem se odrgnil, ko sem se spuščal po tiru, ki so ga naredili odrasli fantje, Cenček pa Bruno, madona je šlo po tistem tiru. In ko je bila luna polna, smo se pozno v noč dričali, pa ti enkrat padem, u, je peklo, vem, vem,« prikimava Jože in zajema prinesen kozarec med še močne mesnate dlani, močni pordeli prsti oklepajo kozarec.
»Ja, vidiš, ti si bil z bogatije. Vaša hiša, še zdaj tako mogočna, pa hlev, pa silosa, lani sem šel tam mimo, vse zapuščeno, v hlevu se že vidi bezeg skozi okna, potrta okna, silosa obraščena, vse je, tako no. Žalostno je. Taka kmetija, pa ni nobeden več poprijel, Stane pa!? Ti si imel pač svoje vožnje, šofer avtobusa, madona. Drugi pa, ja no, vsak po svoje. Industrija je pobrala ljudi s hribov, industrija. Koliko let si vozil?« zanima Franca.
»Ko sem odslužil vojake, tam sem naredil izpit, pa do svojega dvainšestdesetega leta, si misliš. Lahko bi šel prej v pokoj, pa se mi je zdelo, da bo dolgčas. Vidiš, hišico sem naredil tukaj v predmestju, moja Jana je bila z majhne kmetije, na, pa sva ostala le pri vrtu in eno njivo sem imel nekaj časa v najemu, da sva pridelal krompir, fižol in take reči. Prevozil sem, lahko rečem, vso Evropo, še v Turčiji sem bil. Na koncu sem vozil samo še šolski avtobus po našem hribovju. Zdaj pa še tega ni več, je samo kombi, tako je to. Delavskih avtobusov tudi ni več, nič več. Včasih, po dva sta šla iz vseh tistih zaselkov tam gor,« se razpira Jožetu. Potem ju zmoti Frančev telefon. Vstane, kima in pogleduje skozi vrata, kjer se blešči topel marec. Na hitro se mora posloviti, ker da je vnukinja padla s kolesom in naj pride, da jo bo peljal v zdravstveni dom, da jo bodo cepili proti tetanusu. Ja zdravnica je odredila, saj. Pa odrgnine.
Odrgnine, odrgnine, saj saj, Jože prikimava in si prislanja, zdaj že zadosti ogreto vino. V mislih je spet za volanom in ga nese skozi pokrajine mladih dni, kjer so bile številne postaje – na nekaterih si dobil odrgnine. Saj, odrgnine v duši, saj, tistih se ne da kar tako zaceliti.

Bojan Bizjak

Galerija slik

Zadnje objave

Thu, 21. Sep 2023 at 16:08

801 ogledov

Korenček ni le za juho!
Še vedno je okusen in iz njega lahko pripravimo na primer tole zanimivo prilogo – recept zanjo smo izbrali iz knjige Barbare Remec Slastno iz korenin, pa seveda za kremno juho ali pa posladek, korenčkovo torto z orehi.Korenčkovi rezanci s pomarančnim prelivomSestavine (za 2 osebi): 500 g korenčka, 3 žlice orehovega olja, 2 žlici limonovega soka, 4 žlice pomarančnega soka, 2 žlici cvetličnega medu, ½ lončka semen granatnega jabolka, nekaj lističev pehtrana, ½ lončka indijskih oreščkov, solV ponvici brez maščobe pražimo indijske oreščke 2 minuti, da zadišijo. Med praženjem jih večkrat premešamo. Odstavimo jih in prihranimo za pozneje. Mlad korenček ostrgamo, starejšega pa olupimo z lupilnikom. S spiralnim rezalnikom narežemo korenčkove rezance.Pripravimo še preliv: V steklen kozarec nalijemo orehovo olje ter sveže stisnjen in precejen limonov in pomarančni sok. Kozarec zapremo s pokrovčkom ter ga dobro pretresemo. Kozarec odpremo, dodamo še cvetlični med in posolimo, znova zapremo in pretresemo. Preliv polijemo po korenčkovih rezancih in jih dobro premešamo.Posodo pokrijemo s prosojno živilsko folijo in počakamo 10 minut, da se korenčkovi rezanci navzamejo okusa preliva. Korenčkove rezance razdelimo po posodah, potresemo s semeni granatnega jabolka, praženimi indijskimi oreščki in sesekljanim pehtranom.Kremna korenjeva juhaSestavine: 6–8 korenčkov, 1 krompir, 1 čebula, jušna osnova, olje, 100 ml mleka, 100 ml sladke smetana, sol, beli poper, 100 ml mleka, 1 žlička muškatnega oreščka v prahuOlupimo in očistimo vso zelenjavo. Na olje damo narezano čebulo, naribano korenje in narezan krompir. Malo pražimo in zalijemo z jušno osnovo. Kuhamo, de se zelenjava zmehča. Posolite, popopramo in dodamo muškatni orešček. Juho nato zmešamo v mešalniku, zavremo ter dodamo mleko in sladko smetano.Can Stock PhotoKorenčkova tortaSestavine: 375 g okusnih korenčkov, 195 g moke, 45 g krompirjevega škroba, 195 g kristalnega sladkorja, 120 ml sončničnega olja (ali 120 ml stopljenega masla), 3 jajca, naribana lupinica 1 biopomaranče, 1 vrečka pecilnega praška, 1 ščepec soli; in še: sladkor v prahu za posip ali sladkorna glazura, orehiNajprej korenčke operemo in jih ostrgamo. Narežemo jih na koščke in stresemo v mešalnik skupaj s pomarančno lupinico in oljem. Meljemo jih od 5 do 6 minut, dokler ne postanejo kremasti.Skrivnost popolne korenčkove torte je v tem, da dobimo gladko kremo iz surovega korenja brez drobnih koščkov!V korenčkovo maso dodamo jajca in še nekaj sekund mešamo z mešalnikom. V posebni skledi zmešamo moko, škrob, sladkor, ščepec soli in presejan pecilni prašek. Zmes za korenčkovo kremo vlijemo v moko, mešamo z ročno metlico za stepanje nekaj sekund, dokler ne dobimo enotne mase.Zmes vlijemo v temeljito namaščen in pomokan model s premerom 22cm, s katerega smo stresli odvečno moko. Pečemo v pečici, segreti na 175 stopinj, od 40 do 50 minut, odvisno od pečice. Preverite z zobotrebcem, ki mora biti čist, ko ga izvlečete. Torto vzamemo iz pečice in počakamo 15 minut, da se ohladi, nato jo vzamemo iz modela in potresemo s sladkorjem v prahu. Torto lahko tudi prelijemo s sladkorno glazuro in potresemo z orehi

Thu, 21. Sep 2023 at 15:54

771 ogledov

Gibanje za zdravje
Če želite z njo spremeniti način življenja ali zmanjšati telesno težo, upoštevajte, da boste uspešni samo z redno vadbo, ki mora biti nujno pospremljena tudi s pravilnim prehranjevanjem in izogibanjem slabim razvadam. Telesna dejavnost ni isto kot utrudljivo fizično delo.V povprečju izgubimo po 40. letu vsakih 10 let približno 3 kilograme mišične mase. Dobra novica je, da lahko z vadbo to preprečimo. Redna vadba z zadostno obremenitvijo oziroma intenzivnostjo je pri tem najpomembnejša. Mišična moč začne zaradi propada živčno-mišičnih povezav in odmiranja mišičnih celic po 65. letu postopno upadati. Ohranjanje moči je eden od poglavitnih ciljev vadbe, največji poudarek pa je na vajah za moč.Redna vadba prinaša številne koristi za zdravjeZ redno vadbo se pokažejo pozitivni učinki, kot so znižanje krvnega tlaka, zmanjšanje odvečne telesne teže, izboljšanje mišične moči in ravnotežja, zvečanje imunske odpornosti, znižanje ravni krvnih maščob, izboljšanje odzivnosti na inzulin ter boljši spanec. Učinkovitost vadbe pri zdravljenju kroničnih bolezni je pogosto boljša ali vsaj primerljiva z zdravili. Pozitivni psihični učinek telesne vadbe je posledica sproščanja endorfinov v možganih, med vadbo in po njej. Ti povzročajo občutke sreče, zadovoljstva in zvišujejo raven energije, kar posledično zmanjša simptome utrujenosti, stresa in depresije. Med naporom se poveča izločanje moškega spolnega hormona testosterona, ki pospešuje rast mišic, zvečuje moč, samozavest in libido ter zmanjša tveganje rakavih obolenj. Zvečanje količine rastnega hormona pospeši rast in obnovo tkiv. Tako lahko telesna dejavnost ublaži bolečine in izniči učinek stresa na telo. Srčna mišica se okrepi in izboljša iztis krvi, kar se pokaže kot znižanje srčne frekvence v mirovanju ter z daljšo življenjsko dobo. Telesna dejavnost izboljša naše kognitivne funkcije, med vadbo se obnovijo živčne povezave ter se izboljša prekrvitev možganov. Posledično se izboljša spomin. Večja mišična masa in vadba z utežmi pripomoreta h krepitvi kosti, kar varuje pred osteoporozo. Izboljšanje gibljivosti in ravnotežja ob tem pripomore k manjšemu številu padcev in zlomov. Srčno-žila funkcija se pri starejših z vadbo zelo izboljša, čeprav drži, da je napredek počasnejši. Z dodatno telesno dejavnostjo oziroma s povečanjem mišične mase se lažje porabi presežek kalorij in pospeši prebava. Večina starejših potoži, da jih pri večji dejavnosti omejujejo predvsem bolečine v sklepih, mišicah in hrbtenici. Ker dobro podprti in prekrvljeni sklepi manj bolijo, mora biti tudi vaš cilj usmerjen k povečevanju telesne dejavnosti.PriporočilaVadbe ne začnite na vso moč, vsekakor pa tudi ne brez ogrevanja, pred in po vadbi poskrbite za raztezanje mišic. Z vadbo začnite počasi, vendar bodite vztrajni! Naučite se pravilnega dihanja, upoštevajte pravilno izvajanje določene vrste telesne dejavnosti oziroma športa in tako odpravite nevarnost poškodb ter poskrbite za večje udobje pri vadbi. Glede na tip športa uporabljajte ustrezno opremo oziroma oblačila in obutev. Prilagodite se vremenu oziroma temperaturi na kraju telesne dejavnosti in predvsem poskrbite, da vam bo med vadbo udobno. Vadbo prekinite, če vas tišči v prsih, se vas loteva vrtoglavica in slabost, občutite bolečino v sklepih ali pa vam srce nenormalno razbija. Ob pravilno odmerjeni intenzivnosti se morate ob vadbi spotiti, vendar večjih bolečin v mišicah ne bi smeli imeti. Intenzivnost telesne dejavnosti najlažje prilagodite svojemu telesu s pomočjo srčnega utripa v minuti. Največji dovoljen srčni utrip pri povprečnem posamezniku pri vadbi naj bo tako 220 utripov, zmanjšan za starost. Telesno aktivni bodite vsaj pol ure dnevno večino dni v tednu in po svojih zmožnostih stopnjujte oziroma to stopnjevanje prilagodite tudi svojim ciljem. Za posameznike, ki so bili dlje časa popolnoma telesno nedejavni, je za izhodišče dovolj tudi hitrejša hoja v trajanju okoli pol ure do petkrat na teden, ki jo po svojih sposobnostih podaljšujemo, pozneje pa morebiti spremenimo v počasnejši tek ali druge oblike vadbe, kot je na primer kolesarjenje. Pred začetkom redne telesne dejavnosti je za posameznike, ki poprej dlje časa niso bili telesno dejavni, priporočljivo opraviti tudi posvet z osebnim zdravnikom, tak posvet je nujen v primeru resnejših bolezni ali debelosti posameznika.Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine

Tue, 19. Sep 2023 at 14:33

815 ogledov

Kratka zgodba, ki ogreje srce
Pisateljica Minka M. Likar je napisala zgodbo za ta nelahki poletni čas, da si ob njej malo odpočijemo in pozabimo na vsakdanje tegobe. Govori o Marjanci, ki šteje že kar nekaj let, še ni našla moškega svojega življenju, a kljub temu je dobra volja in prijaznost ne zapustita. Ko nekega dne na pragu upokojitve dela načrte za nadaljnje življenje, zmoti njene misli nenavaden prizor: na dovozno pot pod hišo pripelje črn avto in se ustavi, iz njega pa stopi neznan moški in se obotavljaje se napoti po klancu navzgor. Vse drugo pa boste izvedeli ob branju …V. K.Marjanca iz PodklancaMarjanca sem, doma iz Podklanca, in sem prijazno dekle. Pravim – dekle, ker se dosti lepše sliši, kot če bi rekla, sem ostarela teta … Tudi stara nisem, dasi štejem že pet ducatov let; kar se zdi nekoliko zapleteno. Ampak, saj ima vsak svoja leta! Tisti, ki jih je začel prej nizati na svojo ogrlico življenja, jih ima več. Mnogi so mlajši od mene, nekateri zelo mladi in jih življenjske radosti, presenečenja, doživetja in spoznanja še čakajo! Ti še nimajo življenjskih izkušenj, ne vedo o njem toliko enkratnega in presenetljivega! Dasi vsakomur, tudi nam, kdaj spodleti. Potem v mislih ponovimo znano reklo: zakaj vsako spoznanje pride le trenutek prepozno!? Mladi ne marajo poslušati: nekoč smo pa tako, včasih je bilo tako … ne, verjamejo, da z izobrazbo presegajo vso staro prakso. A če se potem kaj »zalomi«, radi očitajo: zakaj nam niste tega prej povedali?Ponavljam, nisem stara! Nekje sem pred časom prebrala zanimivo ugotovitev, ki sem si jo zapomnila: da starosti sploh ni! Da je v življenju najprej otroštvo, nato mladost, potem zrela mladost in še pozneje – starejša mladost!Tudi na videz, menim, da nisem … da sem še mlada! Kajti ko se človek pogleda v ogledalo in vidi samega sebe, hitro ugotovi, kakšna je resnica, zato malo pogoljufam! Najbrž niso nobeni ženski všeč lastni znaki zrelih let, tudi meni niso bili. In sedaj vedno, ko se hočem pogledati v ogledalo, najprej zatemnim okno pa tudi luči ne prižgem! Morda res malo goljufam, a koga? Sebe? Sebe ne, saj vem, koliko sem stara. Natanko toliko, kolikor se počutim!Nocoj se počutim mladostno!Po horoskopu sem bitje zemlje, podlubnik! Veselje do zemlje imam podedovano, saj so bili vsi moji predniki kmetje, »zemljoljubci«. Najbrž ne iz golega veselja do napornega kmečkega dela, to je bila nuja za preživetje. Niso izhajali iz bogatih rodbin in okolja, kjer je zemlja rodovitna in se lahko trikrat na leto žanje! Rod je preživel.Naša mladina žal izgublja stik z zemljo. Svet se spreminja, posodablja se in prehiteva. Ljudje so vse bolj izobraženi, strokovni, kar je dobro. Ampak če bi človek porabil, pojedel, potrošil le toliko, kot potrebuje in ne bi imel tako velikih poželjivih oči, da se potem hrana zavrže! Kopičijo se gore nepotrebnih zavrženih artiklov … Zaradi neznanskega pohlepa po materializmu! Boli me, ko vidim, kaj počnemo s to materjo Zemljo, z obdelovalno, hranilno zemljo, ki nas preživlja. Ko to premišljujem, sem žalostna in zaskrbljena. Naša miselnost, lakomnost je zabredla na stranska pota.Marjanca iz Podklanca sem, malo me je zaneslo v premišljevanju, vendar nočem več biti malodušna. Nocoj ne!Med domačini načeloma veljam za dobrovoljno ter prijazno dekle. Saj sem dekle, ker nisem poročena. Marsikdaj me kdo vpraša in se malce čudi, zakaj sem samska. Na tihem mi sicer ves čas prija, ko mi kdo laska, še sedaj se za menoj ozre marsikatero moško oko. Nikoli nisem imela težav s tem, da bi bila nezadovoljna s svojo postavo, niti z videzom. Ne, lepotica nisem bila; recimo vendar nekje v zgornjem povprečju!Ko sem bila mlada, sem se bila preveč na hitro zaljubila.Kot ženske pogosto ugotovimo in sodimo močnejši spol – vsakdo bi si vzel deklino za eno noč ali pa se z njo čim prej poročil in jo privezal k štedilniku. Meni ne bi to ustrezalo. Tako sem bila izbirčna in sem narobe izbirala. Komur sem bila všeč, ni bil meni po godu; kdor je bil meni všeč … je bil že oddan, nedosegljiv! In se ni izšlo …Nič nimam proti moškim, še zdaleč ne! Priznam, da se skrivaj marsikdaj tudi sama ozrem za kakšnim postavnim ali privlačnim dedcem! Tudi družimo se. Doslej je bilo to predvsem službeno. Skoraj vsaka kolegica v kolektivu je priznala, da je prijetneje v klepetu z moškimi, ki ne čenčajo tako kot ženske in manj opravljajoNedavno sem uspešno končala svojo delovno dobo, ki seveda ni bila ne lahka ne kratka. Sprva sem delala v proizvodnji, kjer sem si nabrala dokaj delovnih in spretnostnih izkušenj, breme norme mi je znano. Dokler je človek mlad, kar gre. Bila sem delavna in rada sem se učila. Omogočili so mi dodatno izobraževanje, seveda za potrebe kolektiva. Malo trmasta, s prirojenimi delovnimi navadami, za kar sem najbolj hvaležna staršem, in vztrajnostjo, sem kmalu napredovala. Vendar potem delavniki niso trajali zgolj osem ur! Pogosto sem hodila na službeno pot za več dni. Zdaj je štiri desetletja dolga delovna doba mimo! Dobro se počutim in se življenja ter vsakega novega dne znam veseliti! Sedaj, upam, bo čas za mnoge dejavnosti, ki jih je bilo treba pustiti ob strani. Pa to ni tisto umetniško izražanje, kot se pogosto omenja, da postane skoraj vsak upokojenec – slikar!Podklanec je bil majhen zaselek, v njem je moj oče od grunta dobil malo, slabo rodovitno parcelo ob robu gozda, kjer si je postavil dom! V vasi je bilo le nekaj gruntov in nekaj bajt. Tako se je takrat delilo podeželje. Tisti, ki niso bili ne eno ne drugo, niso bili – nič! Pa je bilo treba živeti, in delavec je bil nekakšen slabšalni pojem za človeka, ki se ni preživljal s svojo zemljo! Moj oče je dokupil še nekaj obronkov in sčasoma smo pridelali dovolj zelenjave, predvsem krompirja za vse leto. Oče in mama sta bila – delavca.Odtlej se je naselje zelo spremenilo. Mesta so postala natrpana in tisti, ki so imeli denar, so se začeli priseljevati na podeželje. Tik ob glavni cesti, ki je, takrat še edina in makadamska, vodila skozi vas, so si postavili visoke in bahave hiše in jih ogradili z visokimi zidovi. Sčasoma so pozidali skoraj vso rodovitno zemljo. Le en kmet še trmasto vztraja in ne proda svojega polja! Ne vem, kako dolgo bo še lahko vztrajal. Pravi, da so pritiski vse hujši. Še dobro, da ima enega od sinov v državni službi!Meni so starši zapustil hišico ob robu vasi, kjer ni prostora za druge gradnje. Sedaj je prišel čas, da bo na mojem vrtu zraslo vse, kar potrebujem, da bom, kot se reče, samooskrbna. Iz bližnje vrtnarije že nosim sadike, predvsem zelišča, tudi rože.Popoldne, ko je sonce že izgubilo moč, sem vrtnarila. Videla sem, da se je spodaj na dovozni poti ustavil velik črn osebni avto, vendar nisem bila pozorna nanj. Avtomobili, predvsem meščani, se ustavljajo in parkirajo kjer koli je ob cestah kaj prostega travnika. Neznan moški je stal ob avtu in se razgledoval okrog.»Marija … !« Nisem se niti ozrla, bogvedi koga kliče; delala sem naprej.»Marjana?!« Ali morda kdo kliče mene? Vzravnala sem hrbet, si zastrla pogled z roko in se osredotočila nanj. »Marjana!«Ja, jaz sem Marjana … No, starejši sovaščani mi še vedno rečejo Marjanca, kot nekoč. Moški je neodločno stopil gor po klancu. Nekako znan se mi je zdel. Le kdo bi bil? Nikogar nisem pričakovala.»Marjana, pozdravljena in moram se opravičiti, da sem takole nenapovedano …«»Si to ti, Rudi? Ali prav vidim?! Rudi!« Tako sem bila presenečena, da je tudi meni zadrhtel glas. Takoj mi je podal roko in jo krepko stisnil. Rudi! Potem nama je kar zmanjkalo besed. V glavi mi je begalo tisoč misli. Samo gledala sem ga, gledala in on je, še ves zadihan, gledal mene. Minila so dolga desetletja, odkar sva si nazadnje stala tako blizu skupaj! Močno se je postaral, to sem takoj opazila, osivel je in se kar nekam zgrbil.»Veš, Marjana,« je nato le spregovoril, »nisem se danes peljal prvič tu mimo. Kar nekajkrat že v kratkem času. Vendar te ni bilo videti ali nisem se upal oglasiti pri vratih.«»Kako da si sam, ne razumem?« Res nisem razumela. Bila sem čudno zmedena, kar ne pritiče mojim letom. Nemirno se je prestopil na mestu. Le kaj ga je prineslo dol? Znano mi je bilo, da z družino že vseskozi živi v tujini. O njem že dolgo nisem premišljevala. »Ampak, ne bova stala sredi vrta, no, tamle na dvorišču pod češnjo na klopco sediva. Ko si že ravno tukaj …« sem ga nekoliko zbegano povabila. Tiho mi je sledil do klopce in sedel.»Torej, Marjana,« mu kar ni hotela beseda z jezika. Tudi sama sem molčala, le čakala sem, kaj bo povedal. Misli so mi preskakovale, prebujale so se one, že zdavnaj pozabljene in zatajene. Saj je bila tisto takrat, vsaj zanj, le avantura! Bila je neka zabava … in sva se spozabila. Jaz sem bila mlado dekle. Vem, da je takrat veliko govoril, mi obljubljal; kaj mi je obljubljal, sem pozabila. Morala sem pozabiti! Vendar ne takoj, šele čez dolgo, ko se mi je glava izbistrila. Ves tisti čas sem zelo trpela! V meni je pustil tolikšno neizpolnjeno hrepenenje. Bila sem slepo in brezglavo zaljubljena. Dolgo sem ga povsod zaman iskala! Dokler nisem izvedela, da je že poročen in da živi v tujini …»Torej, Marjana, morda ne boš verjela,« je po premolku spregovoril, »tistega najinega srečanja nisem nikoli povsem pozabil. Vem, da sem te takrat razočaral. Veš, imel sem že sina … in niti opravičil se ti nisem. Bil sem mlad, nebrzdan, zaneslo me je … Tako lepa si bila. Morda pa vseeno sprejmeš moje opravičilo?«Hotela sem nekaj pripomniti, vendar me je ustavil. Spet dolg premor, zbiral je besede.»Najbrž ne veš, da sem že skoraj leto dni vdovec. Po vseh teh desetletjih, ko mi je bilo dobro in sem verjel, da bo življenje teklo le po ustaljenih, varnih tirnicah, sem sprevidel, da ni nobenega zagotovila za zadovoljno življenje. Oba sinova sta zdoma, poročena, nobena snaha ni naše krvi. Ostal sem sam. Kar odkrito bom povedal. Nisem več zdržal. Pospravil sem svoje stvari in odšel, vrnil sem se za vedno! Tam gori gre svet naprej čisto drugače, mimo mene. Tu, v mestu imam sedaj majhno stanovanje, tistile avto in dobro pokojnino. Vse bi bilo lepo in prav, če ne bi bil tako osamljen.«Tako je počasi govoril, nekam zgrbljen vase. Videla sem, da ne laže, iskal je besede, ki so mu stežka šle z jezika. Tudi v moji glavi je bila neznanska zmešnjava, bila sem povsem zbegana, priznam, vse je bilo tako nepričakovano …»Marjana … premišljeval sem …« pogledal me je in utihnil. »Premišljeval sem, veš, kar nekajkrat sem se, kot sem že rekel, peljal mimo tvoje hiše … Tista ograja tamle pri vrtu … potrebna bi bila obnove … lahko bi ti pomagal, če …« Spet mu je zmanjkalo besed. »Vem, da si sedaj doma in spet obdeluješ vrt in si sama …« Prijel me je za roko in me z vlažnimi očmi pogledal. Nekaj je kazalo reči. A šele čez čas.»Veš, Rudi, res je, da sem sedaj doma. Nisem vedela, da si ti vdovec. Sožalje … in da živiš tu. Kar zadeva popravilo ograje, no, z veseljem! Najprej pa bi bila rada vsaj gostoljubna. Si za hladno pivo?«Takoj je pokimal in nisem spregledala leska v njegovih očeh. Ženska sem, Marjanca iz Podklanca, in slutim, da bo sedaj čas za marsikaj, kar je bilo treba dolgo pustiti ob strani …Minka M. Likar

Tue, 19. Sep 2023 at 14:19

889 ogledov

Kako nevarna je bakterija Helicobacter pylori
Je prva bakterija, ki je bila razglašena kot povzročiteljica raka in najpomembnejši dejavnik tveganja za razvoj raka želodca.Helicobacter pylori je gram negativna spiralna bakterija. Na enem koncu ima od 2 do 7 bičkov (dolgi, gibljivi izrastki), ki ji omogočajo premikanje. Na površini ima posebne nogice, s katerimi se lahko pritrdi na želodčno sluznico. Z encimom ureazo izniči kislost v svojem neposrednem okolju, to ji omogoča preživetje v kislem okolju želodca. Bakterijo so odkrili v želodčni sluznici, v poškodovani sluznici ustne votline, v zobnih oblogah, slini in celo v blatu. S to trdovratno bakterijo je v Sloveniji okuženih skoraj 70 odstotkov ljudi, starih od 50 do 75 let.Približno 80 % okuženih je brez bolezenskih znakovNačin prenosa okužbe ni popolnoma pojasnjen, verjetno se prenaša s človeka na človeka predvsem z umazanimi rokami, lahko pa tudi s slino. Okužbe so pogostejše v državah s slabšimi socialno-higienskimi razmerami. V slabih razmerah je tveganje za prenos okužbe veliko večje. V razvijajočih se predelih sveta se ljudje pogosto okužijo že v otroštvu, v razvitih državah pa je okužba pogostejša v odrasli dobi.Bakterija povzroča vnetje želodčne sluznice ter razjede v želodcu in dvanajstniku, ima pa tudi pomembno vlogo pri razvoju nekaterih vrst želodčnega raka. Razjede, čiri ali rane na želodcu kljub splošnemu prepričanju večinoma niso posledica stresa ali napačne prehrane. Kar od 70 do 90 odstotkov primerov teh bolezni namreč povzroči prav bakterija Helicobacter pylori. Novejše raziskave so dodatno potrdile vzročno povezanost okužbe te bakterije z nastankom raka želodca, saj je vzrok za skoraj 90 odstotkov vseh primerov raka želodca.Večina vseh okuženih je brez simptomov. Pri ljudeh, ki imajo težave, pa je najpogostejši simptom bolečina v zgornjem delu trebuha, nekateri bolniki pa se pritožujejo tudi zaradi zgage, občutka napihnjenosti in slabosti. Pri razjedi se lahko pojavi krvavitev, kar se kaže kot črno blato. Zdravniško pomoč je treba poiskati takoj, če opazite blato, ki je krvavo, temno rdeče ali črno, težave z dihanjem, čutite omotico ali omedlevico, močno utrujenost, ste bledi, čutite hude bolečine v trebuhu in bruhate vsebino, v kateri je kri.Odkrivanje in zdravljenjeOkužbo z bakterijo Helicobacter pylori odkrivamo z invazivnimi in neinvazivnimi preiskavami. Pri invazivnih metodah pri gastroskopiji z endoskopom pregledamo zgornji del prebavil in odvzamemo košček želodčne sluznice. Ta vzorec želodčne sluznice lahko že takoj po endoskopskem pregledu testiramo, da potrdimo ali izključimo okužbo. Bakterijo Helicobacter pylori lahko odkrijemo tudi po pregledu koščka sluznice pod mikroskopom ali razrastu bakterije iz koščka v posebnih gojiščih. Z neinvazivnimi metodami odkrivamo okužbo v izdihanem zraku (urea dihalni test). Bakterija Helicobacter pylori izloča encim ureazo, ki razgrajuje sečnino, ki je na želodčni sluznici, na ogljikov dioksid in amonijak. Bistvo preiskave je, da preiskovalec popije tekočino z izotopom označeno sečnino, ki jo bakterije razgradijo na označeni ogljikov dioksid in amonijak. Nastali ogljikov dioksid preiskovanec izloči in ga lahko zaznamo in izmerimo v izdihanem zraku. Bakterijo oziroma delce bakterije lahko določamo tudi v blatu. Upoštevajte navodilo, da en mesec pred testiranjem na okužbo ne smete jemati antibiotikov, vsaj 7 do 14 dni pa ne zaviralcev protonske črpalke (ZPČ).Po priporočilih Slovenskega združenja za gastroenterologijo in hepatologijo potrebuje zdravljenje vsak, ki je okužen s to bakterijo, ne glede na prisotnost simptomov. Zdravljenje bistveno zmanjša tveganje za razvoj raka želodca, saj v skoraj 90 odstotkih prepreči njegov nastanek. Okužbo zdravimo s tritirno terapijo, in sicer je priporočeno štirinajstdnevno zdravljenje z zdravilom, ki zavira izločanje želodčne kisline, in dvema antibiotikoma. Mesec dni po koncu zdravljenja je obvezna kontrola z dihalnim testom urea. Če zdravljenje ni uspešno (odpornost bakterij proti določenim antibiotikom), lahko terapijo ponovimo. Izbor antibiotikov je pogosto odvisen od dodatnih mikrobioloških preiskav.Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine

Tue, 19. Sep 2023 at 12:56

4828 ogledov

Tri slastne jedi s krompirjem
Štruklji z metoSestavine (za 4 do 5 oseb): za testo: 500 g krompirja, 70 g zdroba, 200 g ostre moke, 40 g margarine, 2 jajci, solNaredimo testo. Krompir skuhamo v olupku in ga olupimo, pretlačimo še toplega. Moko presejemo, vanjo naredimo jamico, dodamo pretlačen krompir, zdrob, jajci, margarino in sol. Počakamo, da se krompir nekoliko ohladi, nato testo pognetemo.za nadev: 100 g sveže mete, 40 g margarine, 1 dl kisle smetane, 100 g drobtin, sol, 3 jajcaMeto na papirju posušimo. Margarino vmešamo, dodamo 3 rumenjake in kislo smetano. Iz beljakov stepemo sneg in ga narahlo zamešamo v maso.Testo razvaljamo, ga premažemo s pripravljenim nadevom in potresemo s presejanimi drobtinami. Nato testo zvijemo v štrukelj in zavijemo v aluminijevo folijo, ki jo nekajkrat prebodemo zobotrebcem, da nam med kuhanjem štrukelj ne razpade. Kuhamo ga v slani vodi od 25 do 30 minut. Štruklje ponudimo k mesnim jedem.Can Stock PhotoPolnjeni pečeni krompir z jurčkiSestavine: 800 g krompirja (4 večji neolupljeni krompirji), 150 g svežih ali zamrznjenih jurčkov, 50 g sesekljane čebule, 0,5 dl oljčnega olja, 1 jajce, sesekljan česen in peteršilj, nariban ementalec, sol, poperOprane in osušene neolupljene krompirje prerežemo po dolžini, prerezano stran premažemo z oljčnim oljem in obrnjene navzgor pečemo na solni posteljici (grobo sol potresemo po dnu pekača, nanjo pa postavimo krompirje) v pekaču pri 170 stopinjah približno 20 minut. S prebadanjem z iglo ugotovimo, ali je krompir pečen. Pečenim krompirjem z žlico izdolbemo sredico.Očiščene sveže ali zamrznjene jurčke narežemo na lističe in jih na prepraženi sesekljani čebuli s sesekljanim česnom prepražimo, da prijetno zadišijo. Dodamo razžvrkljano jajce, premešamo, da ne zakrkne, primešamo pretlačene sredice krompirja in sesekljan peteršilj, začinimo s soljo in mletim poprom. Napolnimo izdolbene krompirje, potresemo z naribanim ementalcem in v pečici pri 200 stopinjah zapečemo. Ponudimo kot prilogo.Can Stock PhotoKrompirjevi žepki s pehtranovo skutoSestavine: 200 g krompirja, 250 g bele ostre moke, 130 g sladkorja, 80 g masla ali margarine, 200 g skute, 30 g pšeničnega zdroba, 2 jajci, 1 pecilni prašek, vaniljev sladkor, limonova lupinica, mleti sladkor za posipKrompir skuhamo v olupkih, kuhanega odcedimo, olupimo in pretlačimo skozi tlačilko, še vročemu primešamo maslo ali margarino, dodamo moko, 80 g sladkorja, pecilni prašek In 1 jajce. Testo dobro pregnetemo, razvaljamo en centimeter na debelo, razrežemo na pravokotnike 8 krat 10 centimetrov in nadevamo s pehtranovim nadevom. Robove premažemo z razžvrkljanim jajcem, prekrijemo tako, da so robovi žepkov poravnani, utrdimo jih še z vilicami. Žepke položimo na pekač, obložen s papirjem za peko in pečemo v pečici pri 180 stopinjah približno 20 minut. Ohlajene žepke potresemo z mletim sladkorjem. Pehtranov nadev. Pusti skuti primešamo 1 jajce, 50 g sladkorja, pšenični zdrob, pehtran, limonovo lupinico, vaniljev sladkor.

Mon, 18. Sep 2023 at 15:34

717 ogledov

Zgodba za nekaj minut odmora
To je zabavna črtica o Tili in njeni podjetnosti ter pridnosti in tem, kako si človek kdaj tudi samo kroji življenje. Življenje nam kaže, da nikoli ne smemo obupati in izgubiti volje. Vedno je mogoče kaj narediti za to, da bodo naši dnevi lepši in boljši, bolj po naših željah.V. K.GnezdoNa živinskem sejmu je bilo; že pred kakšno uro je v farni cerkvi odzvonilo poldne. Kupčije in mešetarjenje so se sprevrgli v drugo polovico. Najboljše živali so že dobile nove lastnike. Johan je imel dobre oči za kupčije in zlepa ni spregledal nobene možnosti za posredovanje, da je kanil v njegov žep kakšen cvenk. Že malo utrujen se je še sprehodil po že precej izpraznjenem sejmišču. Tedaj se je tik pred njim pojavila in ustavila ženska; kot da ravno ne ve, čemu prav tamkaj in prav takrat.»Pa mi povej, koliko je ura?« se je kot samoumevno zapičila v Johana.»A ura? Zakaj te pa ura zanima?« se je zmedel ta in se popraskal za ušesom: ure pač ni imel. »Gor na zvonik poglej, tam zgoraj je za nas ura!« se je široko zasmejal s precej redkimi, zabarvanimi zobmi in pokazal proti zvoniku. Spet ga je pogledala z dolgim pogledom, nekako sramežljivo se je nasmehnila.»Saj res … ajej, potem sem pa najbrž že zamudila zadnji vlak … « je rekla in si popravila pikasto ruto, ki ji je silila na čelo. V njenih očeh se je nekaj zasvetlikalo, tega Johan ni spregledal.»Če si že zamudila zadnji vlak … pa stopi z menoj v oštarijo na kozarec vina. Morda na pol klobase, gotovo si lačna?!« In že jo je potiskal proti izhodu sejmišča proti lokalu, od koder je res dišalo po čebuli in mesu. »Kar dobro kupčijo sem sklenil danes,« se je spotoma glasno pohvalil, da bi pridobil ugled v njenih očeh.Oddrobencljala je, malo sramežljivo, malo tudi žejna ali lačna, sprijaznjena, da je tako naneslo; brez pomisleka z njim v veliko hladno vežo oštarije. Birtu je takoj naročil pol litra vina. Čez čas zanjo tudi pol klobase, zase pa celo; saj je vendar dedec!Nato sta se v miru in sita pogovorila o marsičem. Hvalila sta vsak svoje imetje – bolj revščino. Če se je zdelo, da je kaj, kar ni ravno pohvalno, sta drug pred drugim previdno zamolčala. Tila, kot se mu je pozneje predstavila, je bila s spodnjih gričev, precej je zategovala svoje besede, kar ni Johana nič motilo. Dela doma, kjer gospodari brat. V hiši je polno otrok, sitni so, nagajajo ji … A ona potrpi in delati zna, vse za delati, tudi v hlevu, predvsem ima na skrbi prašiče.Johan je zadovoljno kimal in vmes kaj povprašal. Potem je tudi sam dosti govoril, zlasti ko mu je popito vino dodalo korajžo. Da ima svojo hišo, ji je povedal, kar je bilo Tili zelo lepo slišati, da je sam in bi potreboval gospodinjo – to je bilo še lepše slišati! Preslišala ni nobene njegove besede in on ne njene. Potem se je že približal čas, ko sta morala res vsak na svoj zadnji vlak tega dne proti domu; vsak v drugo smer.»Bom naslednji mesec spet tukaj in ta čas premisli in se odloči. Če si pripravljena priti k meni … ti ne bo sile, in če znaš delati … pa kak dinar gotovo imaš prihranjen!?«Stala sta tam na peronu in se prikrito spogledovala in presojala, oba istih misli, ki jih je bilo treba še malo prikrivati.»Zbogom, Johan,« je vznemirjeno dahnila Tila, ko ji je nerodno ponudil roko – že stoječ na prvi stopnici vagona.Tisti mesec sta bila v mislih bolj drug pri drugem, kot pa zbrana in pri delu.»Sem povedala bratu, da mi je zadosti njegove komande in da lahko grem na bolje!« ni Tila čakala, da bi jo Johan vprašal, kako se je odločila, ko sta se spet srečala.»Ja, prav … prav, potem se pa dogovoriva. Boš imela kaj dote in tako …« je takoj zanimalo bodočega ženina.»Oja, bom, bom! Sem mu kar povedala, bratu, da hočem imeti tisto mlado svinjo, ki bo za pleme! Ni mu bilo všeč, a sem vztrajala, da sem mu dolgo delala zastonj, in mi je potem le prikimal. Tako bo!«Johan je spet kimal, svinja, dobro, dobro, korajžna je, morda ima tudi kak dinar prišparan, prav bi prišel …Na slami v prtovnem košu sta, na hitro poročena in močno utrujena, z vlakom pripeljala krulečo svinjo do zadnje železniške postaje, kjer si jo je Johan s težavo oprtal. Tila je nesla vse svoje imetje v drugem prtovniku proti novemu domu. Dolga in naporna je bila tista pot! Vmes sta v gostilni zalila veliki dogodek, se dobro najedla, si malo odpočila, a svinja je bila nemirna in morala sta jo čim prej prinesti v svinjak k Kuclarjevemu Johanu, kjer sta Tila in ona dobili nov dom. Obe sta bili tako izčrpani, da sta takoj zaspali. Nič nista videli okrog sebe.Naslednje jutro, ko se je mlada žena prebudila, je ob sebi zagledala napol golega kosmatega dedca. Dasi je bil to Johan, njen mož, ki se ji je čudno smehljal, se je tako prestrašila vsega videnega, da je skoraj zakričala. Kje sploh je?! Stara čumnata z dvema malima oknoma, nizkim stropom pa čuden vonj po dimu in cunje, povsod cunje in ropotija. Tam na drugi strani je stala krušna peč in onstran star štedilnik, lonci in pokrovke. Tu ob njej pa on …!»Ojoj, Johan, svinja! Svinja je lačna, kaj imaš zanjo …?!«Pomuljeno, sloneč na komolcih, je pomežiknil s poželjivimi očmi; nekaj drugega se mu je pletlo v mislih. Nekaj, kar pri svojih petdesetih in še nekaj čez, ni še nikoli … Zdaj pa, ko ima tukaj svojo žensko in …»Aja, svinja, ja. Saj gotovo ni lačna.«Medtem se je Tila že otresla koca in tistega, kar naj bi bile rjuhe, potegnila gole noge ven, do tal, in planila iz gnezda.»Svinja je lačna! Ne sme biti lačna, ker se potem ne goni in … ne bo prašičkov!« je v eni sapi zdrdrala v presenečenega in začudenega Johana, ki je samo zazijal in kar otrpnil.Svinjo sta bila zvečer in zaprla v prazen svinjak ob stanovanjskem delu bajte in ji nasula malo suhe krme, tisto je še bila Tila prinesla s seboj. Drugega ni bilo.Odcokljal je za njo ven – saj ženska ni mogla vedeti, kje naj dobi kaj za žival! Tam zadaj, za koritom ob plitvem studencu, je raslo nekaj škrbinca; bilo je za prvo silo …Tudi Tila in Johan sta bila lačna. V miznici je imel kos starega hleba in v shrambi nekaj suhega, že precej žaltavega mesa. Še dobro, da nihče od njiju ni bil razvajen, a nekaj več je nevesta le pričakovala od novega doma. Zato je odprl stensko omarico, kjer je bilo v motni steklenici še nekaj žganja; in drug drugemu sta nazdravila za dober začetek njunega zakona in nakrmljeno svinjo.Prve dni sta predvsem spoznavala drug drugega; že oba v abrahamovih letih in s svojimi nazori. Ker sta vedela, da drug drugega potrebujeta, sta bila kolikor mogoče strpna, potrpežljiva. Tila je takoj imela polno novih zamisli. Najprej se je lotila stanovanja. Njunega gnezda, kot je rekla.»Gnezdo imaš, Johan, gnezdo!« se je trpko nasmehnila, premetavala stare smrdljive cunje, misleč, da je le kje kaj boljšega. Kaj dosti od tega ni bilo pričakovati. On je samo skomignil, prikimal. Za silo je počistila in se počasi sprijaznila. Vsaj na svojem sta ter v miru. In svinja! Saj bo …Največja skrb ji je bila seveda svinja. Ta je svojo gospodinjo poznala in ji slepo zaupala. Tila se je pogovarjala z njo, jo čohala za ušesi in skrbno nastiljala; dobro je skrbela za njeno čistočo; morda še bolj kot za osebno … Johan je spet hodil po kupčijah, včasih uspešno, vedno tudi ne. Toliko je vedno imel denarja, da je spotoma domov šel v gostilno, se tam okrepčal, predvsem odžejal. Ženi je vedno prinesel kakšno žemljo in liter vina, ki sta ga potem skupaj izpila. Tistikrat sta se v svojem gnezdu še tesneje stisnila skupaj in se imela še rajši! Spoznala sta bila, da imata podobno osebno razvado – obema je bolj teknila tekoča hrana kot krompir in polenta.Tila se je hitro privadila, bila je delovna. Posadila in posejala je v Johanovem lazu vse za svinjo. Ta se je dobro redila. Tila je bila vse leto bosa, razen ko je zunaj močno zmrzovalo. Njene noge so bile kot staro usnje. Tudi breg je zmogla, kajti okrog hiše ni bilo niti toliko ravnine, da bi si lahko na ravnem odložila koš. Ko se je svinja gonila sta jo v samotežnem košu peljala v vas, kjer so imeli plemenskega merjasca. Nekaj dni je bila zdoma in Tila bi bila najraje prespala kar pri njej.Spomladi so se skotili prvi prašički! Že predtem je razglasila okrog, da bo prodajala pujske in tisti, ki jih bo prej zaaral, jih bo dobil. Gospodinje v vasi so jih zaarale kar deset, skotili so se le štirje in še od teh je moral biti eden za doma!»Saj jih bo naslednjič zagotovo več!« je bila Tila strokovna, da bi obdržala razočarane stranke.Teden dni pred vahti sta posekala zelje, ga naribala, potlačila in obtežila za kisanje. Pozimi je bil prašiček, ki je ostal doma, že za zakol. Prišel je klavec in pomočnik, kot so se dogovorili. Vse je bilo pripravljeno za koline; kolikor je pač bilo lahko glede na okoliščine. Tila je za klavce tudi kosilo skuhala! Zelje.»To zelje sem pa sama pridelala, ja! Tudi potlačila v čebru, in to z bosimi nogami!«Ko sta delavca to slišala, ju je tek takoj minil in odložila sta žlici. Oba sta vedela, kakšne so njene noge, ko je pred tem povsod hodila bosa.Kar nekaj sezon je bilo uspešnih in Tila je vedno prodala vse pujske. Bili so dobre pasme in zdravi. Vaščani so skušali spregledati njene »razvade«. Vsak je pomislil le na to, da bo kupil od nje pujske, ko jih bo potreboval in se bodo dobro redili. Tila je postala samozavestna. Stopila je s svojimi lopatastimi usnjenimi podplati malo navzven, pred stranko, si popravila pikčasto ruto, zavezano po kmečko, dala roke v boke in se pohvalila: »Povem ti, da na Kuclovš ne bo več take svinje, ko ne bo mene gor!«Minka M. Likar
Teme
Pisananjiva kratkazgodba Kmečkiglaskratkezgodbe kmečkakratkazgodka kmečkiglas Kmečkiglasproza

Prijatelji

plavec jozziliute88edita editaREVIJA  O KONJIHKMEČKI GLASDarja Zemljič  KMEČKI GLASMarinka Marinčič  KMEČKI GLASGeza GrabarKMEČKI GLAS Franc FortunaBarbara Remec KMEČKI GLASDragica Heric KMEČKI GLASKristijan  Hrastar KMEČKI GLAS

NAJBOLJ OBISKANO

Kratka zgodba o nekem srečanju