Pravilno nabiranje zelišč

23 julija, 2020
0
0

Zato da bodo nabrana zelišča ohranila dovolj učinkovin, je dobro vedeti, kdaj in kako nabiramo posamezne dele ali cela zelišča. Avtor Janko Rode v svojem priročniku Zeliščni vrt, svetuje takole.

V kuhinji med sezono pogosteje uporabljamo sveža zelišča z vrta. Poleg tega je mogoče pripraviti čaj tudi iz svežih zelišč, kot so meta, melisa in koprive.

Pri nabiranju upoštevamo, da ne poberemo več kot tretjino listov ali odrežemo zelišče vsaj 5 centimetrov nad tlemi. Če ima rastlina več vrhov, vzamemo naenkrat le enega ali dva. Če smo nabrali preveč zelišča ali je naš vrt oddaljen, lahko svežega za nekaj časa ohranimo kot šopek v primerni posodi. Druga možnost je, da sveže zelišče zapremo v plastično vrečko in ga shranimo v hladilnik. Nekatera zelišča, kot so peteršilj, pehtran ali drobnjak, ostanejo tako sveža tudi ves teden.

Spravilo celega zelišča in listov

Vsebnost večine učinkovin v zelišču in listih je največja tik pred cvetenjem ali med njim. Rastline odrežemo od 5 do 10 cm nad tlemi, da jim olajšamo obnovo. Nikoli ne pulimo celih rastlin s koreninami. Vlažne rastline se sušijo počasi in nevarnost plesni je večja. V hudi vročini del hlapnih učinkovin tudi izhlapi. Za spravilo celega zelišča ali listov je primerno zgodnje dopoldne, ko je rosa že izhlapela. Sonce pa še nima velike moči. Nabrana zelišča položimo v zračno košaro ali na pladenj v zelo tanki plasti. Čim prej jih je treba pripraviti za sušenje.

Spravilo cvetov

Cvetovi imajo praviloma največ učinkovin takoj, ko se odpro. Nekateri cvetovi se zapirajo ponoči ali v veliki vročini. Nabiramo jih dopoldne, ko ni več rose. Ker so cvetovi večinoma zelo nežni, ravnamo z njimi še posebno pozorno, da se ne začno razgradni procesi, preden jih prinesemo v prostor za sušenje.

Can Stock Photo Can Stock Photo

Spravilo plodov in semen

Plodove naberemo v času, ko so popolnoma dozoreli. Večina jih takrat spremeni barvo in razvije dokončno aromo. To velja tudi za semena. Zrelo seme se pri mnogih osipa. Zato tedaj opazujemo semena, in ko imajo značilno barvo, manjši del semena pa se že osipa, poberemo rastline ali njihove semeneče dele. To naredimo zgodaj zjutraj ob rosi, ker je takrat nevarnost osipanja manjša. Rastline nato posušimo.

Spravilo korenin

Korenine imajo nakopičenih največ učinkovin v času, ko se rastlina pripravi na zimski počitek. Zato jih izkopavamo pozno jeseni ali zgodaj spomladi, pred začetkom vnovične rasti. Izkopane korenine očistimo zemlje, in če je treba, jih tudi umijemo z mrzlo vodo.

Za spravilo celega zelišča ali listov je primerno zgodnje dopoldne, ko je rosa že izhlapela, sonce pa še nima velike moči. Cvetove nabiramo dopoldne, ko ni več rose, plodove in semena zgodaj zjutraj ob rosi, ker je takrat nevarnost osipanja manjša. Čas nabiranja korenin pa je pozno jeseni ali zgodaj spomladi, ko se v njih nabere največ učinkovin.

Več o zeliščih in zeliščnem vrtu na: https://zalozba.kmeckiglas.com/zeliscni-vrt-domaca-lekarna?search=zeli%C5%A1%C4%8Dni%20vrt