Preuredimo spalnico, da bo prijetna in udobnejša
Temeljito ga prečistimo, prostor za prostorom, s peno očistimo preproge, operemo zavese in dodamo drobne dodatke, zaradi katerih bodo prostori prijetni in udobni, da nam bo lepo ob dolgih večerih v udobju doma. Spalnici navadno namenjamo premalo pozornosti, vendar je pomembna za sproščen počitek in trden spanec. Na zimo jo pripravimo najprej s temeljitim čiščenjem, potem pa s toplino barv, teksturami blaga in osvetlitvijo. Z nekaj posegi lahko postane pred zimskim časom nadvse udobna.
Plastenje tekstila doda prostoru toplino in teksturo. Tople odeje, okrasne blazine in posteljnina, mehke preproge in zavese v pomirjajočih jesenskih tonih pa jesenski šopek ali zelena lončnica, svečka ali dišavni potpuri – nič več od tega ne potrebujemo, da bomo uživali v udobju doma.
Igra barv in tekstur
Kar nekaj dodatkov je, s katerimi lahko bivalne prostore prilagajamo letnemu času. Tekstil pa je tisti, ki v mrzlih dneh najpomembneje ustvarja toplino doma: posteljnina in odeje, preproge, zavese in blazine. Ko izbiramo novo posteljnino, odeje in blazine, je pomembno, da so skladni v barvah in vzorcih. Zemeljski toni, nežni pasteli in topli nevtralni odtenki se navadno dobro obnesejo pri ustvarjanju prijetnega ozračja. V sozvočju z jesenjo prenesemo v notranjost barvitost tega letnega časa: tople barve od rumene, vseh odtenkov oranžne do temno rdeče pa tudi pomirjajoče odtenke sive in temno rjave barve, barve zemlje in kamna.
Zemeljski toni, globoki modri in bogati nevtralni odtenki lahko naredijo prostor mikavnejši in prijaznejši, poleg tega pa tudi pomirjajo.
Več plasti tekstila doda toplino
Ne pozabite, kako pomembna za dobro spanje je kakovostna vzmetnica in posteljnina ter prevleke, najboljše je, da so iz naravnega materiala, na primer bombaža. Na posteljo položimo odejo ali dve, ki se barvno ujema s posteljnino in je zares topla. Kajti tudi občutek toplote je povezan s tem, kako udobno se bomo počutili v prostoru. Postelji dodamo mehke okrasne blazine različnih velikosti, tekstur in vzorcev. Blazine izberite pozorno, saj so lahko čudovit okras prostora in poseben poudarek, še posebno, če je odeja ali pregrinjalo enobarvno.
Kako kombiniramo vzorce?
Kljub neskončnim možnostim vzorcev, barv in materialov se pogosto znajdemo pred težavo, kako izbrati razne izdelke iz blaga za prostor in kako kombinirati barve in vzorce v njem. Najprej si zamislimo, katera barva v prostoru bo glavna in katere ji bomo dodajali. Okoli te barvne sheme bomo spletali zgodbo. Zato moramo najprej, preden začnemo spreminjati prostor z dodatki, izbrati barve, ki so nam všeč: glavno in nekaj dodatnih, ki se dobro ujemajo. Potem izberemo tri barve, ki se dobro ujemajo, in iz njih sestavimo svojo barvno paleto za blazine: na primer barvo posteljnine, barvo stene in barvo preproge.
Če niste najbolj prepričani, da imate občutek za kombiniranje, boste najmanj zgrešili, če dodate enobarvni temni podlagi vzorčasto blazino, na primer z rastlinskimi vzorci, ob njej pa nekaj enobarvnih blazin enake barve, kot je posteljnina. Vzorci so lahko organski, to so botanični, abstraktni ali cvetlični, na primer rože, trave, praproti, ali pa geometrični: črte, pike, karo, trikotniki.
Barvo in teksturo poudarjamo enako: vzorec vedno poudarimo tako, da dodate poleg nekaj enobarvnega, nato dodate še drug vzorec, če menite, da je treba v prostoru ustvariti več dinamičnosti. Ustaljeno pravilo, s katerim si lahko pomagamo in po katerem se je povsem preprosto ravnati, je kombinacija črtastega (geometričnega), cvetličnega (organskega) in enobarvnega.
Barvo vedno poudarimo tako, da poleg nje dodamo nekaj nevtralnega, in tudi s teksturo je enako: poudarimo jo tako, da ji dodamo gladko blago.
Lončnice, zastrta svetloba in dišave
Pred zimo preverimo, ali okna dobro tesnijo, in jih popravimo, da v mrzlih dneh ne bomo izgubljali dragocene toplote. Zaves v spalnici ne menjamo vedno, lahko jih le operemo, da bo prostor sveže zadišal. Če jih menjate, pa je v tem času koristno imeti dvojno zaveso: težjo, ki bo ponoči zakrila okno in s katero ustvarimo občutek udobja, in tanko belo, ki bo podnevi prepuščala veliko dnevne svetlobe.
Poleg postelje položimo mehko volneno preprogo. Mehak dotik bosih stopal zjutraj je zelo prijeten, preproga doda prostoru barvitost in mehkobo. Čez stol, posteljo ali bralni kotiček pogrnemo lepo debelo odejo, spletene iz debelih volnenih niti so še poseben okrasni dodatek v prostoru. Slike, tapiserije in drobni osebni dodatki, na primer družinske fotografije ali najljubši spominki, šopek jesenskih rož in zelena lončnica ali več teh bodo naredili spalnico toplo in vabljivo.
Osvetlitev v prostoru naj bo razpršena, ob postelji imamo lahko lučko za branje in potem še svetilko s senčnikom ali dve. Namizne, talne in stenske svetilke s toplo rumeno svetlobo ustvarijo prijazno in pomirjajoče ozračje.
In potem še dišave, čudoviti drobni dodatki, kot so sveče ali difuzorji eteričnih olj. Vonjave, kot so sivka, vanilja ali cedra pa evkalipt, smreka in meta, sproščajo, pomirjajo in blagodejno delujejo na dihala. Če imate prostor, si uredite v spalnici majhen bralni kotiček z udobnim stolom, mehko odejo, polico s svojimi najljubšimi knjigami. Naj bo spalnica vaš najljubši kraj za sprostitev in počitek po opravljenem delu.