Prezimovanje v hladnih prostorih
Po dolgi sončni topli jeseni je na hitro pritisnil mraz. Temperature so se v nekaj dneh krepko znižale in zdaj je čas, da na varno pospravimo še zadnje mediteranske lončnice. Do zadnjega navadno čakamo z oleandrom, afriškimi lilijami in citrusi.
Med najpomembnejšimi prvimi pogoji za pravilno in varno prezimitev posodovk in rastlin v čebričkih je pravočasno prenehanje z gnojenjem. Rastlin, ki jih prezimujemo v zavarovanih prostorih, od avgusta ne gnojimo več. Poganjki morajo do pozne jeseni dozoreti in oleseneti.
PREZIMITEV NA PROSTEM
Številne v posodah gojene zelnate trajnice, lesnate posodovke in rastline v čebričkih, ki jih gojijo tudi na vrtovih, lahko deloma zaščitene prezimijo tudi na prostem. Cvetlične posode s takšnimi rastlinami je najbolje premakniti v zavetje, k hišnemu zidu. Cvetličnih posodo, ki morajo biti obvezno odporne proti zmrzali, ne postavite na gola tla, ampak na debele stiroporne plošče ali lesene deske, da koreninska gmota ne bi pomrznila na mrzlih tleh.
Cvetlične lonce zavijte v stare volnene odeje, platnene rjuhe, vrečevino ali posebne, rogoznicam podobne tkanine iz kokosovih vlaken. V hudem mrazu prekrijte površino substrata z listjem, smrekovimi vejami, slamo, kokosovimi vlakni ali s časopisom in lepenko, ki jo obtežite s kamni.
Poganjke občutljivih rastlinskih vrst dodatno zaščitite z lanenimi rjuhami, vrečevino ali posebno vrtnarsko pregrinjalno tkanino. Posebej zanesljivo zaščito pred mrazom potrebujejo posode za miniaturne ribnike, ki jih je treba zaradi velikosti in teže največkrat pustiti zunaj.
Ne pozabite, da je zlasti vednozelene rastline treba ob otoplitvah pozimi občasno zaliti, ker tudi pozimi skozi liste izgubljajo vodo.
PREZIMITEV V HIŠI
V hiši in gospodarskih poslopjih je treba poiskati primerne prostore za prezimitev večine rastlin v čebričkih, občutljive lesnate posodovke in tudi nekatere poletne cvetlice, ki jih gojimo kot večletnice, predvsem so to pelargonije. V prezimovališče je treba spraviti tudi vodne rastline iz miniaturnih ribnikov.
Rastline je treba spraviti v prezimovališče pred ali v prvih dneh, ko se nočne temperature spustijo pod ledišče. Nekatere rastline v čebričkih sicer preživijo tudi nekaj stopinj pod ničlo, zato jih postopno privajamo na zimski čas. Ko se jeseni prvič zelo ohladi, jih prestavimo na zatišno mesto, pod balkon ali v kakšen pred vetrom varen zakotek ob hiši. Potem jih čez noč, če je napovedan mraz, zaščitimo z več plastmi koprene. Če je čez dan lepo sončno vreme, to še vedno odtehta. Citrusi so v tem času polni plodov, zato jih ne selite prehitro v temačne prostore, saj se bodo hitro odzvali na to neprijetno spremembo in odvrgli liste.
Vodne rastline, ki ne prenesejo mraza (denimo pritlikave lokvanje), je treba dati v vedra z vodo in jih postaviti na svetlo mesto, kjer ne zmrzuje.
Velika večina prezimujočih rastlin potrebuje hladno in svetlo prezimovališče, nekatere niso tako občutljive za svetlobo pozimi. Vse v prostoru prezimujoče rastline je treba redno pregledovati, če so okužene s škodljivci ali boleznimi.
Rastline zalivamo le toliko, da se koreninska gruda ne izsuši. Večina rastlin prezimuje pri temperaturi okoli 5 do 12 stopinj.
Avtorica: Marjeta Hrovatin