Priprave za vrt: pregledamo zalogo semen
V zadnjih letih je bilo s pridelavo zelenjave na vrtu veliko težav, nekaj let zapored smo imeli sušo, občasno pa se pojavi poletje, ko je padavin preveč. Najhuje pa je, da se tako vreme izmenjuje tudi čez poletje. Mnogim težavam se lahko izognemo, če o vrtu in sajenju razmišljamo pozimi, lepo na toplem, v dnevni sobi. Kako pa se lotimo načrtovanja?
Najprej pospravimo in prevetrimo stare zaloge semena, svetuje Miša Pušenjak. Preglejte svoje skladišče semen! Tam se skriva marsikaj, kar je še uporabno, še več pa takega, kar je bolje zavreči. Semena sčasoma izgubljajo svojo energijo, in to hitreje kot kalivost. To pomeni predvsem na ekološkem vrtu še dodatno past. Rastline vzkalijo, vendar v slabših razmerah veliko slabše uspevajo.
NE SEJEMO PRESTAREGA SEMENA
Prav gotovo se vam je že kdaj zgodilo, da ste sejali dve solati sočasno, ena je vzkalila dobro, druga pa zelo slabo, čeprav je bila kalivost na vrečici zadovoljiva. Če se je zgodilo to, je bilo seme prav gotovo staro. Včasih pa je energija semena, tudi svežega, zaradi težkih razmer v času pridelovanja pridelovanja manjša. Slabše skladiščenje pa pomeni, da seme ne bo imelo dovolj energije, zato bo slabše kalilo. Rastlina, ki dolgo kali, pa izgublja veliko energije, zato je šibkejša in pozneje dovzetnejša za bolezni in škodljivce. Zato je res bolje, da ne sejemo prestarega semena.
Vse seme, ki je starejše od treh let, raje zavrzite. Enako zavrzite vse odprte vrečice, v katerih so še semena. V naslednjih letih pa si zapomnite, da vsako odprto vrečico do konca sezone tudi izpraznite!
VREČICE RAZDELIMO NA TRI SEMENA
Preostale vrečice pa razdelimo na tri skupine. Seme radiča, jajčevca, endivije, kumare, zelja, črnega korena, redkvice in redkve, rdeče pese in bučk ohrani kalivost najdlje. Zato je lahko staro tudi do tri leta, pa bo uspeh setve še vedno zadovoljiv. Seme drugih vrtnin naj ne bo starejše od dveh let. Izjema so še semena začimb in dišavnic, različnih trajnic in večine cvetlic in seme peteršilja, pastinaka, čebule, pora in drobnjaka. Seme teh rastlin je najbolje kupovati vsako leto sproti.
MOTOVILČEVO SEME KUPUJEMO SPOMLADI
Se ena izjema je med vrtninami, to je seme motovilca. Zanj je značilno, da najbolje kali leto dni staro seme. Motovilčevo seme pobiramo že konec maja, zato je julija in avgusta na policah trgovin navadno v prodaji sveže seme. Poleg tega motovilec rastlina hladnega dne, zato so poletne temperature za uspešen vznik previsoke moke. Posledica obojega je prazna gredica in jeza namesto lepih vrst motovilca. Zato je bolje motovilčevo seme kupovati spomladi skupaj z drugim semenom, ne pa poleti, tik pred prvo setvijo
Ko smo torej zavrgli odvečne vrečice, si naredimo seznam semen, ki ga še moramo kupiti. Zakaj? Ravno zato, da se bomo izognili nepotrebnim zalogam semena.