Ščepec pikantnosti
Kako porabimo hren? Hitro pripravljeno hladno omako naredimo tako, da zmešamo nastrgani hren s kislo smetano ali majonezo, obnese pa se tudi kot začimba za toplo omako. Nastrgani hren se s pikantnim okusom in aromatičnostjo poda k omakam, ki vsebujejo kis ali smetano, in k rdeči pesi.
Hren se zelo dobro ujame z mesom, ker okrepi njegov okus, obenem pa ga ne prekrije preveč. Zelo na drobno ga naribamo in zelo na tanko enakomerno potresemo po mesu.
Preprosto umešano
Hrenovo korenino, ki nam je ostala, lahko porabimo za omako. Na drobno naribamo 200 g svežega hrena, tako da bo rahel, in ga zmešamo s 100 g drobtin (koščkov nadrobljenega kruha), 75 g kisa, malo ekstra deviškega oljčnega olja ter ščepcem sladkorja in soli. Omaka je pripravljena v nekaj minutah in jo lahko dodamo k trdo kuhanim jajcem, majhnim sendvičem, kuhanemu ali pečenemu mesu ter dimljenim in pečenim ribam. Z žličko hrena, ki ga dodamo doma narejeni majonezi, ji bomo še okrepili aromo in okus, ki postane nekoliko podoben okusu gorčice.
Naredimo lahko tudi masleno hrenovo omako: naribamo 60 g hrena in ga gladko zmešamo s 100 g zmehčanega masla.
Uporabimo ga za polnjene jajčne polovice s hrenom. Jajca trdo skuhamo. Mladi sirček pomešamo z zdrobljenim rumenjakom in naribanim hrenom, posolimo in gladko umešamo. Z zmesjo napolnimo jajčne polovice in jih potreseno s sveže sesekljanim drobnjakom.
Nastrgani hren tudi vmešamo v kremni sir, tako dobimo odličen, preprosto narejen pikantni namaz.
Sveže naribani hren je navadno zelo ostrega okusa. Smetana, limona in kis ta okus nekoliko omilijo, zato jih pogosto dodajamo naribanemu hrenu. S kuhanjem se ostrina hrena ublaži, vendar pa se tudi izgubi veliko njegove posebne arome, zato ga jedem navadno dodajamo proti koncu kuhanja.
Za zdravje koristna začimba
Uporaba hrena naj se nikakor ne konča z velikonočnimi prazniki, saj je nadvse koristna začimba s številnimi blagodejnimi učinki za zdravje: pospešuje presnovo, blagodejno deluje na krvni tlak in holesterol, krepi, čisti in zboljšuje prebavo. Zato ga lahko uporabljamo vso pomlad in v poletni kuhinji: z njim potresemo pečeno zelenjavo, njegov polni okus bo nadomestil okus masla. Za poletne dni pa se bo k mesu iz zelenjave z žara odlično prilegla hladna kisla smetana, v katero zamešamo nekaj žlic nastrganega hrena.
Preprosta hrenova omaka s smetano: Zanjo potrebujemo pol korenine naribanega hrena, 2,5 dl kisle smetane, ščepec soli in sladkorja, malo kisa. Naribani hren zmešamo s smetano, posolimo, okisamo in dodamo malo soli in sladkorja.
Kako hranimo hren
Najokusnejši in najbolj aromatičen je seveda sveže izkopan hren. Navadno pa hrenove korenine ne porabimo do konca. Shranimo jo v hladilniku, tako da jo tesno zavijemo v prosojno folijo za živila, saj zelo hitro izgubi aromo in značilni okus, in shranimo v predalu za zelenjavo. Porabimo ga v tednih ali največ dveh, kajti potem se precej izsuši. Cele korenine na zamrzujemo. Hren nastrgamo, ga razporedimo v zamrzovalne posodice in za dva do tri mesece shranimo v zamrzovalniku.