Vrtna opravila v septembru

9 septembra, 2024
0
0

Dnevi se krajšajo, na vrtu pa je veliko dela, čeprav je enega glavnih poletnih vrtnih del, to je zalivanja, konec. Les pri lesnatih rastlinah zdaj zori, le tako bo uspešno prestal zimo. Zato teh rastlin v tem času ne gnojimo več z dušikovimi gnojili.

OKRASNI VRT

Zdaj je najboljši čas za sajenje in presajanje zimzelenih rastlin. To so pušpani, rododendroni, azaleje, lovorikovci in različni iglavci. V času pred zimo se bodo dobro ukoreninili in si zagotovili ustrezno oskrbo z vodo za mrzle zimske mesece, ko bo zemlja morda globoko zmrznjena. V tem mesecu še vedno razmnožujemo trajnice z delitvijo. Čim prej tudi presadite mlade trajnice na svoja stalna mesta. Do zime se tudi te rastline na svojem novem mestu dobro ukoreninijo. Tudi junija sajene dvoletnice lahko zdaj posadite na stalno mesto.

V drugi polovici septembra bo že čas za vsakoletno delo s čebulnicami, ki nas bodo z živimi barvami razveseljevale prihodnjo pomlad. Prej jih bomo posadili, prej bodo spomladi zacvetele. Če bomo čebulnice sadili pozno jeseni, jih bomo morali dobro zaščititi pred mrazom z 10 cm debelo plastjo šote, listja ali smrečja, odstranili pa jo bomo, ko bodo poganjki že pokukali iz zemlje. Pazimo na globino saditve. Tulipani, velikocvetne hijacinte in narcise pridejo lepo do veljave v nasadih trajnic, narcise so priporočljive še posebno v tistih vrtovih, ki jih rad obišče voluhar. Pazite na prve hladne noči in pravočasno pospravite na varno tiste sobne rastline, ki ste jih imeli čez poletje zunaj. Sicer pa septembra posodovk še ne prestavljamo na toplo, ampak jih le ob morebitnih nočnih ohladitvah ustrezno zaščitimo.

Pravi čas je tudi za setev trave.

ZELENJAVNI VRT

Pozna zelenjava, kot je pozno zelje, zelena, por, pozno korenje, listni in brstični ohrovt ter drugo, naj ostane čim dlje na gredicah. Zemlja je še vedno topla, tako da lahko v prvi polovici meseca še sejemo motovilec in špinačo. Če imamo zelo sončno gredo, lahko še posejemo redkvico. Posadimo še nekaj sadik endivije, čeprav sadike ne bodo več zrasle v velike glave. Česen, posajen jeseni, je vedno močnejši od tistega, posajenega spomladi. A ne sadimo ga prekmalu, ampak šele konec oktobra, odvisno od vremena. Dokler je toplo, zorijo paradižniki, paprike, kumare in vse vrste vrtnih buč. Ko se nočna temperatura že nevarno spusti, pridelek na vrtu zavarujemo. V začetku meseca zori zadnja čebula. Iz zemlje populimo tudi česen in ga pospravimo tako, da se dobro osuši. Za hrano imamo zdaj še zadnje poletne solate, redkvice, redkve, kolerabice in špinačo. Pobiramo tudi prve jajčevce, endivijo in kitajsko zelje. Zdaj je glavna sezona zelja. Zorijo vse vrste in tisti, ki imate večje količine belega zelja, se že lahko pripravljate za kisanje. V tem času izkopavamo in pospravljamo krompir. Za delo si izberemo suh, topel dan, saj bodo gomolji čisti, brez oprijete zemlje. Gomolje na zraku še malo osušimo, potem jih pospravimo v klet.

SADNI VRT

Pravočasno začnemo obirati jabolka in hruške, saj prezreli plodovi niso primerni za skladiščenje. Odpadlo sadje poberemo in gnile plodove uničimo. Otresemo in osušimo orehe in lešnike. Zdaj je zadnji čas, da pri tleh izrežemo tiste poganjke malin, s katerih smo pobrali številne plodove, če tega doslej še nismo storili. Pri vsaki rastlini pustimo od 8 do 12 mladih poganjkov. Pri močno rastočih robidah pa pustimo od 4 do 6 mladih poganjkov. V začetku septembra lahko posadite gredo z jagodami. Močno jih pognojimo, novi in stari nasad, in zemljo pokrijemo z zastirko. Obrežemo breskve in jih poškropimo z galico ali katerim drugim pripravkom proti kodravosti. Sadilne jame za poznejše sajenje sadnih dreves ali vrtnih grmovnic lahko izkopljete in pripravite že sedaj, septembra. Potem ko ste jih izkopali, jih z ustrezno zemljo in dodatki znova zasujete, in sicer z mešanico rahle zemlje, komposta in založnega organskega gnojila.
Marjeta Hrovatin