Za domačo shrambo: sirupi iz cvetov
Bezeg je zacvetel in v zraku je omamen vonj. Shranimo čudovito bezgovo aromo v sirupu iz begovih cvetov, zdaj pa cveti tudi žajbelj, tudi iz njegovih cvetov pripravljamo krasen rožnati sirup, dodamo mu lahko tudi jagode. Bezgove cvetove nabiramo samo na čistem kraju, ob sončnem vremenu, ko so povsem razcveteni in je na njih rumenkast cvetni prah. Ta prah se izgubi, če bezgove cvetove peremo, zato jih le pregledamo, ali v njih morda tu in tam ne tiči kakšna žuželka.
Bezgov sirup
Sestavine: 30 bezgovih cvetov, 3 l vode, 40 g citronske kisline, 3 biolimone, 3 kg sladkorja
Očiščene bezgove cvetove potopimo v vodo, ki smo ji dodali citronsko kislino in na rezine narezane limone z lupino. Dobro premešamo in pustimo v hladnem in temnem prostoru 24 ur.
Naslednji dan tekočino precedimo, dodamo sladkor in temeljito premešamo. Vodo z bezgovimi cvetovi pustimo na hladnem še 24 ur, občasno premešamo.
Potem je sirup pripravljen, da ga pretočimo skozi gosto cedilo ali gazo v sterilne steklenice. Zapremo jih in shranimo na hladnem.
Sirup iz žajbljevih cvetov
Sestavine: 300 g žajbljevih cvetov, 3 l vode, 50 g citronske kisline, 2,5 kg sladkorja
Žajbljeve cvetove najprej na hitro operemo pod tekočo vodo, da odstranimo nečistočo in žuželke. V posodo damo vodo, žajbljeve cvetove in citronsko kislino. Posodo postavimo na štedilnik na srednje močan ogenj, pustimo, da se vse skupaj prekuha, potem pa jo odstavimo s kuhalne plošče. Posodo s tekočino pokrijemo in pustimo stati 24 ur. Naslednji dan tekočino precedimo skozi gosto cedilo v drugo posodo, dodamo sladkor in znova prekuhamo na šibkem ognju. Sladkor se mora povsem raztopiti, zato tekočino med kuhanjem nekajkrat premešamo. Vroči sirup vlijemo v sterilizirane steklenice in jih dobro zapremo. Sirup lahko uporabimo že takoj, ko se ohladi.
Žajbljeve cvetove je za pripravo soka najbolje nabrati, ko se šele začno odpirati, saj vsebujejo tedaj največ dragocenih sestavin za zdravje.
K reklami knjige o vrtnicah daj tale tekst in sliko: