Zdravnikov hišni obisk
V sedanjem času negotovosti zaradi epidemije korona virusa se naši bolniki pogosto pritožujejo, da so ambulante za družinsko medicino teže dostopne. Vstop v zdravstvene ustanove imajo bolniki brez kliničnih znakov, značilnih za okužbo COVID 19, vsi drugi pa so napoteni v tako imenovane COVID ambulante, kjer se poleg kliničnega pregleda opravi tudi testiranje na prisotnost virusa. Velik del komunikacije med zdravnikom in bolnikom je omejen na telefon in elektronsko pošto. Težave povzročajo tudi administrativna opravila, kot je predpisovanje redne terapije, predpis elektronskih napotnic ter različnih potrdil in obrazcev. Prejšnji teden pa so me poklicali svojci treh bolnikov, ki me že dolgo niso obiskali v ambulanti, ampak sem jih glede aktualne zdravstvene težave obiskal na njihovem domu bodisi sam bodisi skupaj s patronažno sestro. Zanimalo jih je, ali bi lahko zaradi poslabšanja kroničnega obolenja sploh prišel na obisk na dom in opravil pregled bolnika.
Hišne obiske sem z veseljem opravil, prej pa smo preverili, ali bi pri teh bolnikih lahko glede na bolezenske znake in morebitne stike z okuženimi osebami posumili na okužbo s COVID 19. Žal se je zaradi trenutnega epidemiološkega stanja v Sloveniji zmanjšala tudi pogostost ne nujnih obiskov na domu bolnikov.
PRVOTNA OBLIKA ZDRAVNIŠKEGA DELA
Hišni obisk je oblika posveta zdravnika z bolnikom zunaj ambulante. Najpogosteje je opravljen na bolnikovem domu. Spada med strokovna opravila zdravnika družinske medicine in je bil prvotna oblika zdravniškega dela, pozneje pa je zdravniška oskrba postala vedno bolj institucionalizirana ter vezana na zdravstvene ustanove. Kljub vsemu pa je hišni obisk zelo pomemben, ker izboljšuje sporazumevanje med zdravnikom in bolnikom in zdravniku omogoča vpogled v sestavo, naravo in delovanje bolnikove družine. Poleg tega zdravnik vidi tudi, v kakšnem okolju živi njegov bolnik.
Oblike hišnih obiskov
Glede na okoliščine poznamo več oblik hišnih obiskov. V sklopu zdravljenja na domu vodi zdravnik hude kronične bolnikov ter obdobne obiske starostnikov, invalidov in spremljanje umirajočih. Zdravnik bolnika obišče doma tudi, če ta zboli, doma pa potekajo tudi kontrolni pregledi, če bolnik ne more priti v ambulanto. Med vzroki prevladujejo vročinska in bolečinska stanja. Razloge, ki prispevajo k temu, da pri nekaterih skupinah prebivalcev zdravnik opravi hišni obisk, pri drugih pa ambulantni pregled, je treba pripisati bolnikovi starosti, njegovemu zdravstvenemu stanju, ali temu, da nima ustreznega prevoza. Včasih je razlog obiska tudi ocena socialnih razmer oziroma pregled zaradi ocene telesne okvare, invalidnosti ali potrebe po pomoči in postrežbi druge osebe.
Tudi težave v družini
Družine imajo tudi številne težave, ki niso zgolj medicinske narave. Prihaja do trpinčenja, zlorabe in zanemarjanja otrok in partnerjev. Potem so tu težave v šoli ter zloraba alkohola in drog. Zdravnik tedaj sodeluje pri reševanju problemov skupaj s socialno službo in drugimi sodelavci v zdravstvu. Bolnik in družina kličejo zdravnika takrat, ko se je doma porušilo družinsko ravnovesje in čutijo potrebo po posredovanju od zunaj. Zato je želja po hišnem obisku tudi klic na pomoč.
Med oblike hišnega obiska spada tudi nujni hišni obisk zaradi nujne medicinske pomoči. V tem primeru gre za nujno stanje ali celo življenjsko ogroženost bolnika. Tak obisk je lahko izpeljan tudi v ekipi nujne medicinske pomoči.
Kdaj in koliko obiskov
Čas in število hišnih obiskov določi zdravnik družinske medicine glede na bolnikovo zdravstveno stanje. V času odsotnosti izbranega osebnega zdravnika obisk v nujnih primerih opravi nadomestni zdravnik ali dežurni zdravnik. Zdravnik družinske medicine opravi večino hišnih obiskov v svojem delovnem času. Le redko pa je zaradi obilice dela ali ker je potrebna navzočnost svojcev, treba obiskati bolnika tudi zunaj delovnega časa. Redkeje zdravnik družinske medicine obišče svojega bolnika tudi v bolnišnici, v domu starejših občanov ali celo na javnem mestu.
Slovenija je po številu opravljenih obiskov izbranega družinskega zdravnika nekje v sredini evropske lestvice. Zaznati pa je, da se stroka v evropski družinski medicina znova nagiba k razvijanju učinkovitega in racionalnega sistema zdravljenja in oskrbe na domu, k temu pa veliko pripomorejo hišni obiski zdravnika. Zdravniki družinske medicine si želimo, da bi bilo teh obiskov kljub zdajšnjim težavam z virusom čim več.
Milan Rajtmajer, dr. med., spec. splošne in družinske medicine