Vrt v januarju
Ljubitelji rastlin imamo pozimi čas za načrtovanje novih zasaditev in priprave na novo sezono. Bližajo se toplejši meseci z daljšimi dnevi, ko bo dela toliko, da bi potrebovali deset, ne le dve roki, da bo vrt urejen, kot je treba. Takrat ne bo časa še za načrtovanje.
OKRASNI VRT
Redno pregledujemo uskladiščene gomolje gladiol in dalij, saj se lahko v vlažnem zraku razvijeta plesen in gniloba. Plesen se najprej pojavi na ostankih stebel. Če jo opazimo, prostor prezračimo in gomolje razporedimo tako, da se med sabo ne dotikajo, sicer se bo hitro razširila. Menjavanje sončnih dni in mrzlih noči je lahko usodno za zimzelene rastline. Ob močnem soncu oddajajo te rastline veliko vode, celo kadar zmrzuje, ker pa vode iz zmrznjenih tal ne morejo nadomestiti, se lahko posušijo. Pogosto mislimo, da jih je ugonobil mraz, v resnici pa jih je pomanjkanje vode. Tanka plast smrečja, jute ali vrečevine moč sončnih žarkov zelo zmanjša, s tem pa se seveda zmanjša tudi izhlapevanje vode iz rastline. Vsaj deset centimetrov debela plast listja ali šote, s katero pokrijemo tla pod zimzelenimi rastlinami, preprečuje, da bi tla ponoči globlje zmrzovala.
Kletne prostore, v katerih prezimujemo balkonske rastline in posodovke, v toplejših sončnih dnevih prezračimo. Ne pozabimo nanje; odstranimo uvele in odpadle liste, vsake toliko pa jih tudi zalijemo.
ZELENJAVNI VRT
Pregledujte ozimnico in sproti odstranjujte nagnite pridelke. Na vrtnih gredah imamo lahko še brstični ohrovt, kodrasto zelje, rdeči radič in motovilec. Če je greda pokrita in zaščitena pred snegom, lahko to zelenjavo ves čas koristimo. Por je treba pred hudim mrazom zaščititi v zavetnem zasipu ali hladni kleti. Korenine radiča, ki smo jih zasipali v posode z vlažnim peskom ali mivko, zdaj prenesemo v vlažen temen prostor, kjer bodo začele odganjati.
V zaščitenem prostoru ob ugodnih razmerah sejemo solato, zelje, zeleno in kolerabico. Pazimo le, da temperature ne padejo pod pet stopinj. Ta mesec v lončke na okensko polico še sejemo paradižnik, papriko in jajčevec. Konec meseca v zabojčke na oknu posejemo krešo za prvo solato.
Vse vrste ohrovta so bolj okusne, če jih dobi mraz, vendar pa so zmrznjeni listi veliko bolj krhki, zato jih, ko jih pobiramo, previdno zložimo v košaro in pustimo, da se počasi odtajajo. Kocene listnatega ohrovta pustimo na vrtu, ker zelo zgodaj odženejo mlade okusne poganjke. Če nam vreme dopušča, vsaj enkrat dobro premečemo kompostni kup, ki naj ne bo višji od enega metra.
SADNI VRT
Zdaj je pravi čas za sekanje izrojenega in obolelega sadnega drevja. S tem odstranimo iz sadovnjaka tudi mnoge škodljivce in povzročitelje rastlinskih bolezni, ki najdejo zavetišče na starem drevju. Z rezjo sadnega drevja nikar ne hitite, saj je januarja še hladno. Najprimernejši čas za rez je marec, ko je zunaj že kar prijetno toplo in resneje zadiši po pomladi.
Raje se posvetimo popravilu orodja, če je potrebno, po potrebi popravimo ograjo okoli sadovnjaka, preverimo, če mreže pred zajci in srnami še stojijo na pravem mestu okoli debel, predvsem pa sproti odstranjujmo sneg z drevesnih vej.
Avtorica: Marjeta Hrovatin