Kako se znebimo nadležnih polžev

14 maja, 2025
0
0

V zadnjih letih delajo so postali polži zares nadležni. Treba pa se je zavedati, da lahko le več ukrepov skupaj pomaga, da bo teh škodljivcev sčasoma na vrtu manj. Vsak ukrep posebej ne bo zalegel, tudi vsi skupaj pa v vlažnem vremenu ne bodo zadoščali. Vendar je smiselno vztrajati, saj se sicer polži spet razmnožijo za naslednja leta.

Kako si lahko na naravne načine pomagamo, da vsaj zmanjšamo škodo, ki jo povzročajo ti nadležni slinavci? Najprej moramo odstraniti tudi vsa možna skrivališča polžev. Tja se zatečejo čez dan, da se skrijejo pred soncem, ki ga ne marajo. Skrivališča so vse grmovnice in višje rastline v bližini zelenjavnega vrta. Tudi kompost ne sme biti preblizu naše zelenjave. Tudi neobdelana, zapleveljena sosednja zemljišča so idealna skrivališča za polže, zato se poskušajte dogovoriti s sosedom, da plevel pokosi. Drugače pa ob meji s takim zemljiščem zasadite katero izmed v nadaljevanju naštetih cvetlic, ki polžem smrdijo.

NABIRANJE POLŽEV

Nikar ne zmajujte z glavo. Nabiranje polžev se zelo dobro obnese, vendar se uspehi ne pokažejo takoj. V nekaj letih pa je teh škodljivcev resnično manj.

Kaj moramo še vedeti, da bo pobiranje čim uspešnejše? Polže pobiramo vedno zgodaj zjutraj, ko se še niso skrili v senco. Na potke postavljene deske so lahko zatočišče polžev, zato jih na vrtu nimamo, kljub temu pa koristijo pri pobiranju, saj se pod njih polži čez dan skrijejo, zato jih tam hitro najdemo.

Polži se čez dan skrivajo v živih mejah, senci prekrovnih rastlin, kompostu, tam jih lahko poiščemo in poberemo. Nekatere rastline, kot so žametnice, hoste in hren, polže zelo privlačijo, v njihovi bližini jih vedno najdemo in poberemo.

Lahko nastavljamo tudi rezine surovega krompirja, ki ga imajo polži zelo radi, skupaj z njimi zjutraj odstranimo polže pa tudi škodljive strune, ki delajo škodo na vrtu.

POLŽEM PREPREČIMO DOSTOP NA VRT

Med gredice ali okoli gredic ogroženih vrtnin in cvetlic nasujemo snovi, ki jim onemogočajo gibanje. Polži zaradi njih izločajo veliko sline in tudi slabijo, ne morejo pa prečkati te prepreke in naše vrtnine so zavarovane. Te snovi so kamena moka, žagovina, apnena moka. Plast snovi naj bo debela za širino dlani. Da bo zaščita učinkovita, moramo plast večkrat obnavljati, še posebno po dežju.

Listje nekaterih rastlin s svojim vonjem odvrača polže. To so: gozdna praprot, bezeg, vratič, preslica, rman in tuja ali klek. Nabiramo listje teh rastlin in ga uporabimo za zastirko okoli vrtnin, pomešamo ga tudi med slamo, če z njo zastiramo vrt.

SKODELICE S PIVOM

Polže zelo privablja pivo. Nalijemo ga do polovice v plastične posodice, ki jih zakopljemo na vrtu tako, da je rob posodice zravnan z zemljo. Polži se v pivu utopijo. Vendar jih privlači samo sveže in nerazredčeno pivo, zato moramo kozarce polniti vedno znova.

CVETLICE, KI ODGANJAJO POLŽE

Polže odvračajo s svojim vonjem tudi mnoge cvetlice. Te zasadimo ob robu vrta ali tam, kjer je mogoče, tudi po robovih gredic. Tam, kjer imamo na drugi strani plota visoko travo in plevel, če naš sosed ne vzdržuje svoje zemlje, si omislimo na meji ob plotu cvetlično gredico, nanjO pa posejemo katero izmed teh le cvetlic: kalifornijski mak, kapucinke, glavinec, kozmejo, vrtni ognjič, iberis ali grenik, grobeljnik, suhe rože statice, čebula in česen, žajbelj, timijan.

POSTAVIMO PREPREKE

Manjše gredice s posebno občutljivimi rastlinami lahko ogradimo s preprekami. V trgovinah lahko kupimo posebne plastične ograjice, ki so namenjene prav preprečevanjU vstopa polžem na naš vrt. Res je, da nakup ni poceni, vendar so te pregrajice trajne in delujejo, posebno če jih uporabljamo v kombinaciji z drugimi ukrepi.

KUPLJENA SREDSTVA

V trgovinah dobite tudi pripravke, ki pokončajo te škodljivce. Teh pripravkov ni treba trositi med ogroženimi rastlinami in po njih. So namreč zelo okusni za polže, zato jih sami poiščejo in se z njimi posladkajo. Ne potresemo jih neposredno po zemlji, bolje jih je natresti na plitve podstavke, na primer v pokrovčke od kozarcev za marmelado, tako ne pridejo v stik z zemljo, lahko pa tudi nadzorujemo, kdaj so jih polži pospravili in je treba nasuti nov odmerek. Uporabljamo za druge živali nenevarne pripravke, saj lahko sicer nehote škodujemo tudi pticam in domačim živalim.

Veliko koristnih nasvetov za vrtnarjenje boste našli v knjigi Vrtnarimo z Mišo Pušenjak. Polistajte s klikom na: https://zalozba.kmeckiglas.com/vrtnarimo-z-miso-pusenjak/