Da bodo vrtnice v vazi čim dlje lepe

26 maja, 2025
0
0

Vrtnice za v vazo lahko v času, ko cvetijo, narežemo zase ali z njimi koga obdarimo. Da bodo v vazi trajale čim dlje, je dobro upoštevati nekaj pravil. Vedno režemo z ostrimi vrtnimi škarjami, ki stebel ne drobijo. Vse cvetje, tudi vrtnice, nabiramo zgodaj zjutraj, ko so še dobro oskrbljene z vodo.

Poleti, ko je suša, vrtnico večer prej zalijemo. Kropljenje z vodo ni zalivanje. Zalivanje pomeni vsaj 10 litrov na vrtnico, ki raste na gredi. Zalivamo naravnost v zemljo z vodo, ki ima temperaturo okolice, kar pomeni, da jih ne spravljamo v stres s hladno vodo iz cevi, priključene na vodovod.

TAKOJ  V VEDRO Z VODO

Izbiramo cvetove, ki so začeli razmikati venčne listke, in cvetove, ki še niso povsem razprti. Odrezani poganjek takoj postavimo v vedro z vodo. Vedro in voda morata biti čista.

Odrezane vrtnice prinesemo do mize, kjer smo že pripravili vazo. Vsako steblo s cvetom pomerimo ob vazi in presodimo, do katere višine bo potopljeno v vodo. Prikrajšamo ga in osmukamo z njega vse spodnje liste, ki bi bili sicer v vodi.

Steblo odrežemo na pravo dolžino tako, da je rezno mesto med rezanjem potopljeno v vodo.

To delamo zato, da v sveže odprte prevodne poti ne potegne zraka. Zračni mehurček v prevodnih kanalih povzroči embolijo in pretok vode se v njih prekine.

Rezati trda stebla z nožem je nevarno. Vzemimo škarje. Ne tistih za papir, te bomo zvili, ali tistih za pečenega piščanca, ki bolj mesarijo kot režejo. Najboljše so čiste in ostre vrtnarske škarje, ki napravijo lep, gladek rez. Odrežemo postrani.

NATOČIMO JIM MLAČNO VODO

Vrtnice ne marajo mrzle vode. Hitra temperaturna sprememba s sobnih 22 stopinj na 8 stopinj iz hladnega vodovoda je za živo cvetje temperaturni šok. Ta zmoti življenjske procese in krajša življenje. Ko točimo vodo v vazo, naj bo za vrtnico mlačna, lahko tudi tako topla, kot jo mladi starši pripravijo za kopanje dojenčka. Vode naj bo v vazi čim več! Od drugega rezanega cvetja se vrtnica razlikuje po tem, da je zanjo lahko vaza polna vode.

Pri vazi moramo skrbeti za čistočo in biti pri tem malenkostni. V vazi, v kateri se je usmradila voda, se je to zgodilo zaradi drobnoživk, ki so se preveč razmnožile.

Če vaze po uporabi ne očistimo natančno, bodo v ostankih nečistoče drobni organizmi prešli v mirovanje in se zbudili takoj, ko bodo spet zaliti z vodo.

Vrtnice ne marajo nečiste vode in juhice s tistim obupnim vonjem. Vodo zamenjamo vsak dan. Vsak tretji dan ob menjavi vode stebla znova prirežemo. Zgodbe, da naj bi konice stebel pomakali v krop, pozabite. Koristne so pri cvetju, ki ima v sebi veliko mlečka, tega pa vrtnice nimajo.

Tako kot drugi šopki tudi vrtnice potrebujejo mirno in svetlo okolje. Ne prepiha ne neposrednega sonca. Etilen je plin, ki ga sprošča zrelo sadje in ki je tudi v cigaretnem dimu. Je snov, ki pospeši razvoj plodov in staranje cvetov. To pravzaprav pomeni, da ni dobro imeti cvetnega šopka na mizi skupaj s posodo jabolk.

Vir: Matjaž Mastnak, Vrtnice – Gojenje in sorte (Založba Kmečki glas)

Več o sortah vrtnic, njihovi vzgoji in negi najdete v knjigi Matjaža Mastnaka Vrtnice – gojenje in sorte. Polistajte knjigo s klikom na: https://zalozba.kmeckiglas.com/vrtnice-gojenje-sorte/