Porabimo bučke in zadnje češnjeve paradižnike
Mediteranski špageti pa so prijetna jed polnega okusa, pripravljena v nekaj minutah. Če želite, lahko dodate tudi nekaj oljk ali pinjol in morda na koncu potresete drobtine. Pri tem receptu boste tako porabili tudi zadnje češnjeve paradižnike, ki so še na vrtu.
Bučkina poletna solata s sirom
Sestavine (za 4 osebe): 3 manjše bučke, 200 g poltrdega sira, 3 stroki česna, poper, sol, 3 žlice oljčnega olja, 1 žlica kisa, sol, poper
V širšem loncu ali kozici pristavimo približno 1 l vode. Medtem bučkam odrežemo konce, jih po dolgem razrežemo na rezine, te pa na rezance ali paličice. Ko voda v loncu zavre, jo posolimo z žličko soli in bučne palčke stresemo v krop, da jih blanširamo. Pokrijemo. Ko voda znova zavre, bučke takoj vzamemo iz kropa, preložimo na krožnik in povsem ohladimo.
Za polivko v kozarcu pomešamo oljčno olje in kis ter to začinimo s ščepcem soli in drobnim ščepcem popra. Med hlajenjem narežemo sir na podobno velike paličice, kot smo narezali bučke. Česen sesekljamo.
V servirni skledi pomešamo povsem ohlajene bučke, sir in česen. Vse prelijemo s prelivom ter narahlo in previdno premešamo. Pokrijemo in postavimo v hladilnik za pol ure, nato postrežemo kot osvežilno solato ob mesu z žara.
Pazite, da bodo bučke zares ohlajene, preden jih pomešate s sirom. Lahko se zgodi, da se zaradi neučakanosti sir delno stopi in sprime v gmoto z mlačnimi bučkami, tako da paličic ni mogoče spraviti narazen.
Različica: Polivko lahko tudi spreminjate, jabolčni kis na primer zamenjate s sokom limone, ki se imenitno ujame z okusom bučk. Polivko lahko začinimo s peteršiljem, dodatno okrepimo z drobnjakom in odišavimo s pehtranom, kar so najosnovnejši dodatki.
Mediteranski špageti
Sestavine: 220 g špagetov, ekstra deviško oljčno olje po okusu, 2 nageljnovi žbici, 3 sušeni paradižniki v olju, 3 inčuni v olju, 1 žlica vloženih kaper, 1 feferon, 120 g češnjevih paradižnikov, 2 žlici paradižnikove mezge, sol po okusu, 1 vejica peteršilja
Na ogenj pristavimo veliko vode in takoj, ko začne vreti, posolimo in stresemo vanjo špagete ter jih skuhamo, tako da bodo še čvrsti na ugriz. Ne pozabite pustiti ob strani skodelice vode ki je ostala od kuhanja špagetov, uporabili jo boste na koncu, ko boste dušili testenine. Omako pristavimo na ogenj približno takrat, ko damo kuhati testenine (kuha se približno 10 minut). V nepregorno ponev vlijemo ekstra deviško oljčno olje, dodamo stroke česna (strteali cele, da jih lahko na koncu odstranimo), inčune, kapre, sesekljani feferon in sesekljane posušene paradižnike. Kuhamo nekaj minut, nato dodamo na četrtine ali polovičke narezane češnjeve paradižnike, malo paradižnikove mezge, ščepec soli in dobro zajemalko vode za kuhanje testenin.
Omako kuhamo od 5 do 6 minut na močnem ognju. Na koncu dodamo sesekljan peteršilj. Ko so testenine skuhane tako, da so še čvrste na ugriz, jih samo stresemo v omako, premešamo in malo prepražimo v ponvi in ponudimo.