Sindrom suhega očesa
Težave s suhim očesom lahko močno vplivajo na kakovost življenja, pomembno je, da jih pravočasno prepoznamo in ustrezno zdravimo. Če ne ravnamo pravilno in težavam ne namenimo ustrezne pozornosti, to sčasoma lahko vodi v poškodbe površine očesa.
Solze so zelo pomembne, saj oči varujejo, jih vlažijo, preprečujejo vnetja na roženici in z njene površine splavljajo tujke ter jo tako varujejo pred poškodbami. Pri suhih očeh je nastajanje solz zmanjšano, zato se mehki deli očesa (veznica, roženica) hitro izsušijo. Lahko pa je vzrok suhih oči nepravilen solzni film, pri tem je količina solz sicer zadostna, vendar sestava solz ni ustrezna. Ker solze oči vlažijo in varujejo ter omogočajo jasen vid, so suhe oči zato bolj izpostavljene dejavnikom okolja.
Suho oko se kaže različno
Suhe oči so pogostejše pri starejših ljudeh, še posebno ženskah ter tistih, ki imajo bolezni vezivnega tkiva, Sjögrenov sindrom, se zdravijo z estrogeni ali zdravili za zniževanje krvnega tlaka, diuretiki, hormonskimi kontraceptivi, antidepresivi. Suhe oči lahko povzroči tudi prehrana z nizko vsebnostjo omega-3-maščobnih kislin, pomanjkanje vitamina A ali pa se pojavi po očesnih operacijah.
Simptomi suhih oči se navadno pojavljajo na obeh očesih. Značilne so pekoče bolečine in zbadanje v očeh, pordele, razdražene oči, občasno pretirano solzenje, občutek tujka v očeh, slabo prenašanje kontaktnih leč. Oteženo je lahko gledanje televizije, delo z računalnikom, oči so pretirano občutljive na cigaretni dim, prah, veter, utrujenost oči se pojavi že po krajšem branju. Nekateri občutijo celo močan pritisk ali bolečino v očesu, kar je posledica stresa, ki ga doživljajo žleze vek in veznice. Celo čezmerno solzenje je lahko simptom suhih oči. To se zgtodi, kadar solzna tekočina ni primerna in se slabo porazdeli po očesu. Roženica postane preveč suha, kar povzroči še večje nastajanje tekočine v solznih žlezah, ki pa po svoji sestavi ni primerna in ne obstane na površini očesa. Pomemben znak je tudi preobčutljivost na svetlobo. Takšna preobčutljivost se pojavi, ko je roženica že poškodovana. Tako stanje lahko povzroči tudi splošno poslabšanje vida.
Zdravljenje
Sindrom suhega očesa je večinoma kronična bolezen s številnimi vzroki, ki jih navadno ne moremo popolnoma odpraviti. Imamo pa veliko možnosti za lajšanje težav in preprečevanje hudih okvar očesne površine. Potreben je pregled pri oftalmologu, ki ugotovi, katera izmed plasti solznega filma je poškodovana ali nezadostna, ter glede na to predpiše ustrezno terapijo. Uspešnost zdravljenja je odvisna tudi od tega, ali bolnik upošteva navodila očesnega specialista. Zelo pomembno je, da bolnik pri zdravljenju vztraja. Zdravljenje poteka z uporabo umetnih solz, z njimi nadomeščamo tekočino, ki jo očesna sluznica potrebuje za normalno delovanje. Priporočljiva je uporaba umetnih solz brez konzervansov, v hujših primerih pa še vlažilnih mazil za oko. Umetne solze v obliki kapljic so zelo podobne človeškim solzam in jih lahko uporabljate brez zadržkov. Pogostost uporabe je odvisna od stopnje resnosti simptomov. Kapljice ne zmanjšujejo nastajanja naravnih solz. Z manjšim operativnim posegom je možna prekinitev iztekanja solz skozi solze kanalčke s posebnimi čepki.
Pri napredovalih boleznih se uporabljajo protivnetna zdravila. Oftalmolog vam za odpravljanje težav z očmi lahko predpiše tudi lokalno protivnetno terapijo in priporoča povečan vnos hranil, bogatih z omega-3-maščobnimi kislinami. Omega-3-maščobne kisline dokazano omilijo očesno vnetje, saj vplivajo na metabolizem vnetnih dejavnikov. Čim bolj se je treba izogibati delu z računalnikom, kajenju, suhem zraku v prostorih, klimatskim napravam in kozmetičnim preparatom, saj lahko poslabšajo stanje. Če uporabljate kontaktne leče in imate težave s suhimi očmi, se glede izbire kontaktnih leč čim prej posvetujte s svojim oftalmologom. Pri tem bodite pozorni na odločilne lastnosti leč, kot so hitro vpijanje vlage, počasno oddajanje vlage in najvišja stopnja prepustnosti za kisik. Na splošno pa je za zdravje oči pomembna tudi redna higiena vek v povezavi z rednim umivanjem obraza in lasišča. Pri tem uporabljajte tople obkladke na vekah, masirajte veke in uporabljajte posebne krpice za čiščenje vek.
Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine