Vrt v septembru
Poletne vročine ni več. Jutra spremljajo prve jesenske megle. Temperatura med hladnimi nočmi in prijetno toplimi dnevi je velika. V vse krajših zgodnje jesenskih dneh začnejo cveteti dalije in svetlikajo se tudi že jesenske japonske anemone. Na vrtu imamo veliko dela; les drevja in grmovnic zdaj zori in se pripravlja na mrzlo zimo. Če smo ga pozno poleti gnojili z dušikom, se proces zorenja prestavi na poznejši čas, kar lahko povzroči, da rastline pozimi pomrznejo.
OKRASNI VRT
Presajamo in delimo trajnice. Gredice pripravimo za pomladne cvetlice. Odstranimo odmrle enoletnice, ki so cvetele poleti. Sadimo čebulice zvončkov, tulipanov, narcis, žafranov in hijacint. Spomladi in poleti cvetoče trajnice v tem obdobju dozorevajo in zdaj je primeren čas, da jih presadimo. Trajnice, ki jih presadimo, obrežemo na novem mestu, in sicer 15 do 20 cm nad zemljo, da vidimo, kaj in kam smo posadili. Dobro je, da si naredimo načrt.
Samosevce poletnih dvoletnic, ki jih tudi najdemo na vrtu, zdaj razsadimo na grede.
Zdaj je zadnji čas za sajenje in presajanje zimzelenih rastlin. To so pušpani, rododendroni, lovorikovci in številni iglavci. Za vse je zgodnja jesenska saditev najboljša. Lahko še režemo igličaste žive meje.
Občutljive posodovke, denimo okrasni kristavec, je treba proti koncu meseca že postaviti v zavarovan prostor, oleander, kamelija in lovor pa so nekoliko bolj odporni.
ZELENJAVNI VRT
Sejemo motovilec, špinačo, redkvico, zimsko solato. Sadimo zimski česen (vse do oktobra – posadimo ga tudi med vrtnice in jagode, preprečili bomo bolezni slednjih), spomladansko zelje, rabarbaro. Konec meseca poberemo še zadnje plodove paprike, paradižnika, kumar, jajčevcev, buč.
Več preberite v 36. številki Kmečkega glasa