Herbarij, zbirka posušenih rastlin

4 maja, 2020
0
0

Pomlad se je razcvetela v vsej svoji lepoti in kljub obilici dela v tem času si boste tu in tam privoščili kakšen krajši izlet ali malo oddiha. Že v bližini domače hiše je na travniku veliko cvetov in zanimivega zelenja, iz tega s lahko ustvarimo lepo zbirko posušenih rastlin. 

Ob njej se bomo zavedeli, koliko lepega je v naravi in ob dopisovanju podatkov zvedeli tudi marsikaj o posameznih rastlinah. Urejanje take knjige posušenih rastlin je priložnost, da se sprostimo in umaknemo od dela v svoj svet, obenem pa se zavemo vse lepote rož in rastlin v okolici, ki jih vsak dan skoraj ne opazimo več.  Raziskujmo ta svet skupaj z otrokom, ki se bo tako zabaval in učil obenem. Lahko si sestavimo herbarij iz dišečih rastlin ali pa iz teh, ki rastejo samo na našem območju. Možnosti je veliko, pomlad je tu in poletje je pred vrati!

Rastline ne smejo oveneti

Pri nabiranju je treba upoštevati nekaj preprostih pravil. Najprej je to pravilno nabiranje: s seboj vzamemo več polivinilastih vrečk na zadrgo, v katere bomo shranjevali rastline, za občutljivejše pa nam bo prišla prav košara s širokim dnom. Dno te prekrijemo s plastjo polivinila, na katero bomo polagali nabrane rastline in jih nato prekrili še z eno plastjo, da ne bodo ovenele. Rastline nabiramo popoldan  v suhem vremenu, saj je pomembno, da za stiskanje niso vlažne, da pozneje ne bomo imeli težav s plesnijo.

Stiskanje med listoma papirja

Stiskanje rastlin ni zahtevno opravilo: rastlino lepo položimo med dva lista papirja, časopisa, pivnik ali drug vpojni material in ju obtežimo s knjigami ter damo v suh in zračen prostor. V naslednjih dneh redno pregledujemo, kako se rastline sušijo, in menjavamo papir, če pri sušenju oddajajo veliko vlage – tako preprečimo nastajanje plesni.

Obstajajo tudi posebne stiskalnice, ki  jih lahko, če ste bolj spretni, izdelate sami ali pa kupite, uporabljajo se predvsem za stiskanje rastlin z debelejšimi stebli, popki ali  cvetovi. Če jih ni mogoče stisniti, jih prej nekoliko pritisnemo z roko ali pa kakšen popek prerežemo na polovico. Nikar rastlin ne stiskajte v knjigah, ker lahko marsikatera izloči sok, ki bo obarva strani, zaradi tekočine pa se bodo strani v knjigi tudi nagubale. Rastline razporedimo dva centimetra narazen, da se ne ob sušenju bodo dotikale, prekrivale ali poškodovale.

Herbarij se polni

Posušene rastline previdno vzamemo iz stiskalnice in jih s prosojnim lepilnim trakom nalepimo v  herbarijski zvezek. Vsakega opremimo s podatki o rastlini, nabiralcu, datumu nabiranj in rastišču, dopišemo lahko še kaj zanimivega o rastlini. Če izdelujemo herbarij skupaj z otrokom, poiščemo z njim tudi podatke, jih izberemo zapisujemo in se z njim pogovarjamo o rastlini, da si bo tako mimogrede veliko zapomnil.

Rastline lahko shranimo tudi pod folijo v posebni herbarijski mapi, ki so naprodaj v trgovinah. Herbarij je lep in prav nič drag konjiček, ki bo obogatil naše življenje, pa tudi otroku nevsiljivo razširil njegov pogled na naravo.

Rastline pa lahko tudi samo posušite. S posušenimi izdelajte voščilnice ali sestavite slike, ki bodo uokvirjene lepo poživile in okrasile prostor doma.