Glivična okužba kože in nohtov
Glivične okužbe kože in nohtov so med najpogostejšimi boleznimi, ki jih povzročajo glive iz skupin saprofitov, dermatofitov in kvasovk. Ugodne razmere za razvoj glivičnih okužb omogoča vlažno in toplo okolje.
Glivične okužbe imenujemo tudi mikoze in so lahko površinske (na koži, sluznici in nohtih) ali pa globinske (prizadeti posamezni organi). Površinske so dolgotrajne in za razliko od globokih ne ogrožajo bolnikovega življenja. Glivične okužbe nohtov imenujemo tudi tudi onihomikoza in so zelo trdovratne okužbe, ki ne izzvenijo same od sebe.
Kako se okužimo
Za glivične okužbe smo različno dovzetni. Kronični bolniki, na primer tisti s sladkorno boleznijo ali pa bolniki, ki imajo zmanjšan imunski odgovor, so bolj prizadeti. Glivične okužbe kože so vedno pogostejše, to je posledica večje uporabe širokospektralnih antibiotikov. Nekatere vrste gliv živijo na živalih tako, da pride do okužbe po stiku z okuženo živaljo. Zaradi tega so te okužbe pogoste pri veterinarjih, kmetih ter pri lastnikih domačih živali v mestnih okoljih. Opozoriti je treba, da lahko bolezen prenašajo tudi na videz zdrave živali. Nekatere glivice živijo v zemlji in človek se okuži pri delu z njo.
Druga skupina gliv pa živi na človeku in okužba se prenaša z neposrednim stikom ali posredno s skupno uporabo okuženih predmetov, na primer v športnih objektih, zdraviliščih in hotelih. Med kvasovkami, ki povzročajo bolezen, je pri človeku najpomembnejša kandida. Kvasovke so na koži večine ljudi, ob ugodnih razmerah se namnožijo in povzročijo bolezen. Klinični znaki okužbe z glivami na koži so lahko različni. Najpogostejša so rdeča luščeča žarišča. Večjih težav ne povzročajo, razen srbenja. Velikokrat se pojavijo v dimljah, pri debelejših ljudeh pa v pregibih spodnjega dela trebuha na zadnjici in stopalih. Pogosto opažamo manjše pordele luščeče spremembe med prsti nog. Včasih se pojavijo tudi manjši mehurčki. Glivična okužba nohtov se po navadi začne na prostem delu nohta in se počasi širi na ves noht. Če so spremembe obsežne, je lahko uničen ves noht.
Okužbe lasišča so pogostejše pri otrocih. V lasišču so vidna dobro omejena okrogla luščeča se središča. Pogosto se na teh mestih razvijejo gnojna žarišča.
Zdravljenje glivic
Zdravnik največkrat že na podlagi kliničnega pregleda postavi ustrezno diagnozo. Dermatolog lahko odvzame vzorce kože, nohta ali las in jih pošlje v laboratorij, da bi natančno ugotovili povzročitelja vnetja. Žarišča se lahko pregledajo tudi z uporabo ultravijolične svetlobe in ob okužbi opazimo značilno fluoresciranje povzročitelja. Za zdravljenje se predpisujejo mazila, geli in raztopine, ki vsebujejo proti glivično zdravilo in se nanašajo na kožo enkrat do dvakrat na dan. Za težja obolenja je potrebno sistemsko zdravljenje z zdravili, ki jih bolnik zaužije ali pa dobi v obliki infuzije.
Za zdravljenje okužbe nohtov uporabljamo zdravilne lake ali obliže. Nohte lahko zdravimo v ciklih z zdravili v obliki tablet. Zdravilo se kopiči v nohtih in koži in ostane tam več mesecev. Glivično vnetje kože in nohtov ni le estetska okvara, temveč lahko vodi v nastanek resnih vnetij, ran in celo gangrene zato je potrebno vztrajno in dolgotrajno zdravljenje.
Priporočljivo je nositi bombažne nogavice, ki jih je treba menjati vsak dan, in široko, udobno usnjeno obutev, ki se po nošenju prezrači. V lekarni si kupite antimikotični prašek, s katerim boste razkužili notranjost čevljev, in kozmetična sredstva za umivanje nog s kislim PH. Po umivanju nog je treba noge dobro posušiti, posebno med prsti. Za pedikuro okuženih nohtov pa je treba uporabljati pilico za enkratno uporabo.
Milan Rajtmajer, dr. med., spec. splošne in družinske medicine