Strije – trakasto stanjšanje kože
Mlajšo bolnico zelo moti pojav trakastih sprememb po bokih, stegnih in zadnjici. Spremembe je opazila pred približno dvema mesecema. Ima občutek, da še vedno nastajajo, ob tem pa starejše spremembe bledijo. Spremembe jo estetsko zelo motijo, boji pa se tudi, da so znamenje kakšnega resnejšega hormonskega obolenja.
Pred letom dni se je odločila, da bo začela hujšati zaradi prevelike telesne teže, in v pol leta ji je uspelo shujšati za osemindvajset kilogramov. Sicer ne jemlje nobenih zdravil, prav tako pa ne uživa zeliščnih pripravkov. Na prijateljičin nasvet je uporabila nekakšne kreme za kožo, za zdaj še brez uspeha. Počuti se dobro, odkar je shujšala, je zdrava. Rodila je pred dvema letoma. Podobne spremembe na koži naj bi v mladosti imeli tudi njena mama in babica. Bolnica je priložila tudi fotografijo omenjenih sprememb. Na koži se vidijo številne bele in roza trakaste spremembe različnih dolžin. Izpuščajev ali drugih sprememb na koži ni opaziti. Dogovorila sva se za obisk v ambulanti, kjer se bova pogovorila o rešitvi njene zdravstvene težave.
Kaj so strije
Strije so trakasta stanjšanja kože, ki nastanejo zaradi najrazličnejših vzrokov. Te spremembe nastanejo večinoma pri zdravih ljudeh, ker se poškoduje vezivno tkivo ob prehitrem raztezanju kože. Pri enakomernem in dlje trajajočem napenjanju kože namreč popustijo elastična vlakna ter nastanejo vzporedno potekajoči trakovi. To ne povzroča bolečine, kožne spremembe pa so sprva rožnate barve in nato v enem ali dveh letih postanejo blede. Najpogosteje se pojavijo v obdobjih hitre rasti in naglega pridobivanja telesne teže, na primer med puberteto ali med nosečnostjo.
Vpliv dednosti
Zelo pomemben dejavnik pri nastanku strij je dednost. V dedni zasnovi je tudi zapis o kakovosti kože in njenega vezivnega tkiva. Strije lahko nastanejo tudi pri vrhunskih športnikih in boljših rekreativnih športnikih zaradi močnih ponavljajočih se gibov. Pri športnikih lahko nastanejo te spremembe tudi zaradi uživanja raznih preparatov, ki se uporabljajo za pridobitev mišične mase, telesne moči in za oblikovanje telesa. Med zdravili, ki lahko povzročajo nastanek strij, je najpogosteje omenjeno jemanje kortikosteroidov in nekaterih drugih hormonskih preparatov. Težave lahko povzročijo tablete in mazila, ki vsebujejo kortikosteroid. Pri tumorjih nadledvične žleze, ki izločajo kortizol, se prav tako pojavijo trakaste kožne spremembe. Strije so najpogosteje vidne na nadlahteh, ramenih, prsih, trebuhu, bokih in zadnjici.
Preprečevanje in odpravljanje strij
Deloma lahko preprečimo nastajanje strij sami. Priporočljivo je, da se izogibamo hitremu zvečanju ali zmanjšanju teže, odsvetuje se dolgotrajna uporaba mazil, ki vsebujejo kortikosteroide, izogibati se je treba dehidraciji in pretiranemu pitju kave in alkohola. Priporočljiva je hrana, bogata z beljakovinami, minerali in vitamini, z manj maščobami in sladkorja. Ženskam se svetuje uporaba nedrčka med nosečnostjo in športno dejavnostjo. V lekarni je mogoče dobiti tudi kremo proti strijam, vendar so si strokovnjaki zelo različnih mnenj glede njihove učinkovitosti.
Če koga strije zelo motijo zaradi nelepega videza, je prav, da obiščejo svojega izbranega osebnega zdravnika, ki bo opravil natančen klinični pregled in ugotovil najverjetnejši vzrok za nastanek neljubih kožnih sprememb. Če ni v ozadju nekega resnega obolenja, bo predlagal, kako težave najprimerneje odpraviti. Nekatere strije izginejo same po določenem obdobju, sicer pa zelo učinkovitega zdravljenja strij ne poznamo. Poleg različnih krem, ki vsebujejo vitamine, ali pa kakavovo maslo, v zadnjem času estetska medicina uporablja frakcijski laser, terapijo z radiovalovi, tehnologijo LED in pa mikroabrazije (natančno luščenje površine strij).
Posamezne tehnike se lahko med sabo dopolnjujejo, vendar imajo tudi nekatere stranske učinke in se je treba, preden se odločimo zanje, posvetovati s strokovnjaki na tem področju. Strije je mogoče odstraniti tudi s kirurškim posegom, z njim trajno izginejo. Poudariti pa je treba, da gre pri prej omenjenih metodah za kozmetične postopke v dermatologiji in estetski kirurgiji, ki so samoplačniški. Torej so pri preprečevanju nastanka strij najpomembnejši preventivni ukrepi, ki smo jih omenili, in zdrav način življenja.
Milan Rajtmajer, dr. med., spec. splošne in družinske medicine