Vnetje srednjega ušesa
Vnetje srednjega ušesa je bolezen, ki nastane zaradi slabe prezračenosti votline srednjega ušesa in zaradi okužbe srednjega ušesa z mikroorganizmi. Votlina srednjega ušesa, ki je sicer napolnjena z zrakom, se ob večjem vnetju napolni s tekočino ali gnojem, začne pritiskati z notranje strani na bobnič in s tem povzroči bolečino.
Vnetje srednjega ušesa je pogosto pri otrocih. Pri nekaterih osebah se tudi večkrat ponovi. Mikroorganizmi pridejo v srednje uho iz nosu in žrela po cevčici, ki jo imenujemo Evstahijeva tuba. Ta je odgovorna za nemoteno čiščenje srednjega ušesa in normalen sluh. Pomembno je, da je prehodna, in ni zamašena.
Kdaj obiskati zdravnika
Vnetje srednjega ušesa pogosti sledi vnetnim procesom v zgornjih dihalih. Klinični znaki vnetja srednjega ušesa so bolečina v ušesu, povišana telesna temperatura, slabši sluh na strani prizadetega sluhovoda, pojavi se občutek šumenja v ušesu ali pa polnega sluhovoda, znaki spremljajočega prehlada pri otrocih pa tudi razdražljivost, jok in bruhanje. Če se predre bobnič, se pojavi gnojni izcedek iz sluhovoda.
Kadar se pojavijo omenjeni bolezenski znaki, je treba obiskati zdravnika, ki bo opravil natančen klinični pregled. S posebnim instrumentom, imenovanim otoskop, pregleda zunanji sluhovod in bobnič. Izključiti je treba vsa druga obolenja, pri katerih je prisotna bolečina v okolici sluhovoda.
Zdravljenje in zapleti
Za zdravljenje vnetnih procesov, ki jih povzročajo bakterije, predpišezdravnik antibiotike. Antibiotično zdravljenje traja od 7 do 10 dni. Bolnikovo zdravstveno stanje se zelo hitro izboljša, vendar je pomembno, da jemlje zdravilo do konca predpisanega obdobja. Poleg antibiotika predpiše zdravnik tudi zdravilo za lajšanje bolečine in zniževanje telesne temperature ter kapljice za nos, ki zmanjšujejo oteklino nosne sluznice in izboljšajo prezračenost srednjega ušesa. Če vnetja ne zdravimo, lahko nastane trajna okvara sluha.
Če po dveh do treh dneh terapije ni izboljšanja, je potreben kontrolni pregled pri zdravniku zaradi izključitve morebitnih zapletov, zamenjave antibiotične terapije ali pa je potrebno bolnika napotiti k specialistu v bolnišnico.
Zapleti vnetja srednjega ušesa so motnja sluha, meningitis, gnojna vnetja v lobanji, vnetja mastoida in labirinta ter prizadetost posameznih možganskih živcev.
Kako si pomagamo sami
Kako si lahko pri vnetju pomagamo sami? Poskrbeti moramo za prehodnost nosu, posebno pri otrocih. Ob povišani telesni temperaturi moramo uživati dovolj tekočine. Potreben je počitek in zaščita ušesa pred vetrom. Nikakor ne smemo vlivati ničesar v sluhovod, na primer raznih toplih olj. Natančno upoštevamo vsa navodila zdravnika. Ostanki vnetja, tekočina v srednjem ušesu in slabši sluh lahko vztrajajo še nekaj tednov. Podobno je tudi z oteklino sluznice v nosno žrelnem prostoru.
Preventivno lahko pri otrocih zmanjšamo možnost, da bi zboleli za vnetjem srednjega ušesa, s tem da preprečimo možnost prehladov, mati naj skuša otroka čim dlje dojiti, in ne hraniti po steklenički, ter otrok ne izpostavljamo prepihu in cigaretnemu dimu. Otroka čim prej naučimo pravilnega usekovanja nosu.
Vnetje srednjega ušesa ni vnetje sluhovoda
Vnetje srednjega ušesa moramo ločiti od vnetja zunanjega sluhovoda. Pri tem vnetju je vneto območje od vhoda v sluhovod pa do bobniča. Povzročitelji vnetja so mikroorganizmi. Pogosto pa je razlog tudi v mehanskem draženju sluznice sluhovoda z različnimi tujki in poškodbe stene sluhovoda zaradi uporabe ušesnih vatiranih palčk. Zdravljenje poteka z antibiotičnimi kapljicami za uho. Pri tej vrsti vnetja je manj zapletov. Mogoče pa je tudi, da se sočasno vnameta zunanji sluhovod in srednje uho.