Koristno je, če prečistimo telo
Vsak čas ima svoj čar in prav je, da v decembrskih dneh kar se da uživamo v prazničnem ozračju in dobri hrani. Naravni življenjski ritem pa ima vedno svoje ravnotežje, zato je dobro, da po obilni hrani telo uravnotežimo in ga prečistimo. Za to se ni treba lotevati strogih diet, pač pa telesu omogočimo, da se prečisti naravno.
Najprej izločimo iz hrane nekatere pijače in živila, da bomo bolj učinkovito razbremenili organizem in bo čiščenje potekalo samodejno: to je predvsem alkohol pa kava, črni čaj, jedi iz bele moke, beli riž, mleko in sladkor. Najbolj naraven način, da prečistimo telo, je pitje navadne čiste vode. Pitje vode pospeši delovanje prebavnega sistema, pripomore k učinkovitemu vsrkavanju hranil ter pomaga odstranjevati strupene snovi iz telesa, zato ima odločilno vlogo pri razstrupljanju. Saj veste, tudi pozimi naj ne bili popili manj kot dva litra tekočine na dan, od tega naj bo čim več vode ali zeliščnih čajev.
Kozarec vode z limono
Jutro začnemo z kozarcem vode, v katerega stisnemo polovico limone. Voda z limono je še posebno koristna zjutraj, saj spodbudi presnovo, obenem pa začnemo že zjutraj s pitjem vode, ki ga potem po kozarcih nadaljujemo ves dan. Jetra so pomemben organ v našem telesu, saj neprestano čistijo kri in skrbijo, da iz nje izločajo strupe in toksine. Če postanejo jetra preobremenjena, se njihovo delovanje poslabša, to občutimo s slabim počutjem, počasno prebavo, pomanjkanjem energije, utrujenostjo, na koži se lahko pojavijo izpuščaji ali pa občutimo srbečico. Voda z limonovim sokom ne le pospešuje presnovo, je vir vitamina C in pripomore k čiščenju jeter, poleg tega tudi pomaga pri izgubljanje telesne teže.
Pegasti badelj
Pegasti badelj je ena od rastlin, ki najučinkoviteje pospešujejo obnovo celic in varujejo jetra. Vsebuje namreč antioksidante in protivnetno snov silimarin. Ta ne učinkuje le preventivno, temveč tudi pospešuje obnovo jetrnih celic in zdravljenje jeter po poškodbah zaradi virusov in strupenih snovi. Zeliščarka Mirjam Grilc pravi, da so majhna rjava semena te zdravilne rastline dragocena za vse težave z jetri, saj jetra obnavljajo in jih varujejo. Takole svetuje: 2 žlički semen pegastega badlja zdrobimo v možnarju, jih dodamo k navadnemu jogurtu in premešamo. Po 20 minutah jogurt pojemo, najbolje zvečer. V svoji knjigi Zelišča z gore pa je zapisala tudi, kako pripravimo čaj iz pegastega badlja.
Čaj iz pegastega badlja pripravimo takole: 2 žlički semen pegastega badlja zmeljemo in pripravimo poparek, ki naj stoji 20 minut. Pijemo trikrat na dan eno skodelico pred jedjo. Čaj lahko zmešamo s čajem iz poprove mete, s tem okrepimo njegov učinek.
Hrana za razstrupljanje
Hrana za razstrupljanje naj zajema zelenjavo, nesladko sadje in veliko sveže vode. Hrana, ki je dosegljiva v tem času in ima najmočnejše razstrupljevalne učinke, je: kurkuma, česen, ingver, zelena, limone, grenivke, repa, brokoli, brstični ohrovt, zelena, oljčno olje in seveda veliko – vode.
Na splošno je pomembno, kaj jemo: zmeraj so blagodejni zeliščni čaji, kot so koprivni, regratov, ingverjev, ter protivnetne in protivirusne začimbe: česen, rožmarin, meta, nageljnove žbice, cimet, ingver in kurkuma. V prehrano uvrstimo tudi čim več zelenjave z grenčinami, kot je cikorija, radič, zelje, ter vire beljakovin, kot so leča, plave ribe, probiotični jogurti, polnozrnata žita in v manjših količinah kakovostno oljčno, laneno in bučno olje.