Kako si pomagamo z domačimi zdravili ob alergiji
V tem času je že v zraku veliko cvetnega prahu in ob sončnem vremenu in vetru prinese preobčutljivost na cvetni prah še izdatnejše težave. Če značilne nevšečnosti ob alergiji na cvetni prah vztrajajo, si moramo pač pomagati z zdravili iz lekarne.
»Pomembno je predvsem okrepiti imunski sistem, da se telo lažje upre alergenom,« svetuje Jožica Bajc Pivec. »Za to lahko uporabimo čajno mešanico ali tinkturo KRRT, ki je sestavljena iz enakih delov koprive, regrata, rmana in trpotca. Zelo dobra za zvečanje odpornosti je tudi tinktura kapucinke. Če imamo zelišča doma, si pripravek lahko pripravimo sami, sicer pa poiščemo kakega dobrega zeliščarja.«
Si pa za naslednje leto lahko sami dopolnimo svojo domačo lekarno tudi z zelišči in pripravki za pomoč pri blaženju težav z alergijami na cvetni prah, tako da si naberemo zelišča za čaj ali tinkturo KRRT, svetuje gospa Jožica.
Čaj KRRT (kopriva, regrat, rman, trpotec)
Vzamemo enake dele posušene rastline kopriv, regratovih korenin ali listov, rmana in trpotca. Čaj pripravimo tako, da zavremo 2,5 dl vode, jo odstavimo, dodamo čajno žličko mešanice, premešamo, pokrijemo in pustimo 7 minut. Nato precedimo in ga počasi, po požirkih popijemo. Čaj pijemo dvakrat na dan po eno skodelico. Osladimo ga lahko z žličko medu.
Vse tinkture pijemo tri tedne, nato naredimo en teden premora in kuro po potrebi ponovimo. Enako velja za čaj.
Tinktura KRRT
Tinkturo sestavimo iz enakih delov tinktur iz posamezne rastline. Uživamo 2-krat na dan po 15 kapljic v 1 dl vode. tekočino pijemo počasi, po požirkih na vsakih 10 minut.
Priprava posamezne tinkture
Vzamemo 200 g sveže rastline koprive, ali 100 g suhe rastline, jo narežemo na 1 cm velike delčke in damo v steklenico s širokim vratom. Zalijemo z dobrim domačim žganjem (50-odstotni sadjevec ali tropinovec), zapremo in postavimo na sobno temperaturo in toploto.
Pustimo tri tedne, vmes večkrat pretresemo. Po treh tednih precedimo in shranimo v temnih steklenicah na temnem in hladnem mestu.
Enako pripravimo tinkturo iz regratovih korenin ali listov, rmanovih cvetov in trpotca.
Vsake tinkture vzamemo enak del in dobro zmešamo ter nalijemo v stekleničke s kapalko.
»Za zmanjšanje težav s pelodnim prahom, si notranji rob nosnic namažemo z oljčnim oljem. Ko se nanj nabere cvetni prah, se obrišemo z robčkom in znova namažemo. Olje si nalijemo v stekleničko, ki jo imamo lahko vedno pri sebi. Lahko pa namesto olja uporabimo ognjičevo mazilo,« svetuje še Jožica Bajc Pivec za pomoč pri senenem nahodu.