Bučke naj bodo čim večkrat na jedilniku

6 avgusta, 2021
0
0

Najboljše je, da jih porabimo čim bolj različno, tako se jih zlepa ne bomo naveličali. Recept za pico z bučkami je iz odlične knjige Mojce Koman Buče in bučne jedi (Založba Kmečki glas).

Polpete iz bučk

Sestavine: za polpete: 1 kg bučk, 1 srednje velika čebula, strok česna, 100 g krušnih drobtinic, 150 g naribane gaude, 2 jajci, peteršilj, sol, poper, mešanica mediteranskih ali provansalskih začimb; za pomako iz kisle smetane: kisla smetana, 3–4 žlice majoneze, strok česna, poper

Naredimo polpete: Bučke naribamo, jih posolimo in pustimo, da stojijo pol ure. Potem jih z rokami močno ožamemo in vodo, ki so jo izločile, odlijemo. Na drobno nasekljano čebulo na hitro podušimo na malo olja in na koncu dodamo na drobno nasekljan česen, da bo zadišal. Ohladimo, premešamo vse sestavine in dodamo začimbe. Če je masa preredka, lahko dodamo malo moke. Oblikujemo polpete in jih pečemo na malo olja ali maslu. Pred peko lahko polpete povaljamo v krušnih drobtinicah, vendar bodo takšne polpete med peko vsrkale več maščobe.

Naredimo pomako: Zmešamo sestavini za pomako in jp začinimo. Naredimo jo nekoliko prej, da se okusi povežejo med seboj. Pomako ponudimo k toplim polpetom, ki so lahko samostojna jed ali priloga.


 Pica z bučkami, gorgonzolo in česnom

Sestavine (za 2 osebi ali eno veliko pico iz nizkega pekača): za testo: 400–450 g pšenične bele moke, 5 g soli, približno 2,5 dl tople vode, vrečka suhega kvasa ali pol kocke svežega, 1 žlica olja, ostra moka za delovno površino; sestavine za oblogo pice: 2 večji bučki (400 g), 2 krepka ščepca soli, 1 žlica oljčnega olja, 100 g sira s plemenito plesnijo (npr. gorgonzola), 200 g sira za pico, ki se dobro topi (npr. mocarela), 4 stroki česna, pol pločevinke paradižnika, 1 žlička suhega origana

Iz moke, soli, olja, kvasa in tople vode, ugnetemo gladko in lepo prožno kvašeno testo. Posodo pokrijemo z mokro krpo, s pokrovom ali plastično folijo, da je na toplem in vlažnem, ter pustimo vzhajati eno uro, da še enkrat naraste.

Medtem bučke narežemo na tanka kolesca ali manjše tanke kose. Sir naribamo, sir s plesnijo pa le narežemo, česen sesekljamo.

V ponev stresemo bučke in jih na olju malenkost podušimo, da se nekoliko zmehčajo. Prihranimo.

Pečico vključimo na 250 stopinj, pekač obložimo s papirjem za peko ali ga rahlo potresemo z ostro moko.

Vzhajano testo razvaljamo ali kar s prsti raztegnemo po pekaču, rob pustimo nekoliko višje. Po testu razmažemo paradižnik, ga začinimo z origanom, nato potresemo z bučkami, prek vsega razvrstimo kose sira s plesnijo in polovico sira za pico. Pekač postavimo v dobro ogreto pečico na spodnje vodilo.

Pečemo 5 minut, nato vzamemo pekač iz pečice, hitro po pici potresemo še preostali sir in česen ter pekač takoj vrnemo v pečico za 5 do 7 minut, da se pica po vrhu lepo zapeče, na spodnji strani pa hrustljavo porjavi in se lepo odstrani s papirja. Ponudimo takoj.

Testo za pico solimo vedno manj kot kruh. Tako hitreje vzhaja, primanjkljaj soli pri pici pa na koncu nadomestita sir (in šunka). Če imate pečico z različnimi programi, izberite tistega le s spodnjim grelcem in ventilacijo (ali posebni program za pico). To je najlažji način, da si doma pričaramo krušno peč.

Več receptov najdete v knjigi na: https://zalozba.kmeckiglas.com/kulinarika/buce-bucne-jedi