Spremembe na koži rok
Kožne spremembe na rokah imajo najrazličnejše vzroke, večinoma pa niso nevarne ali nalezljive. Lahko pa so tudi le eden izmed znakov različnih sistemskih bolezni. Kljub temu pa te težave lahko povzročijo motnje spanja, srbenje ali pa duševne težave zaradi nelepega videza, to pa lahko moteče vpliva na življenje v domačem okolju in bolnikovo opravljanje poklica.
Nekatere kožne spremembe na rokah se ozdravijo same, brez zdravljenja, v nekaj dneh ali tednih, druge se ponavljajo, tretje pa zahtevajo posebno zdravljenje, po navadi z mazili. Glivične spremembe na koži rok so manj pogoste kot na nogah, so pa pogostejše pri nekaterih poklicih, na primer pri ljudeh, ki so zaposleni v pralnicah, v kuhinji gostišč, pri zaposlenih, ki nosijo gumijaste rokavice, in podobno.
Vzrokov je veliko
Glivične spremembe so pogostejše na dlaneh, gubah zapestja in med prsti. Alergijske reakcije na koži so posledica kratkega ali dolgotrajnejšega stika z neko snovjo, ki je alergen. Po navadi so to različne kemikalije, ki jih bolnik uporablja pri svojem delu. Če pa nastanejo spremembe tudi na drugih delih kože telesa, potem je lahko vzrok alergije tudi v hrani. Na koži rok se lahko razvije tudi vnetje, ki ga povzročajo bakterije ali pa zajedavci, v obliki različnih sprememb, kot so gnojni izpuščaji, pordela koža ali celo manjše rane. Značilen primer so garje ali skabies ali pa spremembe na dlaneh pri spolnih boleznih, kot je na primer sifilis. Problematični so lahko ugrizi in piki različnih žuželk, ki povzročijo lokalno toksično reakcijo pa tudi alergijske spremembe.
Zeliščne kreme niso rešitev
Kožne spremembe lahko spremljajo tudi drugi znaki, kot je na primer srbenje, pekoča bolečina, otekanje roke ali celo povišana telesna temperatura. Če trajajo spremembe dlje časa ali pa se ponavljajo, je treba obiskati svojega zdravnika, ki bo opravil vse potrebne preiskave, ob nejasnih vzrokih težav pa bo bolnika napotil tudi k specialistu dermatologu.
Zelo pogost je ekcem na koži rok, katerega vzrok le težko ugotovimo in ga zdravimo simptomatsko. Cilj zdravljenja je odpraviti vzroke vidnega in srbečega dermatitisa, ki moti delo in hobije. Zelo pomembna je anamneza, s katero bolnik zdravniku pove vse o nastopu težav, spremljajočih dejavnikov in morebitnem samozdravljenju. Poudariti je treba, da se pogosto začnejo bolniki sami zdraviti z različnimi kremami in mazili in velikokrat se težave se poslabšajo. Zelo priljubljene so različne zeliščne kreme.
Pri zdravniku
Zdravnik mora natančno pregledati bolnika: poleg obolele kože rok tudi nohte in obnohtje, obenem pa pogledati kožo na nogah. Težave s kožo se lahko namreč pojavijo na rokah in nogah. Če zdravnik diagnoze ne more natančno opredeliti, se pogosto zateče različnim testom, med njimi je najbolj znan epikutani test, z njim ugotovimo alergijske reakcije na posamezne dražljivce. Zdravniki lahko opravijo tudi vzorčno postrganje kože in pošljejo vzorce v mikrobiološki laboratorij, kjer lahko dokažejo povzročitelja kožnega vnetja. Redkeje so potrebne laboratorijske preiskave bolnikove krvi, razen če gre za sum na sistemsko bolezen ali infekcijo. Na začetku se pogosto zdravi glede na bolezenske znake, ne pa na vzrok bolezni, največkrat s kortikosteroidnimi kremami. Takšna krema je najboljša za suhe ekceme. Kakšno koncentracijo oziroma moč naj ima krema, je odvisno od tipa ekcema, bolnikove starosti in lokacije kožne spremembe. Zdravnik moramo biti pozorni na to, da starejšim ljudem in otrokom predpišemo blažje steroidne kreme. Blažji steroidi se lahko uporabljajo dvakrat na dan, najmočnejši pa samo prek noči. Pogosto se v kombinaciji s temi mazili uporabljajo različne vlažilne in blažilne kreme z vitamini ali oljčnim oljem. Maščobne emulzije so koristne za suhe luskave ekceme. Prizadete kože večinoma ne prekrivamo z obvezo.
Če je ekcem na roki okužen z bakterijami, predpiše zdravnik bolniku kremo, ki vsebuje antibiotik lahko pa tudi za krajši čas antibiotik v obliki tablet. V akutni fazi težjih ekcemov bolniki potrebujejo tudi kortikosteroid, ki ga zaužijejo peroralno ali pa ga dobijo v obliki injekcij. Podobno je tudi z drugimi zdravili proti alergiji. Bolniku svetujemo uporabo bombažnih rokavic pri delu doma in na delovnem mestu. Vendar pa je pogosto potrebna tudi zaščita pred vodo in kemikalijami z gumijastimi rokavicami. Delovno mesto je treba prilagoditi tako, da se kar najbolj zmanjša izpostavljenost dražečim snovem in fizičnim razmeram. Če je potrebna prekvalifikacija, mora biti novi poklic izbran tako, da morebitni ekcemi roke ne preprečujejo dela.
Milan Rajtmajer, dr. med., spec. splošne in druž. medicine