Katera živila zamrzujemo v tem času

14 oktobra, 2021
0
0

 

Tudi v oktobru sezona zamrzovanja ni končana. Zdaj lahko dopolnimo zaloge v zamrzovalniku s tem, kar nabiramo v naravi, marsikaj pa tudi še najdemo na vrtu.

Gobe se dobro zamrzujejo in so pozimi dobrodošla popestritev jedilnika. Zamrzujemo lahko vse vrste užitnih gob, kot so jurčki, lisičke, sivke, štorovke ipd. Za zamrzovanje izberemo samo sveže nabrane zdrave in čvrste gobe. Skrbno jih očistimo in narežemo: narežemo jih na 3 mm debele lističe. Tako pripravljene gobe blanširamo 1 do 2 minuti. Na hitro jih prelijemo z mrzlo vodo in odcedimo. Potem jih razdelimo na majhne porcije, shranimo v vrečke in jih dobro zapremo. Zamrznjene se dobro ohranijo 8 do 10 mesecev. Na odtaljujemo jih, pač pa uporabimo zmrznjene.

Pravi kostanj se dobro zamrzuje in ohrani svoj polni okus. Sveže nabran, lep in zdrav kostanj razgrnemo za nekaj dni na suhem in zračnem prostoru, da se nekoliko osuši in postane malce sladek. Potem ga pripravimo za zamrzovanje: v vreli vodi ga blanširamo, nato ga ohladimo v mrzli vodi, odcedimo in osušimo. Če nameravamo kostanj peči, ga narežemo. Potem ga po porcijah razdelimo v vrečke, jih zapremo in lepo zložimo v zamrzovalnik. V zamrzovalniku se dobro ohrani 8 mesecev. Pred kuho ali peko kostanjev ne odmrzujemo, ampak uporabimo kar zamrznjene.

Lahko naredimo tudi kostanjev pire, ki ga hranimo v zamrzovalni omari do 4 mesece, če mu pred zamrzovanjem dodamo maslo, pa le dva.

Jeseni in pozimi je zmeraj dobro imeti pri roki kakšno vrečko bučnega pireja. Zanj lahko uporabimo katero koli vrsto jesenskih buč, na primer maslenko, hokaido, muškatno bučo ipd. Pripravimo ga več naenkrat, zamrznemo po porcijah in uporabimo za različne jedi, na primer juhe, njoke, testenine, rižote ipd.

Bučo narežemo na širše rezine, jih olupimo in narežemo na manjše kose. Najhitreje gre, če jo skuhamo. Kuhamo jo v vreli vodi, dokler se ne zmehča. Potem vodo odcedimo, še malo počakamo, da se bučni koščki nekoliko osušijo, potem pa jih zmeljemo s paličnim mešalnikom v gladek pire. Bučni pire lahko zaprt v posodi hranimo v hladilniku do tri dni ali pa ga shranimo v vrečke za zamrzovanje, zamrznjenega porabimo najpozneje v treh mesecih.

Zdaj si lahko pripravimo tudi še jušno zelenjavo. Na vrtu naberemo lepo in zdravo korenje, peteršilj, zeleno, cvetačo ali ohrovt. Vso zelenjavo temeljito očistimo, operemo in razdelimo v snopiče. Shranimo jih po porcijah v vrečke in skrbno zapremo. V zamrzovalniku lahko te zelenjavne zavitke hranimo do 6 mesecev. Ta dodatek je primeren za razne omake in mesne jedi, za juhe pa le tedaj, če jih precedimo.