Čaji iz mediteranskih zelišč
Avtorica Polonca Andrejčič Mušič nas v zanimivem priročniku Mediteranska zelišča uvaja v spoznavanje lovorja, rožmarina, žajblja, sivke in oljčnih listov – njihovih dobrih učinkov in kdaj naj bomo previdni pri uporabi, pa tudi kaj vse lahko naredimo z zelišči: kuhamo zdravilne in osvežilne čaje, jih uporabljamo v kuhinji, za dišavljenje doma in osebno nego.
Zeliščni čaj iz lovorja
Čaj iz lovorovih listov ogreje telo in vanj vnaša energijo. Pomaga pri koncentraciji in izboljša učinkovitost pri intelektualnem delu. Če liste zdrobimo in ga sladimo z medom, zelo hitro pomiri
kašelj, z dodatkom šentjanževke, materine dušice in mete pa deluje protistresno in pomirjevalno.
Čaj iz lovorja spodbuja tek, če pa mu dodamo malo kumine in janeža, je priporočljiv za
blaženje težav s prebavnimi motnjami, plodovi lovorja pa ustavijo drisko in blažijo revmatične bolečine.
Lovorov čaj za lajšanje revmatičnih težav
Sestavine: 10 g posušenih listov lovorja, 5 g posušenega kraškega šetraja, 5 g zmletih lovorovih jagod, 2 l vode
Zelišča v kozici prelijemo z vrelo vodo in pokrito pustimo stati 20–25 minut. Nato čaj precedimo in ga pijemo po požirkih. Priporočam uživanje 2 do 3 skodelic čaja na dan.
Zeliščni čaj iz rožmarina
Pregovor pravi, da je rožmarin dober za spomin. Zato še posebno, če vaš delovnik zahteva naporno miselno delo in zbranost, začnite dan s skodelico rožmarina, ki vas bo predramila in vas napolnila z energijo. Ker listi rožmarina vsebujejo eterično olje in druge učinkovine, ki pomagajo obnavljati sluznico in pomirjajo krče v prebavilih, se rožmarinov čaj priporoča za lajšanje prebavnih težav, kot so slaba prebava z blagimi krči, pomaga pa tudi pri motnjah prekrvitve ter pri blagih mišičnih in sklepnih bolečinah.
Rožmarinov čaj proti prebavnim težavam
Sestavine: 3 mlade sveže vejice ali čajna žlička, posušenega rožmarina, skodelica vode (150–250 ml)
Zelišča rožmarina prelijemo s skodelico vrele vode, dobro premešamo in pustimo pokrito stati 10 minut, nato precedimo. Če vejice rožmarina ostanejo dlje časa v vodi, postane čaj grenak. Čaju po želji lahko dodamo med ali sladkor. Priporočljivo je, da pijemo skodelico sveže pripravljenega čaja 2- do 3-krat na dan.
Zeliščni čaj iz oljčnih listov
Zeliščni čaj iz oljčnih listov pomaga ljudem, ki imajo težave s povišanim krvnim tlakom. Učinkovit je predvsem za zniževanje blago zvišanega krvnega tlaka, ko zdravljenje z zdravili na recept še ni potrebno. Njegov prefinjeni okus je rahlo grenak in blag ter spominja na črni ali zeleni čaj, le da ne vsebuje tanina ali kofeina, poleg tega pa ima mnogo več koristi za zdravje. Oljčni čaj vsebuje namreč veliko antioksidantov in vitamina C ter zelo koristne učinkovine, ki povečujejo moč krčenja srčne mišice ter izboljšujejo njeno prekrvitev.
Čaj iz oljčnih listov
Sestavine: 8–10 žlic svežih ali 3–4 žlice posušenih oljčnih listov, 1 l vode
Da bo imel čaj več arome, pred pripravo suhe oljčne liste s prsti rahlo zdrobimo. Ko začutimo opojni vonj zelišč, prelijemo oljčne liste z vrelo vodo in pustimo prevretek pokrit stati največ 10 minut. Če je pripravek pokrit, se ohrani v njem več eteričnih olj, ki bi sicer lahko izhlapela. Nato čaj precedimo, sicer bo postal preveč grenak. Priporočljivo je piti do 3 skodelic na dan.
Čaj lahko pripravimo iz svežih ali posušenih oljčnih listov, vendar vedno uporabljajte le organsko pridelane oljčne liste, ki ne vsebujejo zdravju škodljivih kemikalij, sladil in umetnih arom.
Več receptov lahko najdete v knjigi na: https://zalozba.kmeckiglas.com/kulinarika/mediteranska-zelisca