Ročno narejeni ravioli

23 septembra, 2022
0
0

Iz olepotičenega testa, v katerega bomo odtisnili lističe rož ali zelišč, lahko naredimo preprosto široke rezance ali pa slastne raviole, polnjene s hruškovim nadevom. Kombinacij je veliko, pripravimo lahko razne vrste testa, testenin in nadevov. Vse polno idej boste našli v knjigi Saše Drobnič Škrjanec Ta domače testenine.

Hruškovi ravioli
Potrebujemo: 300 g olepotičenega testa; za nadev: 400 g zrelih hrušk, 80 g bele čokolade, 50 g masla, ščepec soli
Vsako hruško olupimo, očistimo pečk in jo narežemo na kocke. Na maslu jo prepražimo, da svetlo porjavi, solimo in odstavimo z ognja. Z vilicami večje koščke nekoliko pretlačimo in pustimo, da se počasi ohlajajo. Tik preden se popolnoma ohladijo, hruške osladimo z belo čokolado, ki jo lahko naribamo ali zelo na drobno nasekljamo. Naredimo raviole.

za zabelo: 150 g masla, 2 vejici žajblja, 1 čajno žličko sezama
Maslo, sezam in osmukane lističe žajblja prepražimo, da listi lepo zadišijo. V maslo stresemo raviole. Ponvico na rahlo stresemo, da se maslo oprime raviolov, in ponudimo.
 
Slika hruškovih raviolov v knjigi Ta domače testenine str 102
 
RECEPT ZA OLEPOTIČENO TESTO
Potrebujemo: 500 g ostre bele moke, 3 jajca, 2 rumenjaka, 50–100 ml vode
V moko postopoma umešamo vsako jajce posebej in rumenjaka. Dodamo tudi nekaj žlic vode, da nadomestimo manjkajoča beljaka.
Testo gnetemo tako dolgo, da postane lepo prožno in voljno. Zavijemo ga v folijo za ohranjanje svežine in pustimo v hladilniku počivati vsaj pol ure.

Hlebček postopoma režemo na rezine, vsako s strojčkom za testenine zvaljamo na najtanjšo številko, ki je na strojčku. Da bomo testo olepotičili, potrebujemo dva na zelo tanko razvaljana lista testa.

Delovno površino si pomokamo in nanjo položimo list testa. Na testo polagamo sveže ali posušene rastline, ki nimajo zelo ostrih listov ali cvetov. Uporabimo lahko vse rastline in zelišča z nežnimi listki, kot so peteršilj, bazilika, origano, deteljica, žajbelj, neprimerna pa sta timijan in rožmarin, ker imata zelo ozke in ostre lističe, ki radi trgajo testo.

Tudi cvetlice lahko uporabimo za olepotičenje. Cvetovi ognjiča se odlično obnesejo, če jih nekaj dni prej shranimo v debelo knjigo, da se sploščijo. Lahko pa uporabimo samo cvetne lističe, na primer vrtnične, žajbljeve, divjih kopriv, regrata …

Olepotičen spodnji list testa po robovih zelo na tanko premažemo z vodo in prekrijemo z drugim listom testa. Z valjarjem povaljamo po zgornjem testu, da se oba lista testa dobro sprimeta. Dvojno testo lahko znova razvaljamo skozi valja na strojčku za testenine, le številko reže nastavimo nekoliko širše kot pri pripravi enojnega testa, ki smo ga olepotičili. V drugo režo zožimo in ponovno testo spustimo skozi strojček za testenine, da testo še nekoliko stanjša. Tako imamo pripravljeno testo za nadaljnje oblikovanje.

 


Testo lahko olepotičimo tudi z drugimi barvami testa. Osnovno rumeno testo popestrimo s pikicami in črtami zelene, rdeče, črne ali sive barve. Postopek je zelo podoben kot pri lepotičenju s cvetovi. Na list rumenega testa položimo zelene rezance ali zelene pikice, ki jih v testo utrdimo z valjanjem.

Kako naredimo raviole

Dva kosa testa razvaljamo od najširše debeline do najtanjše na strojčku za izdelovanje testenin. Z dresirno vrečko nabrizgamo nadev po sredini testa, med vsakim naj bo vsaj 3 cm praznega prostora.

Robove testa na tanko premažemo z vodo. Testo prekrijemo z drugim, enako širokim trakom testa. Okoli nadeva s prsti rahlo pritisnemo testo, da iztisnemo odvečni zrak. Robove dobro pritisnemo, da se testo zlepi in nam nadev med kuhanjem ne bo iztekel. Z modelčkom in nožem oblikujemo raviole, ki so lahko okrogli, kvadratni, trikotni ali polmeseci.

    

 

 

  Vse o različnih vrstah testa in ročno narejenih testeninah boste našli v knjigi na: https://zalozba.kmeckiglas.com/kulinarika/ta-domace-testenine