Kuharija po koroško

27 oktobra, 2022
0
0

Avtorica je s sodelavci kar pet let iskala, raziskovala in preskusila približno 120 receptov, marsikateri od njih bi se sicer izgubil. Polovico od teh je izbrala za knjigo. Recepti so razporejeni v poglavja Kruh, Pogača, šarkelj in druge sladice, Kaše, Močnate jedi, Meso, Juhe in enolončnica, Omake, zelenjava in solate. Knjiga je posebno dragocena, ker so z njo stare koroške jedi iztrgane pozabi in ohranjene za prihodnje rodove. Iz nje smo vam izbrali dva odlična recepta.

Komuničevi knedlni

Štruklji z brusnicami

Sestavine (za 5 oseb): za testo: 200–250 g bele ostre moke, 200–250 g bele mehke moke, 1 jajce, sol, približno 2,5 dl mlačne vode; za nadev: 8 kopastih žlic (ali dva lončka) brusnične marmelade, 8 žlic ajdove moke, ocvirki za zabelo

Sestavine za testo mesimo 5 minut, da postane testo gladko, nato ga pustimo počivati. Potem ga razvaljamo čim tanjše, prijemanje na podlago preprečimo z malo moke.

Za nadev zmešamo marmelado z ajdovo moko in ga enakomerno razmažemo po testu. V sredini zarežemo križ in začnemo zavitek zvijati od znotraj navzven v obliki neprekinjenega kroga. Z okroglim valovitim rezilom razrežemo na približno 13 cm dolge kose. Po potrebi ob robovih stisnemo, da namaz pri kuhanju ne uhaja. Lahko pa testo z namazom zvijemo tudi čisto običajno.

Kuhamo vsaj 10 minut v vreli slani vodi ob počasnem vretju in v nepokritem loncu. S penovko kose zajemamo in še vroče razrežemo na štruklje. Polijemo jih z vročimi grumpami, ocvirki.

Ljudje na Pernicah, Ojstrici in Kozjaku rečejo brusnicam komuničje.

Recept Julijane Stipanič je posredovala Zdenka Jamnik.

 

Koroške sneške

Keksi iz zvitega maslenega kvašenega testa, polnjeni s stepenim beljakom

Sestavine: za testo: 300 g moke, 200 g masla, 2 rumenjaka, sol, 30–50 g kristalnega sladkorja; za kvasni nastavek: 1/4 skodelice mlačne vode, 20 g kvasa, 1 čajna žlička sladkorja; za namaz: 2 beljaka, 200 g kristalnega sladkorja

Kvas, vodo in sladkor mešamo v višjem lončku in pustimo vzhajati.

Maslo, rumenjaka in sladkor ter sol dobro vmešamo in dodamo še moko.

Obe mešanici zmešamo v testo in ga razdelimo na 6 do 8 podolgovatih štručk. Pokrijemo jih s folijo in postavimo za eno uro v hladilnik. Na pomokanem prtu jih nato razvaljamo na ožje, enakomerno tanko podolgovate zaplate. Ožje kot so, manjše in bolj ljubke bodo sneške.

Beljakoma med stepanjem dodajamo kristalni sladkor, da nastane čvrsta pena. Z njo premažemo testene zaplate. Previdno jih vzdolžno zvijemo v zvitke (pazimo, da je še zlasti prvi zavoj okrogel in polnjen s snegom), prestavimo na deščico in z ostrim nožem narežemo na kolobarje širine od 1 do 1,2 cm. Pečemo jih v pečici, ogreti na 180 stopinj, na papirju za peko. Proti koncu peke moramo biti zelo pozorni na to, da se sneg ne obarva svetlo rjavkasto, kar se zgodi zelo hitro, a hkrati moramo paziti, da je testo vendarle pečeno.

Takoj ko se sneške ohladijo, jih pospravimo v nepredušno zaprte posode. Lahko jih tudi zamrznemo.

Sneške sta pripravljali avtoričina prababica Marija Prikeržnik in mama Marija Turnšek. Recept zanje je znova prinesla gospa Irit Ratvid iz Izraela, ki je takrat živela v Ljubljani.