Vrtne škarje na delu

21 avgusta, 2024
0
0

Vroče poletno vreme z občasnimi padavinami ali našim zalivanjem spodbuja rastline k hitri rasti. Poganjki in vejice hitro prerastejo prostor, zato na vrtu brez škarij ne gre. Rez rastlin je pomembna tudi za njihov lepi videz in zdravje ter spodbujanje cvetenja.

Z odstranjevanjem odcvetelih cvetov pri trajnicah poskrbimo, da je nasad urejen. To pa ni edini razlog za odstranjevanje. Pri določenih vrstah cvetove nadomestijo plodovi, ki morda niso v okras, hkrati pa rastlina zanje porablja dodatno energijo. Z odstranjevanjem cvetov bo rastlina to energijo preusmerila v tvorbo novih poganjkov in korenin ali celo v tvorbo novih cvetov. Pri rastlinah s številnimi cvetnimi listi, kot so potonike, kamelije in vrtnice, pa z odstranjevanjem cvetov tudi preprečimo, da se njihovi cvetni listi ne raznesejo po celotnem vrtu. Nekatere rastline, kot sta heuhera (Heuchera) in plahtica (Alchemilla), moramo porezati vse do listne rozete. Pri večini rastlin pa odrežemo samo odmrli cvet in del poganjka do prvega stranskega cveta, lista ali brsta. Tako tudi zakrijemo naš poseg in preprečimo, da bi z rezjo zmanjšali privlačnosti rastline. Nekatere krvomočnice (Geranium), ostrožnike (Delphinium) in volčji bob (Lupinus) po cvetenju porežemo skoraj do tal, saj s tem spodbudimo ponovno cvetenje.
Odcvetelih cvetov ne smemo odstranjevati pri rastlinah, pri katerih so lahko v okras tudi njihovi plodovi, denimo pri vrtnicah z lepimi šipki. Enako velja tudi za živalim prijazen vrt, za katerega je pomembno, da plodove pustimo na rastlinah, saj so odličen vir hrane za različne ptice. Odcvetelih cvetov prav tako ne odstranjujemo pri rastlinah, ki se same razširjajo in bi jih radi namnožili po gredi.

REZ ZA IZBOLJŠANJE RASTI

Nekatere trajnice pinciramo ali redčimo cvetne brste in poganjke. Pinciranje ali ščipanje poganjkov je zgodnja rez, ko rastlina šele raste, in nam pomaga zgostiti razrast rastline. Pri nekaterih rastlinah, to so rman (Achillea), pelin (Artemisia) astra (Aster) in druge, s pinciranjem odstranimo glavni rastni vršiček in prvi par listov na steblu, s čimer spodbudimo bolj košato rast in posledično bujnejše cvetenje. To je še posebej pomembno pri rastlinah, ki po naravi poženejo eno samo močnejše steblo. Pinciranje bo ustvarilo kompaktnejšo rastlino z več stebli, ki bodo nosila cvetove. Pri nekaterih rastlinah bo dovolj, da se pinciranje izvede enkrat samkrat, medtem ko bomo morali pri dalijah pincirati večkrat – prvič glavni poganjek, pozneje pa še vse stranske, ki poženejo kot nadomestni poganjki.
Pinciranju podobno je tudi odstranjevanje cvetnih brstov. Odstranimo lahko glavni oziroma končni cvetni nastavek, pri čemer dobimo veliko majhnih cvetov iz stranskih brstov. Če odstranimo stranske poganjke, pa bomo povečali končni cvet, ki bo tudi pognal više. To tehniko pogosto uporabljamo pri dalijah in potonikah. Brste moramo odstraniti, še preden se začnejo povečevati, saj drugače ne bomo dosegli želenega učinka.
Nasprotno od zgoščevalnega učinka pinciranja pa je redčenje. Pri redčenju, kot že ime pove, odstranimo posamezna stebla pri rastlinah s številnimi poganjki. Z redčenjem izboljšamo videz rastline in zmanjšamo nevarnost okužb. Nekoliko zredčeni poganjki bodo omogočili boljše kroženje zraka in pospešili sušenje rastlin po dežju. Astre, ostrožnik in plamenke (Phlox) se pogosto okužijo s pepelasto plesnijo, ki jo lahko tako preprečimo. Rastline redčimo spomladi, pri čemer v celoti odstranimo tretjino stebel.

JESENSKA REZ

Jeseni poganjke odcvetelih trajnic odstranimo in grede pripravimo na prezimitev. Pri tem smo lahko pri nekaterih rastlinah tudi nekoliko selektivni in odstranimo dele, ki kažejo odmiranje ali prisotnost gliv, ohranimo pa dele, ki bodo v okras tudi kasneje v sezoni. Odličen primer so cvetovi možine (Eryngium), ki bodo še posebno čudovit okras, če jih polepša zgodnje slana. Trave lahko pustimo na vrtu, dokler jih ne poleže prvi sneg. Pri zimzelenih trajnicah (npr. Epimedium in Helleborus) odstranimo odmrlo ali okuženo listje. To je najbolje narediti konec zime. Pri nekaterih trajnicah je celo koristno, da pustimo ostanke starih poganjkov na rastlini čez zimo (npr. pri penstemonu), saj so zaščita pred mrazom.
 
Marjeta Hrovatin