Kako naredimo naravne pripravke za varstvo rastlin

Čeprav se trudimo, da bi bile naše vrtnine čim lepše in čim bolj zdrave, nam to ne uspe vedno. Rastline kdaj tudi zbolijo ali pa se ji polotijo škodljivci. Nihče ne mara v vrtu kemije, lahko pa pripravimo celo vrsto zeliščnih čajev, prevrelk in koncentratov iz rastlin na vrtu ali v bližnji naravi, ki nam bodo v pomoč pri zatiranju teh nevšečnosti.
KAPUCINKE
Ta lepa cvetlica je nujna na vsakem vrtu. Preganja talne škodljivce, naredi veliko listne mase, tako da je koristna tudi za zeleno gnojenje. Kot takšna tudi razkužuje zemljo. Kot dobra soseda kapusnicam preganja metulje, krompirju pa koloradskega hrošča. Rastlina je v celoti užitna: listi kot pikantna špinača, cvetovi v solati, plodove pa vlagamo v kis. Za uporabo na vrtu nabiramo liste, poganjke ali mlade poganjke. Naložimo jih v posode. ki prenesejo vročino in niso iz kovine. Prelijemo z vrelo vodo le toliko, da jih pokrijemo, ne smejo plavati. Pustimo stati od 10 do 15 minut. Nato maso precedimo in stisnemo. Koncentrat hranimo v temnih posodah na hladnem in temnem. Deluje proti listnim ušem in koloradskemu hrošču. Tudi bolhač in gosenice ga ne marajo.
RABARBARA
Rabarbara je rastlina, ki jo vedno umeščamo nekam vmes med zelišča in zelenjavo. Na vsakem kmečkem vrtu najdemo to veliko in tudi okrasno rastlino. Za rast potrebuje cel kvadratni meter prostora, najbolje na sončnem in odcednem mestu. Lahko jo damo tudi na okrasno gredico s trajnicami.
Za našo prehrano so uporabni samo peclji, saj so listi rabarbare strupeni. Liste rabarbare pa lahko uporabimo kot insekticid na našem vrtu. Kilogram zelenih delov (brez stebel) damo v 5 1 vode in po vrenju kuhamo še od 5 do 10 minut.
Odcedimo in z mrzlim rabarbarovim zavretkom škropimo ali zalivamo po rastlinah, ki so se jih polotile gosenice ali uši. Deluje pa tudi na čebulno, korenjevo ali porovo muho.
Listi so tudi odlično sredstvo za zastiranje tal ali pa organska masa za kompostiranje, saj vsebujejo veliko rudninskih snovi, ki jih rastline potrebujejo.
BEZEG
Tudi bezeg je zelo uporaben, v naravi ga najdemo zelo veliko. Z listi zastremo tla in polži kar izginejo z našega vrta. Iz listov naredimo prevrelko, uporabimo 1 kg listov na 101 vode. Nerazredčeno vlivamo v jame voluharjev in krtov, da jih preženemo s svojega vrta.
Fungicid, ki prežene mnoge glivične bolezni, naredimo tako, da zmešamo 250 g listov in 500 ml vode. Dobro zmešamo, nato pa maso stisnemo in precedimo. Razredčimo s 500 ml tople vode, ki smo ji dodali nekaj kapljic detergenta za posodo. Škropimo nerazredčeno, ko se pojavi nevarnost za začetek bolezni.
BALDRIJAN
Ni samo zdravilno zelišče, čaj iz posušenih baldrijanovih cvetov deluje spodbudno na zemljišče, kompost, krepi rastline predvsem v mrzlem in hladnem vremenu, deluje tudi na glivične bolezni, predvsem plesni in škodljivce. Z njimi zalivamo setve, da spodbujamo kaljenje rastlin.
Cvetove zmešamo z malo vode v gosto maso: uporabimo kuhinjski mešalnik ali sekljalnik. Ko je vse skupaj dobro zdrobljeno, precedimo skozi gosto gazo ali podobno blago. Koncentrat shranimo v temnih stekleničkah v hladnem in temnem prostoru. Za uporabo kanemo v 1 l vode kapljico ali dve koncentrata cvetov. Uporabimo toplo vodo, koncentrat pa vanjo počasi vmešamo (mešamo do 15 minut). Tak pripravek je zelo uporaben tudi, če je rastline poškodoval pozni spomladanski mraz. Takoj jih poškropimo s tem pripravkom.
PRAPROT
Gozdna in orlova praprot sta zelo koristni rastlini na ekološkem vrtu. Kot zastirki varujeta rastline pred polži. Pripravek lahko pripravimo kot prevrelko ali kot brozgo. Uporabimo 1 kg svežih ali 100 g posušenih rastlin in 10 l vode. Pripravek lahko uporabimo tudi za zimsko škropljenje rastlin proti kaparjem in ušem, takrat ga ne razredčimo.
Veliko nasvetov za naravno varstvo rastlin najdete v knjigi Miše Pušenjak Naravno varstvo rastlin. Polistajte knjigo s klikom na: https://zalozba.kmeckiglas.com/naravno-varstvo-vrtnin/