Prehrana v nosečnosti

1 septembra, 2023
0
0

Pomembno je, da prihodnje mame uživajo zdravo hrano, pijejo dovolj tekočine, se stanju primerno rekreirajo. Pomembni so tudi prehranski dodatki, posebej namenjeni nosečnicam. Na trgu jih je veliko, najpomembnejša od vseh dodatkov pa je folna kislina, saj je s hrano ne moremo dobiti dovolj.

Neustrezna materina prehrana lahko vodi v zaplete
Včasih je veljalo, da mora nosečnica jesti za dva, vendar to nikakor ne drži več. V prvih treh mesecih nosečnosti so potrebe po energiji tako rekoč nespremenjene, nekatere nosečnice lahko, predvsem zaradi slabosti, tudi shujšajo. Namerno hujšanje med nosečnostjo ni priporočljivo, saj uživanje nezadostne dietne hrane pomeni vnos manjše količine pomembnih hranil. V nosečnosti naj bo hrana kakovostna, raznovrstna, lokalno pridelana in razporejena na 5 do 6 manjših obrokov na ves dan. Poudarek naj bo na hrani, bogati s hranili (sadje, zelenjava, vlaknine), omejen pa naj bo vnos energijsko bogate, a s hranili siromašne hrane (mastne jedi in sladice). Prevladujejo naj sestavljeni ogljikovi hidrati, ki jih najdemo v polnozrnatih izdelkih. Pomembne so tudi vlaknine, ki preprečujejo oziroma lajšajo zaprtost; ta se pogosto pojavlja v nosečnosti zaradi hormonskih sprememb. Poveča se tudi potreba po beljakovinah, ki naj bi bile živalskega izvora (meso, mleko, mlečni izdelki, jajca, ribe) in rastlinskega izvora (polnozrnata žita, stročnice). Seveda pa sta za zdravo nosečnico in njen plod pomembna tudi zmerna telesna dejavnost in gibanje na svežem zraku.

Folna kislina – obvezen prehranski dodatek

Najpomembnejši vitamin v prvem obdobju nosečnosti je folna kislina (vitamin B9). Najdemo jo predvsem v zeleni zelenjavi (solata, ohrovt, brokoli, špinača), a je občutljiva na svetlobo in toploto ter se s pripravo hrane nad 60 stopinj večinoma uniči. Folno kislino je treba uživati vsaj do 12. tedna nosečnosti, in sicer 400 mikrogramov na dan, saj se v telesu ne nalaga, presežek pa telo izloči. Nujno je, da jo nosečnica uživa kot prehranski dodatek, saj je z običajno hrano ne more zaužiti dovolj. Pomanjkanje lahko povzroči nepravilno zaprtje nevralne cevi pri plodu, posledice pa so lahko hude razvojne napake okostja in osrednjega živčnega sistema. Če pa nameravate v bližnji prihodnosti zanositi, potem je priporočljivo, da začnete uživati folno kislino že pred spočetjem (najbolje takoj po prenehanju uporabe trenutnih kontracepcijskih sredstev). V idealnem primeru bi morali folno kislino začeti jemati najmanj mesec dni pred zanositvijo.

Kateri hrani se je v nosečnosti dobro izogniti
Zaradi tveganja za zdravje nosečnice in ploda ter pozneje otroka je priporočljivo, da se nosečnice izogibajo vnaprej pripravljeni surovi zelenjavi in surovemu sadju (pakirane solate, zelenjava iz solatnih barov, pakirano narezano sadje ipd.), surovim in prekajenim ribam, školjkam in drugim morskim sadežem, saj so ta živila bolj tvegana zaradi morebitne prisotnosti nevarnih bakterij, virusov ipd. Zgolj enkrat na teden naj zaužijejo manjši obrok rib, ki so na koncu prehranske verige (mečarica, morski pes, večji tun) zaradi povečane verjetnosti, da vsebujejo škodljive težke kovine. Tudi uživanje surovega mesa (tatarski biftek, manj pečeno meso) ni priporočljivo, saj se z uživanjem takih živil poveča tveganje za zastrupitev s patogenimi bakterijami (salmonela ipd.), virusi in zajedavci.
Toksoplazmozo povzroča zajedavec Toxoplasma gondii. Če se nosečnica okuži, lahko pride do spontanega splava ali zaostajanja rasti v maternici. Do okužbe lahko pride pri uživanju slabo kuhanega ali ne dovolj pečenega mesa, neumitega sadja in zelenjave ter z iztrebki okuženih mačk. Odsvetuje se uživanje mleka in mlečnih izdelkov iz surovega ali nepasteriziranega mleka zaradi možne prisotnosti bakterije rodu Listeria ter sirov s plesnijo, saj se zaradi nepravilne hrambe plemeniti plesni lahko manj opazno pridružijo tudi zdravju škodljive plesni, ki sproščajo toksine in povzročajo zastrupitve. Nosečnice naj se izogibajo surovim jajcem in jedem iz surovih jajc, tudi gob ni dobro jesti, ker so težko prebavljive. Zaradi večje vsebnosti soli in aditivov naj se izogibajo tudi mesnim izdelkom, kot so salame, paštete, klobase ipd. Seveda se je nujno izogibati tudi kajenju in uživanju alkohola.
Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine